V septembri 1966 Jimi Hendrix prvýkrát vstúpil na britskú pôdu. Odvtedy prestal byť jeho život len jeho súkromnou vecou. Po rokoch zápasov v Amerike sa cez noc stal hviezdou vtedajšej britskej rockovej scény, najvzrušujúcejším gitaristom, akého kedy svet počúval a najdivokejším živlom, aký svet kedy videl.
Skupina The Jimi Hendrix Experience s bubeníkom Mitchom Mitchellom a basgitaristom Noelom Reddingom predstavila britskej rockovej scéne svet psychedelických zážitkov, neviazanosti a absolútne odlišnej hudby. Hendrixa začali vynášať do neba The Beatles, The Rolling Stones, Eric Clapton, Jeff Beck, Pete Townshend a ďalší špičkoví umelci s posvätnou úctou pozorovali, ako tento čierny švihák predvádza svoju gitarovú mágiu, ktorá ich hypnotizovala a zároveň si od nich udržiavala určitý odstup.
Hendrix (vlastným menom James Marshall Hendrix) sa narodil 27.11.1942 v Seattli, Washington, USA. Matka bola čistokrvnou Indiánkou z kmeňa Cherokee, otec černoch.
Dvanásťročný dostal elektrickú gitaru a keďže bol ľavák, obrátil si ju naopak a učil sa na nej hrať pri počúvaní nahrávok bluesmanov Muddyho Watersa, Elmora Jamesa a B. B. Kinga a rockerov Chucka Berryho a Eddieho Cochrana. Svojej záľube venoval viac času ako škole. V r.1959 Hendrix sa prihlásil za parašutistu do 101. leteckej divízie, aby sa vyhol odvodu do armády. Prepustili ho v r. 1961, lebo pri zoskoku utrpel zranenie chrbtice.
Hendrix, ktorý už pred vstupom do armády hral v stredoškolských skupinách, dal si umelecké meno Jimmy James a začal v istej obskúrnej R&B skupine. Čoskoro sa však robil lepšiu prácu. Sprevádzal Sama Cookea, B. B. Kinga, Little Richarda, Ike a Tinu Turner, Wilsona Picketta a Jackieho Wilsona. V roku 1961 sa Hendrix usadil v New Yorku, kde so skupinou The Isley Brothers, Kingom Curtisom a Johnom Paulom Hammondom hral po kluboch. Spriatelil sa so soulovým spevákom Curtisom Knightom, spolu skladali a nahrávali. Jednou zo skladieb, ktorú nahrali, je aj prorocká Ballad Of Jimi, ktorú napísal Knight v r. 1965, keď mu Hendrix povedal, že presne o päť rokov zomrie. V r. 1965 Hendrix založil vlastnú skupinu Jimmy James & The Blue Flames, ktorá hrala zmes R&B šlágrov a pôvodných skladieb.
Rok 1966
Hendrixova povesť sa začala šíriť po New Yorku a jeho skupinu odporučila priateľka Keitha Richardsa Linda Keith Chasovi Chandlerovi zo skupiny The Animals, ktorý sa dal na manažérsku prácu. Keď Chandler videl Hendrixa hrať v lokáli Café Wha?, presvedčil ho, aby s ním išiel do Londýna a spolu založili novú skupinu.
Hendrix s Chandlerom prišli do Londýna 21.9., kde získali bubeníka Mitcha Mitchella (vlastným menom John Mitchell, nar. 9.6.1947), ktorý hral v štúdiovej skupine britského televízneho programu „Ready Steady Go!” a v skupine Georgieho Famea Blue Flames, a Noela Reddinga (vlastným menom David Redding, nar. 25.12.1945). Založili trojčlennú skupinu Jimi Hendrix Experience. Redding, ktorý študoval na umeleckej škole a hral v skupine Modem Jazz Group, sa pripojil ako basgitarista napriek tomu, že vyhral konkurz na miesto gitaristu do skupiny The Animals.
Prvým vystúpením skupiny Jimi Hendrix Experience bol koncert v úlohe predskokanov francúzskej pop hviezdy Johnnyho Hallydaya v októbri v parížskej Olympii. Chandler dal na propagáciu skupiny nemálo peňazí z vlastného vrecka. V decembri vyšiel prvý singel Jimi Hendrix Experience, je to ich cover verzia hitu skupiny The Leaves – Hey Joe (hoci Hendrix dáva prednosť verzii Tima Rosea), ktorý vydal Polydor, keď ho odmietla Decca.
Rok 1967
11.1. sa konala Chandlerova veľkolepá tlačovka v klube Bag O’Nails, v čase vstupu Hey Joe do britského rebríčka. Vo februári skladba vystúpi v UK na 6. miesto a v tlači sa píše o Hendrixovom „divom” výzore. Vo svojom prvom mimoklubovom vystúpení skupina otvorila koncert skupiny The Who v Saville Theater. V marci po podpise zmluvy vyšla na novej značke Track skladba Purple Haze. Aj so svojimi narážkami na halucinogénne drogy sa stáva hymnou novej „generácie lásky”. 31.3. skupina začala svoje prvé spoločné britské turné s Catom Stevensom, The Walker Brothers a Engelbertom Humperdinckom. Hendrix v neskorý večer na konci vystúpenia skupiny zvykol podpaľovať svoju gitaru a hrať na nej zubami.
V máji sa Purple Haze dostala v UK na 3. miesto. Vyšla debutová LP Are You Experienced? a obsadila v UK 2. miesto, v rebríčku zotrvala 33 týždňov. Na čele bola LP The Beatles Sgt. Pepper. V tom čase mesačné európske turné skupiny lámalo rekordy návštevnosti v mnohých mestách.
V júni odložili plány na živú EP platňu, namiesto nej vydali baladu The Wind Cries Mary, ktorá sa dostáva v UK na 6. priečku. Je to tretí Hendríxov hit po sebe v prvej desiatke rebríčka.
18.6. The Jimi Hendrix Experience debutuje v USA na Monterey Pop Festival v Kalifornii, kam sa dostane na naliehanie Paula McCartneyho. Bol to výrazný skok v ich kariére. Hoci skupina zahrala len štyri pôvodné skladby, Hendrixove verzie piesní Wild Thing a Like A Rolling Stone vyvolali búrlivý ohlas. Podobne ako v UK, Hendrix sa prostredníctvom masmédií rýchlo stal slávnym.
V júli skupina v New Yorku nahrala skladbu Burning Of The Midnight Lamp, v ktorej Hendrix hrá na čembale a vokály spieva sprievodná skupina Arethy Franklin The Sweet Inspirations.
V septembri sa Burning Of The Midnight Lamp dostala v UK na 18. priečku v hitparáde.
V októbri Hendrix po prvý raz vstupuje do US rebríčka so skladbou Purple Haze na značke Reprise, ktorá sa dostáva na 65. miesto. LP Are You Experienced? dosahuje 5. miesto.
V decembri v UK vychádza druhá LP Axis: Bold As Love a dostáva sa do rebríčka, v ktorom zakotví na 5. pozícii. Trio koncertuje vo Veľkej Británii, zúčastňuje sa aj koncertu „Christmas On Earth” spolu so skupinami The Who, The Move a Pink Floyd. Capitol Records vydáva LP Get That Feeling s Hendrixom a Curtisom Knightom. Platňa, nahratá v lete v USA, má uspokojiť ex-manažéra Eda Chalpina, ktorý tvrdí, že Hendrix porušil zmluvu.
Rok 1968
V januári The Jimi Hendrix Experience hrá v Európe; v skupine i v manažmente však vzniká napätie. Hendrix po hádke s Reddingom skončil vo švédskom väzení. Pieseň Foxy Lady obsadila v USA 67. miesto.
Vo februári LP Axis: Bold As Love vystúpi v USA na 3. miesto a v rebríčku zostáva rok. Hendrix počas amerického turné skupiny postupne opúšťa od svojej javiskovej show a sústredil sa na hudbu – reakcia publika je často negatívna. Ukazuje sa, že svojej povesti „divocha” ľahko neutečie.
V marci sa skupina vydala na 47-dňové americké turné.
V apríli LP Smash Hits, obsahujúca obe strany prvých štyroch singlov a štyri nahrávky z prvej LP, sa dostáva v UK na 4. a v USA na 6. miesto.
V júni po skončení turné trio začalo nahrávať novú LP, čo sa predĺži na 6 mesiacov. Hendrix priviedol ďalších hudobníkov – v skladbe Voodoo Chile hrajú Steve Winwood (klávesy) a Jack Casady zo skupiny Jefferson Airplane.
V septembri cover Dylanovej piesne All Along The Watchtower v UK vystúpi na 5. miesto a je prvým Hendrixovým preniknutím do americkej Top 20 – obsadzuje 20. miesto.
V októbri vyšiel dvojalbum Electric Ladyland s kontroverzným obalom, na ktorom sú nahé ženy. Niektoré obchody ho odmietajú dať do výkladu, avšak aj napriek tomu sa platňa dostáva v UK na 6. miesto a v USA na čelo rebríčka.
10.-12.10. Hendrix hral tri koncerty vo Winterland Arena v San Fransiscu.
V decembri skladba Crosstown Traffic dosahuje v USA 52. priečku. Na Hendrixa sa stupňovali tlaky, v jeho manažérskom tíme dochádzalo k nezhodám medzi Chandlerom a komerčnejšie zameraným Mikeom Jeffreym. Chandler nakoniec predal svoje podiely v skupine Jeffreymu. Skupina sa rozpadla, keď sa Mitchell s Reddingom vrátili do Veľkej Británie bez Hendrixa. (Redding si neskôr založil skupinu Fat Mattress.)
Rok 1969
V januári Hendrix účinkoval v britskej televíznej show „Lulu”, kde na nevôľu tvorcov programu bez prípravy zahral Sunshine Of Your Love na počesť skupiny Cream, ktorá sa krátko predtým rozpadla.
Vo februári Jeffreymu sa podarilo zabrániť rozpadu skupiny a presvedčil ich, aby vystúpili v Londýnskej Royal Albert Hall. Nasledovali koncerty v Európe a jarné americké turné.
V máji Hendrixa zatkli v kanadskom Toronte a obvinili ho z prechovávania heroínu. Užívanie tvrdých drog Hendrix poprel. 24.5. The Jimi Hendrix Experience hrali na International Sports Arena v San Diegu, Kalifornia.
2.6. skupina hrala svoj posledný koncert v záverečný deň trojdňového Pop Festival v Denveri. Hendrix trávil leto v New Yorku nahrávaním s bubeníkom a vokalistom Buddym Milesom z Electric Flag a svojím priateľom z armády, basgitaristom Billym Coxom.
2.7. Mitchell a Redding oznámili, že natrvalo odchádzajú od Hendrixa (Mitchell sa však ešte v ten istý mesiac k nemu vrátil a spolu vystúpili na džezovom festivale v Newporte.)
17.-18.8. Hendrix hral na festivale vo Woodstocku, kde ho sprevádzala skupina Electric Sky Church. Tvorili ju hudobníci, s ktorými hral počas roka. Mitchell, Cox, Larry Leeds (sprievodná gitara), Juma Lewis a Jerry Velez (obaja perkusie). Vrcholom koncertu je americká hymna The Star Spangled Banner a jeho vystúpenie je zachytené vo filme a na LP Woodstock.
Rok 1970
Na Silvestra 1969 a Nový rok 1970 Hendrix, Miles a Cox po prvý raz vystupujú pod názvom The Band of Gypsys vo Fillmore East v New Yorku. Koncert je zaznamenaný na živej LP Band Of Gypsys. Ich druhé vystúpenie v Madison Square Garden (New York) pred 19 000 divákmi sa neočakávane skončilo, keď Hendrix po druhom čísle odišiel z pódia. Skupina sa rozpadla. Hendrix si ponechal Coxa a na ďalšie koncerty pozýval Mitchella. Cestoval na Havaj, kde pracoval na filme Rainbow Bridge.
30.3. Jimi Hendrix Experience v novej zostave s Coxom, ktorý nahradil Reddinga, hrali dva koncerty v Community Center v Berkeley, Kalifornia.
26.4. vyšli nelegálne nahrávky z vystúpenia vo Forum v Los Angeles na prvej Hendrixovej pirátskej LP Enjoy na značke Rubber Dubber, na trh sa dostalo aj mnoho skorších nahrávok.
V máji LP Band Of Gypsys vystúpila v USA na 5. pozíciu. Vydal ju Capitol podľa jednorazovej zmluvy, čím mal byť odškodnený bývalý manažér Chalpin. Ten okrem toho dostál milión USD a percentá z budúcich Hendrixových honorárov.
20.6. Hendrixovo vystúpenie na džezovom festivale v Newporte mu vynieslo 125 000 USD.
1.7. Hendrix absolvoval svoje prvé session v štúdiách Electric Ladyland v New Yorku. (Vytvorenie „štúdia snov” s najmodernejším vybavením si vyžiadalo mnoho peňazí a úsilia.)
17.8. Hendrix sa zúčastnil Randall Island Rock Festivalu, na ktorom vystúpili aj Grand Funk Railroad, Jethro TulI, Little Richard a Steppenwolf.
Vystúpenie doma v Seattli 28.8. sa skončilo tým, že Hendrix vynadal publiku.
30.8. hral na festivale na britskom Isle of Wight, LP Band Of Gypsys sa dostala v UK na 6. miesto.
V septembri po zlých skúsenostiach v Dánsku a v NSR (publikum ho vypíska za neskorý príchod) sa skupina vrátila do Londýna.
16.9. Hendrix hral s Ericom Burdonom a jeho skupinou The War v klube Ronnieho Scotta.
18.9. nájdu Jimi Hendrixa mŕtveho. Ohliadač mŕtvych konštatoval, že smrť bola spôsobená vdýchnutím vlastných zvratkov po otrave barbiturátmi.
1.10. mal Jimi pohreb v Seattli.
Rok 1971
V marci vyšla LP The Cry Of Love, posledná LP, ktorú sám Hendrix schválil, a dostala sa v USA na 3. a v UK na 2. pozíciu. Sú na nej skladby, na ktorých pracoval pre zamýšľanú koncepčnú LP The First Rays Of The Rising Sun. US rebríček zaznamená aj jeho prvú posmrtnú LP Two Great Experiences Together! na značke Maple Records, na ktorej sa predstavuje Hendrix a saxofonista Lonnie Youngblood. Pre komplikácie okolo Hendrixových zmlúv v 70. rokoch trh zaplavili LP platne nesúce jeho meno, pričom väčšina z nich sú záznamy z viacerých jam session, ktoré neboli určené na vydanie.
V septembri LP Experience na značke Ember z vystúpení v Royal Albert Hall vo februári 1969 sa dostáva v UK na 9. miesto. V októbri LP Rainbow Bridge s ďalšími nahrávkami z obdobia 1968-70 obsadzuje v USA 15. miesto a v novembri LP Jimi Hendrix At The Isle Of Wight obsadzuje v UK 17. miesto. V decembri LP Rainbow Bridge dosahuje v UK 16. miesto.
Počas ďalších desaťročí právom neutíchol záujem o geniáleho Jimi Hendrixa. Sústavne vychádzali a vychádzajú albumy, či už reedície, remastrované radové štúdiové, koncertné, doteraz nevydané. Z obrovského množstva je vhodné pripomenúť aspoň tieto:
Vo februári 1972 LP Hendrix In The West, kolekcia živých vystúpení, ktorej vrcholom je skladba Johnny B. Goode od Chucka Berryho. V decembri 1972 LP War Heroes, zvláštny mix štúdiového materiálu.
V júli 1973 LP Soundtrack Recordings From The Film Jimi Hendrix z dokumentu o Hendrixom živote. V auguste 1973 Crash Landing je prvou z troch posmrtných LP platní produkovaných Alanom Douglasom, ktorý sa stal správcom 600 hodín pásov, časti Hendrixovej pozostalosti. Na niektorých snímkach Douglas využil štúdiových hudobníkov, ktorí k jestvujúcim častiam dokrútili playbacky, takže pôvodná zostala len gitara a spev. V novembri vyšla druhá LP, ktorú vydal Douglas, Midnight Lightning.
V apríli 1980 ako poslednú LP Douglas vydáva Nine To The Universe, ktorá zachytáva Hendrixovo „džemovanie” v štúdiu počas nahrávania jeho poslednej LP v r. 1969.
V marci 1989 firma Castle Collectors v UK vydáva LP s predtým nedostupnými nahrávkami z rozhlasových session v BBC pod názvom Radio One.
18.9.1990 pri príležitosti 20. výročia Hendrixovej smrti vychádza video Live At The Isle Of Wight. 3.11.1990 firma Polydor, ktorá celý rok znovu propagovala Hendrixove nahrávky v jamboree pri príležitosti 20. výročia jeho úmrtia, sa dostáva v UK na 5. priečku s ďalšou retrospektívnou kolekciou – LP Cornestones 1967 – 1970.
Počas svojho života Hendrix vydal len 5 LP platní. Za 20 rokov po jeho smrti sa zjavilo vyše 300 rozličných titulov – nie sú v nich zahrnuté pirátske vydania.
26.4.1994 vyšiel kompilačný album Blues.
22.4.1997 vyšiel album First Rays of the New Rising Sun, ktorého koncept tvoril Jimi tesne pred smrťou. Pôvodne bol zamýšľaný ako 2LP až 3LP a väčšina skladieb vyšla na LP Cry Of Love, Rainbow Bridge a War Heroes.
V roku 1997 vydala firma MCA remastrovaný katalóg nahrávok Jimi Hendrixa.
5.3.2010 firma Legacy vydala album, digipack Valleys of Neptune, zostavený z doposial nevydaných nahrávok. Súčasne v tom istom roku vyšiel katalóg základných albumov Jimi Hendrixa v digipack formáte.
DISKOGRAFIA:
Obsiahla diskografia je vymenovaná pod profilom Jimi Hendrix od autora hejkal.
Použité zdroje:
– T. Brown: Jimi Hendrix. Jeho život, lásky a hudba, 1993 Champagne Avatgarde;
– D. Rees, L. Crampton: Guinessova kniha rockových hviezd, 1992 Slovenský spisovateľ;
– Progarchives, Allmusic, Wikipedia (EN).
Oficiálna web stránka Jimi Hendrix.
hejkal: ďakujem, ale nepotrebujem sa obhajovať. Napísal som pravdu a ďalej nekomentujem 🙂
Nechcel som to doteraz komentovať, ale…
Paľo, mňa naopak potešil príspevok od hejkala, celkom jasne a zrozumiteľne prezentoval, že hudobné informácie nestoja na nejakej jednej knihe.
Zároveň Ti chcem poďakovať za Tvoju doterajšiu prácu. Vážim si ľudí, ktorí majú snahu niečo stvoriť a podať to ďalej. Ono, aj kritika je potrebná, človek sa môže pohnúť ďalej, ale tá kritika musí byť konštruktívna. Toto však zaváňa všetkým iným, len nie kritikou.
Osobne ma teší, že sú tu už dva články o Hendrixovi a verím, že nie posledné.
Pěkný večer všem. Fandím Jimimu hodně let, snad můj nejoblíbenější kytarista. Tady ten portrét je hodně opsaný z té knihy Encyklopedie rocku, tak to kazí dojem. Máte tady uvádět zdroje a to není případ jen Jimiho. Chlubení cizím peřím.
Ahoj Jarmila, ďakujem za reakciu. Knihu Encyklopedie rocku nemám a ani nepoznám. Čerpal som hlavne z web stránok, napr. progarchives, allmusic a wikipedia (EN).
Ano, opísal som fakty. Prepáč, ale čo na faktoch sám vymyslím? Romány si vymýšľať neviem.
Čekala jsem, že se k tomu postavíš po chlapsku. Ty žebříčky, hitparády, umístění a podobně, to v žádném jiném zdroji neexistuje. Jen a jen v té knize. A wikina nebude kopírovat Encyklopedii rocku.
Jarmila – odporúčam prezrieť aj iné zdroje ako jednu knihu, o rebríčkoch je toho všade dosť. Dokonca, rebríčky a hitparády na wikipédií samozrejme štandardne sú, zalistovať nadol sa dá napríklad tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Jimi_Hendrix_discography
Ahoj chlapi,
tak čítam tu o Hendrixovi, ale musím sa zastať Jarmily, pretože ja mám o Hendrixovi skoro všetko a článok autora. No ako to napísať. Tu ani nejde o rebríčky,dajme tomu, že sa nájdu a autor ich niekde zohnať musel, ale skôr o fakt, že ak vlastníte Encyklopédiu rockových hviezd z roku 1991 a nalistujete si J.Hendrixa, tak/ a ten článok poznám skoro naspamäť/, musí Vám byť jasné, že ho autor opísal od slova do slova. Sem tam je iný pád alebo skloňovanie slova, ale je to opísané úplne presne. Akurát autor doplnil údaje po roku 1991, lebo tam encyklopédia končí.
Ahoj!
Akvarel, Tvojmu príspevku rozumiem. Musím sa však zastať autora a tým sa mu aj ospravedlniť, pretože ešte pred Tvojím komentárom ma požiadal o doplnenie zdrojov, z ktorých čerpal. Sypem si popol na hlavu, ale zabudol som to pridať pod text.
Ako som správne pochopil kritiku zo strany Jarmily, tak uvádza zdroj „Encyklopedie rocku“. Nechcem sa hrať so slovíčkami, ale pri tomto názve mi vygeneruje túto knihu – http://www.databazeknih.cz/knihy/encyklopedie-rocku-84103. Doteraz som o nej nemal ani šajnu.
Paľo, ospravedlňujem sa za nepríjemnosti, ktoré spôsobila moja zaneprázdnenosť každodennými starosťami!
Hendrix neprestáva fascinovať ani po toľkých rokoch. Zo súvislostí okolo Ballad of Jimi mám zimomriavky…
Jardo, o čo ide – Ballad of Jimi ?
Paľo, citujem z tvojho príspevku (koniec odseku nad nadpisom Rok 1966): “Spriatelil sa so soulovým spevákom Curtisom Knightom, spolu skladali a nahrávali. Jednou zo skladieb, ktorú nahrali, je aj prorocká Ballad Of Jimi, ktorú napísal Knight v r. 1965, keď mu Hendrix povedal, že presne o päť rokov zomrie.”
Ďakujem Orel. A moja veľká vďaka patrí Piťovi, že je ochotný
tie moje písačky tu za mňa nahadzovať.