The first and last

Nervní ságo. Pár let dozadu tomu, co jsem na tenhle termín narazil při čtení rezenze na dávno zapomenuté jazzové album. Než bych se po něm sháněl nebo špekuloval, co za tím spojením vlastně vězí, pustil jsem to z hlavy. Jak se ale ukázalo, ne navěky.
Co že tím autor asi chtěl říct, mě napadlo hned při prvním seznámení s otvírákem Makin’ It (na orig. LP až jako úvodní skladba na druhé straně!). Navzdory počáteční čtyřminutové roztržitosti, kterou jsem se už naučil brát jako nedílnou součást alba, však veškeré další dění i s Brownovými dechy nabere směr absolutní pohodovno.

Krasosmutná balada Early Morning (Late At Night), skočná soft-rockovice mně neuchopitelného názvu K9P, strhující příběh Shame And Solution z pera basisty Terryho Penna, Fordova nevázaná kytarová jízda v tisícíprvé verzi Lawdy Miss Clawdy, Vanda/Youngův zpěvný protest(?)song Vietnam Rose, naléhavý popěvek Take Love Away, ani třináctiminutová finálovka Odgkin Kane, která se odehrává plně v režii Steva Harrise, někdejšího bubeníka Woody Kern, a shrnuje všechny dobré a ještě lepší momenty z alba, nemusí být láskou na první poslech, ale nakonec si dokáží získat srdce (nebo aspoň sympatie) nejednoho pravověrného rockera.

Přestože se ke škodě věci na desku nedostala klíčová vzpomínka na minulost v podobě převzaté tvorby – Evansova celosvětově úspěšná pochmurná vize budoucnosti In the Year 2525, ani její snadno zapamatovatelné béčko s hitovým potenciálem Parting, jímž by to v původním tracklistu slušelo nesrovnatelně víc než v úvodu zmíněnému neučesanému songu (obě skladby zdobí bonusovou část CD od Flawed Gems), řadím jediné album Whichwhat’s First do kategorie vyzrálé dech-rockové dílo, po bok proslulého Hannibala.

SKLADBY:
01) Makin’ It (Whichwhat) 4:29
02) Early Morning (Late At Night) (Whichwhat) 3:32
03) K9P (Whichwhat) 5:06
04) Shame And Solution (Terry Penn) 4:22
05) Lawdy, Miss Clawdy (Whichwhat) 3:21
06) Vietnam Rose (Harry Vanda/George Young) 3:26
07) Take Love Away (Whichwhat) 2:34
08) Odgkin Kane (Whichwhat) 13:18
Bonusy:
09) Parting (Eddie Young/Walt Savage) 3:20
10) In The Year 2525 (Rick Evans) 3:27
11) Wonderland Of Love (Eddie Young/Walt Savage) 3:27
12) Gimme Gimme Good Lovin’ (Joey Levine/Ritchie Cordell) 2:18

Producent: Milt Samuel

SESTAVA:
Eddie Young – zpěv
Wayne Ford – sólová kytara
Mick Brown – baryton, alt, tenor saxofon
Terry Penn – basová kytara
Steve Harris – bicí

Whichwhat's First Book Cover Whichwhat's First
Whichwhat
Prog Rock
Beacon Records
1970
LP
8+4
CD Flawed Gems, 2010

Názor na “The first and last”

  1. S nahrávkou som sa zoznámil v minulosti vďaka autorovi recenzie a musím súhlasiť. Prvý odstavec presne vystihuje aj moje dojmy z tohto diela. Skladba Makin’ It na mňa pri prvom kontakte pôsobila dosť rušivo a mal som zmiešané pocity – skreslila celkový dojem z platne. S odstupom času som sa k nej vrátil – je to naozaj pohoda.
    Vďaka za recenziu!

Pridaj komentár