Orlia skala s farbami papagája

Zavítal som na Spotify, že si pripomeniem kapelu Titanic, ktorej základy boli položené roku 1969 v nórskom Osle. Postupne sa z nej stala medzinárodná formácia a svoj hlavný stan mala rozložený v Nemecku, neskôr aj vo Francúzsku a všetko sa to uzavrelo rokom 2014 vo Švajčiarsku.

A prečo Spotify?
Pretože v zbierke mám iba tretí štúdiový album –
Eagle Rock, ktorého obal zdobí príšera s hlavou orla a telom ryby. Túžba osviežiť si pamäť ostatnými dielami ma primäla vyhľadať Titanic prostredníctvom tejto služby. Našťastie, nebol s tým spojený žiadny problém, nakoľko je pri hesle fotografia skupiny z albumu Ballad Of A Rock ‘N Roll Loser (1975). Na moje veľké a nemilé prekvapenie – medzi ponúkanými titulmi sú aj nahrávky českej metalovej skupiny rovnakého mena. Toto mi na Spotify veľmi vadí!

Z akých dôvodov mám doma práve Eagle Rock?
1. Človek nemôže mať všetko.
2. Mám ho najradšej.
3. Rozhodla o tom úvodná skladba One Night In Eagle Rock, podľa ktorej album dostal meno. Zvykne sa tomu vravieť – láska na prvé počutie. Svojou náladou, štruktúrou a atmosférou si ma úplne podmanila. Jednoznačne – najlepšia pieseň skupiny!

A čo sa tu ešte deje?
Po počiatočnej hard rockovej náloži prichádza milá balada All Around You, z ktorej vypichnem sprievodné vokály. Pravda, Uriah Heep to vedeli a stále vedia lepšie. One Of Your Kind strieda nálady a darí sa jej to znamenite. Po nedostižnom úvode druhá najlepšia skladba LP. Nástupom štvorky sa ozve starý dobrý telefón a kapela spustí niečo v maorčine, v preklade ako Ventily nechajte otvorené“(?!). Som presvedčený, že ide o nejaké huncútstvo!!! Donedávna som túto položku obhajoval, ale musím uznať a dať za pravdu tým, ktorí na adresu Heia Valenga tvrdili, že sa na Eagle Rock nehodí. A dovolím si poznamenať, že aj znižuje celkovú hodnotu diela.

S Dying Sun si Titanic napraví pošramotenú povesť a hammondky sa doslova utrhnú z reťaze. Myslím si, že milovníci tohto nástroja by si mohli v rámci celej nahrávky prísť na svoje. Ústnou harmonikou a pískaním okrášlený slaďák And It’s Music tvorí, dá sa povedať, výnimku, pretože si ju zaspieval sám autor – basák Arica Siggs. A s čistým svedomím môžem napísať, že zafarbenie jeho hlasu mi lahodí. Richmond Express je verný svojmu názvu a trieli si to do cieľa ostošesť – ako v súčasnosti naši hantlageri zo zahraničia do rodných chalúpok, hoci doteraz nemohli prísť svojej domovine ani na meno. Som milovník pomaláčov a v tomto prípade ma Titanic potešil piesňou Maureen. Posledný zárez akoby vypadol z džezového baru, prinajmenšom sa oň aspoň obtrel. Klamal by som, ak by som napísal, že záver Eagle Rock je fantastický, ale The Skeleton, na rozdiel od „štvorky“, mi neprekáža.


Hodnotenie?
Napriek dvom „škaredým“ šupinám je na tomto orlom mutantovi 7 vydarených hard rockových pier. Na obhajobu Heia Valenga a The Skeleton však férovo dodám, že album by svojou štruktúrou mohol osloviť a zaujať tých, ktorí sa vyložene hard rocku vyhýbajú. Dovolím si tvrdiť, že „Orlia skalasi k tvrdosti pribalila zafarbenie papagája.

SKLADBY:
1. One Night In Eagle Rock /Robinson, Siggs, Løseth/ 7:45
2. All Around You /Siggs/ 3:56
3. One
Of Your Kind /Siggs/ 5:27
4. Heia Valenga /Titanic/ 1:36
5. Dying Sun /Siggs/ 6:15
6. And It’s Music /Siggs/ 3:14
7. Richmond Express /Robinson, Løseth/ 3:36
8. Maureen /Siggs/ 6:12
9. The Skeleton /Titanic/ 2:30

ZOSTAVA:
Roy Robinson: vocal
Janny Løseth: guitar
Arica Siggs: bass, vocals (
6)
Helge Groslie: keyboards
Kjell „
Chappy“ Asperud: percussion
John Lorck: drums 

Eagle Rock Book Cover Eagle Rock
Titanic
Hard Rock, Prog Rock
CBS
1973
LP
9
CD - Repertoire Records /2000/

4 názory na “Orlia skala s farbami papagája”

  1. Po baladu rokenroloveho lúzera ich mám komplet, ale počúvam hlavne ten posledný album, kde sa spevák vypracoval na zdatnú konkurenciu Roda Stewarta. Titulná skladba tohto albumu je úžasná a v podstate je to fajn album. Tým prvým dvom som však na chuť neprišiel a už som ich roky nepočul. Vďaka za pripomenutie kapely, niekedy si ju zasa vypočujem.

  2. Úvodní (titulní) pecka One Night On Eagle Rock je parádní, té by to slušelo na jakékoliv, na sedmdesátkovej prog/hard rock zaměřené, kompilaci. Líbila se mi ještě hammonďácká tvrďárna Dying Sun a divokými kytarovými sóly vyšperkovaná One Of Your Kind. Dobré album, dík za recku.

Pridaj komentár