Byť muziku PPU znám již delší dobu, tohle zajímavé album mě docela dlouho míjelo a pustil jsem si ho až teprve loni, kdy jsem do tvorby “Plastiků” začal pronikat hlouběji.
Album, jež poprvé vyšlo v Kanadě roku 1983, se po textové i hudební stránce nese ve velmi temném duchu. Přesto je jak po textové, tak hudební stránce geniální. O místy až apokalyptické texty, poetikou perfektně padnoucí k hudbě Mejly Hlavsy, se kromě jediné vyjímky postaral Vráťa Brabenec.
Celá deska působí jako celek velmi dobře, a tak je hodně těžké vybrat nejlepší skladbu. Mezi nejlepší věci na albu ale rozhodně patří dvě, skoro až hymnické skladby, a sice Samson (s textem Pavla Zajíčka), hodně temná, ale stejně geniální je i bezmála sedmiminutová Fotopneumatická paměť s biblicky inspirovaným textem.
Skvělé album, na němž bychom marně hledali slabá místa, uzavírá monumentální jedenáctiminutový opus Osip ozdobený zpěvem, či spíše recitací a posmutnělým altsaxofonem Vráti Brabence.
Na závěr nutno dodat, že se program Co znamená vésti koně dočkal v roce 2017 živého provedení ve spolupráci s Moravskou filharmonií Brno, které vyšlo na stejnojmenném CD.
SKLADBY:
1. Co znamená vésti koně 4:15
2. Slovo má na buben 7:04
3. Samson 5:13
4. P.F. 4:57
5. Májová 6:24
6. Delirium 5:07
7. Fotopneumatická paměť 7:31
8. Rozvaha neuškodí ani kuřeti 6:10
9. Mše 3:45
10. Osip 11:14
SESTAVA:
Milan Hlavsa – basová kytara, zpěv
Vratislav Brabenec – altsaxofon, basklarinet, zpěv
Jiří Kabeš – viola, sbor
Ladislav Leština – housle
Josef Rössler – klarinet, sbor
Josef Janíček – klavifon, zpěv, sbor
Jan Brabec – bicí, zpěv
Alternative Rock
Globus Music
2002 (nahráno 1981)
CD
10
mp3
Tohle je pro mě jedna z nejlepších českých desek, ještě Slavná Nemesis (Jak bude po smrti), Pašijové hry Velikonoční a samozřejmě Egon Bondy Happa Hearts Club Banned. Text a provedení , to nemá chybu.