THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE – Co znamená vésti koně (2002)

Byť muziku PPU znám již delší dobu, tohle zajímavé album mě docela dlouho míjelo a pustil jsem si ho až teprve loni, kdy jsem do tvorby “Plastiků” začal pronikat hlouběji.

Album, jež poprvé vyšlo v Kanadě roku 1983, se po textové i hudební stránce nese ve velmi temném duchu. Přesto je jak po textové, tak hudební stránce geniální. O místy až apokalyptické texty, poetikou perfektně padnoucí k hudbě Mejly Hlavsy, se kromě jediné vyjímky postaral Vráťa Brabenec.

Celá deska působí jako celek velmi dobře, a tak je hodně těžké vybrat nejlepší skladbu. Mezi nejlepší věci na albu ale rozhodně patří dvě, skoro až hymnické skladby, a sice Samson (s textem Pavla Zajíčka), hodně temná, ale stejně geniální je i bezmála sedmiminutová Fotopneumatická paměť s biblicky inspirovaným textem.

Skvělé album, na němž bychom marně hledali slabá místa, uzavírá monumentální jedenáctiminutový opus Osip ozdobený zpěvem, či spíše recitací a posmutnělým altsaxofonem Vráti Brabence.

Na závěr nutno dodat, že se program Co znamená vésti koně dočkal v roce 2017 živého provedení ve spolupráci s Moravskou filharmonií Brno, které vyšlo na stejnojmenném CD.

SKLADBY:
1.  Co znamená vésti koně 4:15
2.  Slovo má na buben 7:04
3.  Samson 5:13
4.  P.F. 4:57
5.  Májová 6:24
6.  Delirium 5:07
7.  Fotopneumatická paměť 7:31
8.  Rozvaha neuškodí ani kuřeti 6:10
9.  Mše 3:45
10.  Osip 11:14

SESTAVA:
Milan Hlavsa – basová kytara, zpěv
Vratislav Brabenec – altsaxofon, basklarinet, zpěv
Jiří Kabeš – viola, sbor
Ladislav Leština – housle
Josef Rössler – klarinet, sbor
Josef Janíček – klavifon, zpěv, sbor
Jan Brabec – bicí, zpěv

Co znamená vésti koně Book Cover Co znamená vésti koně
The Plastic People of the Universe
Alternative Rock
Globus Music
2002 (nahráno 1981)
CD
10
mp3

Názor na “THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE – Co znamená vésti koně (2002)”

  1. Tohle je pro mě jedna z nejlepších českých desek, ještě Slavná Nemesis (Jak bude po smrti), Pašijové hry Velikonoční a samozřejmě Egon Bondy Happa Hearts Club Banned. Text a provedení , to nemá chybu.

Pridaj komentár