Třetí album Wolstenholmeova uskupení vyšlo v květnu 2004, bídný zájem o vstupenky v předprodejích však zrušil plánované akce v Norwichi, Nottinghamu, Bristolu i Manchesteru, až nakonec zůstalo u jediného koncertu v Londýně s bicmenem Kimem Turnerem z původní sestavy Mæstoso a zdatnou posilou v Jeffu Leachovi. Z vystoupení byl pořízen záznam, který vyšel v autentické podobě pod názvem Fiddling Meanly v únoru 2005. Turner se rovněž podílel na vzniku nové studiovky Grim, která byla k mání na podzim.
Po roční odmlce se zaktivoval i Holroydův soubor. Na Pritchardovo místo byl přijat Chris Jago, s nímž absolvovali koncertně nabitý rok 2005. Jeho začátek strávili na německém turné, v březnu se vrátili do Anglie, kde předskakovali formaci Asia featuring John Payne, v létě vystupovali na několika festivalech (nejatraktivnější jména nabízel ten ve Wuppertalu s účastí Manfred Mann’s Earth Band, Nazareth, Savoy Brown a Man) a koncem září odstartovali v Belgii úspěšné turné po západní Evropě, kam se na jaře 2006 vrátili při Classic Meets Rock/Symphonic Barclay Tour s 25členným tělesem Prague Philharmonic Orchestra. Z řady vyprodaných štací bylo zaznamenáno vystoupení ve francouzském Amnéville 6. dubna.
V listopadu 2006 konečně došlo naplnění i dvacet měsíců staré Leesovo prohlášení o jeho návratu na hudební pole. Pod novým názvem John Lees’ Barclay James Harvest se skrývala známá sestava Lees, Wolstenholme, Fletcher, Whitehead s jediným nováčkem Mikem Bramwellem (klávesy), která podnikla krátké turné po Británii. Jeho poslední zastávkou byla Civic Hall ve Wolverhamptonu, kde zazářili v rámci Barclay James Harvest Convention.Záznam vydařené londýnské show vyjde přesně o rok později, kdy si John Lees vybíral další uměleckou pauzu. Realizace se tak mohla dočkat nová studiovka Woolly Wolstenholme’s Mæstoso Caterwauling natočená v nezměněném složení s hostujícím Geoffreyem Richardsonem (viola).
Tempo aktivního Holroydova týmu nevydržel Roy Martin a po jarních koncertech v Anglii se během letních festivalů nechal vystřídat liverpoolským bubeníkem Paulem Walshamem, s nímž zakončili rok 2007 na západoevropském turné. Od května do srpna následujícího roku se pohybovali ve své nejoblíbenější destinaci, kterou dlouhodobě představovalo Německo se Švýcarskem, v prosinci k nim přidali i výlet do rakouského Insbrucku.
John Lees & spol. se znovu přihlásili až v roce 2009. Hitem jejich reunionu měla být vystoupení v USA a Kanadě, vůbec první v zámoří od jara 1976! Nakonec ale v programu zbyl jediný koncert 3. května v Keswick Theater ve Philadelphii.
Po účasti na dvou velkých akcích v srpnu (Cambridge Rock Festival a Homburg Festival) vše směřovalo k dalšímu vrcholu sezóny, říjnovému představení před Braniborskou bránou v centru Berlína, místa dvou památných vystoupení Barclay James Harvest. Po odehrání pětice songů však jeho průběh narušil přívalový déšť, který dokonce znemožnil pokračování akce.
Navazující podzimní turné po Británii a západní Evropě, jehož finále se odehrálo 24. listopadu 2009 ve vyhlášeném klubu Spirit of 66 ve valonském městě Verviers, bylo na osm měsíců poslední aktivitou John Lees’ Barclay James Harvest.
Woolly Wolstenholme připravil k vydání reprezentativní 2-CD kompilaci projektu Mæstoso Uneasy Listening se dvěma novými songy (možno směle doporučit), nechyběl při vzniku třetího dílu Rohlova projektu Mandalaband, který pod titulem BC – Ancestors vyšel v říjnu 2009, a zapojil se do příprav jeho dalšího pokračování.
Holroydův soubor zakončil rok 2009 několika úspěšnými večery s orchestrem, kterými dovršil hranici 350 odehraných koncertů, a 10. března 2010 v Münsteru zahájil další turné. Jeho první část, s převahou zastávek v Německu, vyvrcholila po několika letních festivalových vystoupeních na třídenní akci Summer Days ve švýcarském Arbonu 27. srpna, pokračování se odehrávalo v posledních měsících roku v západní Evropě. Les Holroyd si program ještě zpestřil účastí v rockové opeře Excalibur bretaňského hudebníka Alana Simona, resp. v závěrečné části trilogie (1998, 2007, 2010) po boku Johna Wettona, Alana Parsonse, Fairport Convention ad.
Leesova formace se 10. července 2010 představila v portugalském Vila Nova de Gaia při Douro Rock and Blues Festivalu a potvrdila termíny tří britských štací na konci listopadu.
V srpnu se vydání na DVD konečně dočkal také titul Berlin: A Concert For The People. I přes důkladné prohledání archivů všech zúčastněných se však nenašly žádné dosud nezveřejněné záběry z proslulé akce, původní záznam tak byl alespoň doplněn pěti zřídka viděnými videoklipy z období Time Honoured Ghosts (Jonathan, Titles, Moongirl, One Night a Beyond The Grave).
A 30. výročí mimořádné události neváhal připomenout také label Esoteric Recordings založený anglickým producentem, manažerem a hudebním publicistou Markem Powellem v roce 2003 (do roku 2007 pod názvem Eclectic Discs), který v limitované edici 2.000 kusů vydal remasterovanou verzi koncertu s dvojicí bonusových skladeb Love On The Line a Rock ’N’ Roll Lady.
Dne 16. listopadu 2010 John Lees’ Barclay James Harvest vydali tiskovou zprávu k blížícím se vystoupením ve Velké Británii:
“S politováním oznamujeme, že Woolly Wolstenholme se nebude moci zúčastnit plánovaných koncertů ve Velké Británii na konci tohoto měsíce. Na doporučení lékaře mu byl nařízen odpočinek poté, co utrpěl nervové vyčerpání. Woolly a skupina jsou hluboce zklamáni, že nebude schopen hrát při nadcházejících show, ale všechny zúčastněné strany mají pocit, že by se akce měla uskutečnit.
Všichni Woollymu přejeme brzké uzdravení a těšíme se, že ho brzy přivítáme zpátky v kapele.”
Nezúčastnil se ale ani natáčení pro ITV 4. prosince v londýnském studiu Metropolis (na DVD JLBJH – Classic Rock Legends vyjde o půl roku později), kde se kapela znovu představila jako kvartet ve složení John Lees, Craig Fletcher, Kevin Whitehead a Jez Smith. Vedle nové Leesovy písně Ancient Waves obsahoval setlist i speciální provedení skladby Ursula (The Swansea Song), jež bylo věnováno právě Woollymu.
Naději v jeho návrat však definitivně sebrala zpráva ze 13. prosince: “John Lees’ Barclay James Harvest s velikým zármutkem oznamují, že Woolly Wolstenholme, který v posledních týdnech trpěl problémy v oblasti duševního zdraví, si v pondělí 13. prosince 2010 vzal život.”
Virtuální kondolenční kniha, umožňující vyjádření soustrasti on-line způsobem, se dodnes plní vzkazy fanoušků z celého světa.
Jeho památce je věnována také čtvrtá část projektu Mandalaband, která vyšla pod názvem AD – Sangreal. Jako bonus je zde uvedeno klasické číslo Barclay James Harvest Galadriel v podání Rohlova uskupení s Woollyho zpěvem.
Les Holroyd doplnil v lednu 2011 trojici pěveckých es Ian Gillan, Lou Gramm a Dan McCafferty při akci Rock Meets Classic Tour. S doprovodným Mat Sinner Bandem a tělesem Bohemian Symphony Orchestra Prague v zádech odzpíval čtyři songy (Hymn, Mockingbird, Ring of Changes a Life Is For Living.
Při několika jarních koncertech jeho družiny se na Walshamově místě poprvé představil sedmadvacetiletý školený bicmen Louie Palmer, s nímž v říjnu absolvovali evropské turné a po rozpačitém startu do roku 2012 (problémy s promotérem vedly ke zrušení lednových termínů) si spravili chuť na letních festivalech a během německého miniturné v závěru roku. A v sehrané sestavě Holroyd, Byron-Hehir, Browne, Butler a Palmer pokračovali podle osvědčeného scénáře i v dalších letech, kdy krátké jarní a podzimní šňůry po Německu (často ve společnosti Earth Bandu Manfreda Manna a Turnerových Wishbone Ash) proloží účastí na několika letních festivalových akcích. A jinak tomu nebude ani letos.
Leesova verze BJH se zabydleným Smithem na Wolstenholmeově místě se k dalšímu kroku nadechla až v létě 2011, kdy se představila na několika festivalech (ve švýcarském Schaffhausenu při akci The Munot Open Air, ve Victoria Parku v Londýně na High Voltage, na vinařské akci Colmar Wine Festival ve Francii a v německém Soltau při Hit Radio Antenne Open Air) a v listopadu vystoupila v malém anglickém městečku Holmfirth a v bývalém lázeňském městě Leamington Spa.
Koncertně chudý rok 2012 zpestřily koncem srpna dvě japonské zastávky, v Tokiu na Progressive Rock Festu s Van Der Graaf Generator, Goblin, aj.
Sezónu 2013 odstartovalo úspěšné jarní turné po německých městech, na které na podzim navázalo devatero koncertů v Anglii v roli předskokanů dua Gordon Giltrap & Oliver Wakeman propagujícího progfolkové album Ravens & Lullabies.
S novým dílem se ovšem přihlásila i Leesova formace s Fletcherem, Whiteheadam a Smithem, jež v říjnu vydala znamenitou studiovku North věnovanou oběma bývalým spoluhračům, v digipakové edici s bonusovým diskem obsahujícím záznam večera v Buxton Opera House 19. února 2011.
Po koncertně neduživých letech 2014 (7) a 2015 (6) slibuje letošek výživnější průběh – na hojně navštěvované dubnové turné by měla navázat řada potvrzených termínů po západní Evropě i na podzim.
Holroydova sestava rok 2016 zahájila vydáním titulu Retrospective (19. 2.) mapujícím několik německých zastávek z roku 2014, pro který si kapelník sám navrhl obal a dodal fotografie do bookletu.
Vedoucí obou znepřátelených táborů v mnoha rozhovorech uvedli, že míra jejich hudebního (?!) i osobního nesouladu vylučuje jakoukoli formu budoucí spolupráce, přesto však mají oba frontmani pořád společného víc, než jen minulost v Barclay James Harvest – památná východoberlínská show z léta 1987 zůstává jejich jediným vystoupením v zemích bývalého východního bloku!
A zřejmě už to tak zůstane na věčné časy. «
Základní diskografie:
1970 – Barclay James Harvest (LP, Harvest)
1971 – Once Again (LP, Harvest)
1971 – BJH And Other Short Stories (LP, Harvest)
1972 – Early Morning Onwards (LP, EMI)
1972 – Baby James Harvest (LP, Harvest)
1974 – Everyone Is Everybody Else (LP, Polydor)
1974 – Live (2-LP, Polydor)
1975 – Time Honoured Ghosts (LP, Polydor)
1976 – Octoberon (LP, Polydor)
1977 – Gone To Earth (LP, Polydor)
1978 – Live Tapes (2-LP, Polydor)
1978 – XII (LP, Polydor)
1979 – Eyes of the Universe (LP, Polydor)
1981 – Turn of the Tide (LP, Polydor)
1982 – Berlin: A Concert for the People (LP, Polydor)
1983 – Ring of Changes (LP, Polydor)
1984 – Victims of Circumstance (LP, Polydor)
1987 – Face to Face (CD, Polydor)
1988 – Glasnost (CD, Polydor)
1990 – Welcome to the Show (CD, Polydor)
1993 – Caught in the Light (CD, Polydor)
1997 – River of Dreams (CD, Polydor)
2002 – BBC in Concert 1972 (2-CD, EMI)
2008 – After The Day/The Radio Broadcasts 1974-1976 (2-CD, Polydor/Universal)
Klíčové kompilace:
2005 – Barclay James Harvest: All Is Safely Gathered In/An Anthology 1967-1997 (5-CD box, průřez celou tvorbu plus 15 raritních nahrávek, 60stránková knížka)
2009 – Barclay James Harvest: Sea of Tranquility/The Polydor Years 1974-1997 (3-CD box, mapuje období u Polydoru)
2011 – Taking Some Time On: The Parlophone-Harvest Years (1968-73) (5-CD box s kompletním materiálem z první pětiletky, zahrnuje remasterované verze prvních čtyř alb plus všechny singly z tohoto období, BBC Sessions, alternativní verze, atd.)
DVD (výběr):
2002 – Barclay James Harvest: Caught Live (50minutový dokument plus 30 minut koncertu v Londýně ’74, který byl základem pro první živák)
2003 – Barclay James Harvest: 25th Anniversary Concert (upravená verze videa ‘The Best of Barclay James Harvest Live’ plus koncert v londýnském Country Clubu)
2004 – Barclay James Harvest: The Ultimate Anthology (’25th Anniversary Concert’ plus 15minutový archivní dokument z Preston House ’68)
2005 – BJH featuring Les Holroyd: On The Road (koncert z Bad Godesburg Stadthalle plus záběry z prvního německého turné ’02)
2006 – Barclay James Harvest: Glasnost/Victims Of Circumstance (kultovní koncert z Východního Berlína ’87 plus Wembley ’84)
Literatura:
Keith & Monika Domone: The Barclay James Harvest Story (10/2013) – 476 stran, aktualizované a rozšířené vydání biografie kapely od školních let až po současnost (1. vydání 10/2005).
Nick Awde: Mellotron – The Machine and the Musicians that Revolutionised Rock (09/2008) – 592 stran, dějiny nástroje, rozhovory s hudebníky (vč. Wolstenholmea), producenty, techniky, všechny důležité související diskografie, Top 25 “mellotronových” songů i alb, 300 čb fotografií aj.
Zdroj: www.bjharvest.co.uk, www.woollywolstenholme.co.uk
Po zverejnení perfektného profilu Barclay James Harvest a recenzií na Rockovici som sa kapele začal venovať a Taking Some Time On: The Parlophone-Harvest Years (1968-73) je na ceste.
Borek, vďaka!
Priznám sa, že históriu BJH som nikdy nejako neštudoval, o to viac ma potešil tak prepracovaný profil. Pekná práca, Borek!