Skrytý poklad britského progresivního rocku

Londýnskou progresivně rockovou kapelu, jejíž název by se do češtiny dal volněji přeložit jako “bílá vrána”, jsem až do října loňského roku vůbec neregistroval. Při poslechu jejich debutové desky, která je, jako ostatně celá kapela, jakýmsi skrytým drahokamem na poli progresivního rocku, jsem ale zjistil, jak velkou chybu jsem do té doby dělal.

Posluchače možná na první poslech překvapí absence jakýchkoliv kytar (samozřejmě kromě baskytary), která je ovšem více než dobře vyvážena přítomností druhého klávesisty obsluhujícího elektrické piáno.

Album začíná skvělou vypalovačkou Iceberg, v níž svým sólem předvedl své bubenické kvality tehdy teprve devatenáctiletý Mark Ashton. K dalším vrcholům patří balada Sympathy (vyšla na singlu, kterého se celosvětově prodaly dva miliony kusů) a bezmála šestiminutový opus Beautiful Scarlet. Kromě těchto tří stojí za zmínku ještě Nature’s Fruit se skvělými hammondkami Grahama Fielda a jemně melancholická You Went Away.

Tak či onak, celá deska, zdobená skvělými hammmondkami a neuvěřitelným zpěvem mladičkého Steva Goulda, je skvělá a je těžké z ní vypíchnout jen několik vynikajících skladeb. Společně s druhou deskou kapely, As Your Mind Flies By, patří jejich eponymní debutové album k tomu nejlepšímu, co tito Angličané kdy vydali…

P.S.: Po vydání As Your Mind Flies By došlo v kapele ke sporům, které vyrcholily odchodem několika členů na sólovou dráhu, čož znamenalo, že frontman Steve Gould musel kapelu prakticky od základů obnovit. Z původní sestavy tak do pozdější doby zůstal jen on a klávesista Dave Kaffinetti, ale o tom až někdy příště.

SKLADBY:
1. Iceberg  6:58 
2. Times  3:25
3. You Went Away  4:39
4. Melanie 3:29
5. Beautiful Scarlet  5:44
6. Sympathy  2:46
7. Nature’s Fruit  2:38
8. Bird On  Wing 4:18
9. God Of War  5:34

SESTAVA:
Steve Gould – baskytara, zpěv
Mark Ashton – bicí, doprovodný zpěv
Graham Field – Hammondovy varhany
Dave Kaffinetti – elektrické piano

Rare Bird Book Cover Rare Bird
Rare Bird
Progressive Rock
Charisma
1969
LP
9

4 názory na “Skrytý poklad britského progresivního rocku”

  1. Klávesista Graham Stansfield známý jako Graham Field je zakladatelem britské skupiny Fields, která vydala vynikající jediné album. Já mám druhé album Rare Bird s názvem As Your Minds Flies By. Díky za připomenutí výborné skupiny.

  2. Přemýšlel jsem, odkud znám skladbu Sympathy, ale už mi to došlo. Vyšla jako bonus na reedici alba Holidays in Eden od Marillion…
    Album Rare Bird mě zaujalo a určitě se k němu vrátím. Rychlé seznámení dopadlo na výbornou.

Pridaj komentár