Light Of Darkness – škótsko-nemecký hybrid z Hamburgu

Každý to máme nastavené po svojom. Ak sa povie Škótsko, hudobne mi v hlave okamžite naskočí skupina Nazareth z Dunfermline. Ale boli aj iní, menej známi, napr. Light Of Darkness, ktorí skúšali šťastenu v Nemecku…


Traja škótski muzikanti a nemecký bubeník spojili sily s jediným cieľom – hrať tvrdo. Ich porcia psychedelic hard blues rocku zaujala producenta Herberta Hildebrandt-Winhauera, člena veľmi populárnej nemeckej beatovej skupiny The Rattles. Že Vám to meno nič nehovorí? Možno postačí spomenúť debut kapely Lucifer’s Friend z roku 1970, ktorý by bez jeho dohľadu znel pravdepodobne inak.


A
k by som mal tvorbu štvorice Light Of Darkness k niečomu prirovnať, tak si ju dovolím spojiť s oveľa známejšou bandou okolo Edgara Broughtona, tu a tam sa to obtrie o spevník Black Sabbath. Čo sa týka „zvláštneho“ spevu Johna Latimera, niektorí recenzenti ho prirovnávajú k istému kapitánovi, s tým však skúsenosť nemám.

Takže, sedem neohrabaných, tvrdých kúskov, rozprestierajúcich sa na ploche necelých 45 minút. Z toho jedna prevzatá záležitosť – Soul Francisco, ktorej autorom je americký hudobník Tony Joe White. Country rockový originál (1968) o dĺžke 2 minút Light Of Darkness zmenili na nepoznanie a urobili z neho 10-minútovú psychedelicko-hard rockovú smršť.

A skladby z dielne kapely? Výborný štart obstará psycho-hard-rockovica Movin’ Along. Páči sa mi dvojka Love In Your Heartpoetický názov, žiadnu medovinu však nečakajte. Hutnosť Ain’t No Place Where I Belong „zjemní“ harmonika. K osobným favoritom radím aj poradové číslo 5. – Freedom Fight – pôvodný otvárak B strany platne od firmy Philips. Time o niečo jemnejšiu štruktúru a svedčí jej to náramne. Svojou atmosférou mi pripomína juhoafrickú úderku Freedom’s Children a vnímam ju ako také nadýchnutie pred záverečným „exhibicionizmom“. Down’NOut ponúkne bluesovú dreň, mihne sa to v nej aj nejakým jednoduchým sóličkom – tu gitara, tam harmonika, potom bicie. Skutočne nečakajte dych vyrážajúcu muzikantskú ekvilibristiku – toto je psycho-hard-bluesová kapela, ktorá sa s ničím nemaznala. A práve taká hudba ma baví, pre toto sa oplatí “kopať” v archívoch…

Škoda, že „filipska“, okrem vydania LP, pre skupinu nič viac neurobila. Bez podpory je ťažké presadiť sa a zdecimovaná kapela to nakoniec vzdala. To je v krátkosti môj pohľad na album Light Of Darkness. Ak máte v obľube podobne lade rockovicu, akú tvorili napr. vyššie spomenuté spolky, skúste dať škótsko-nemeckému hybridu z Hamburgu šancu.

SKLADBY:
1. Movin’ Along /Latimer, Grant, Reoch, Bebert/ 4:12
2. Love In Your Heart /Latimer, Grant, Reoch/ 5:19
3. Ain’t No Place Where I Belong /Latimer, Grant, Reoch, Bebert/            4:59
4. Soul Francisco /T. J. White/ 9:55
5. Freedom Fight /Latimer, Grant, Reoch, Bebert/ 6:41
6. Time /Latimer, Grant, Reoch, Bebert/ 4:14
7. Down’N’Out /Latimer, Grant, Reoch, Bebert/ 8:55

ZOSTAVA:
Byron Grant – guitar, violin
Mike Reoch – bass, keyboards, harmonica, flute
John Latimer – vocal, keyboards, percussion
Manfred Bebert – drums, percussion

Light Of Darkness Book Cover Light Of Darkness
Light Of Darkness
Psychedelic Rock, Hard Rock
Philips
1971
LP
7
CD Second Battle ‎– SB 019 /1998/

6 názorov na “Light Of Darkness – škótsko-nemecký hybrid z Hamburgu”

  1. Prehistorickej bigbít odpovídající době svého vzniku. Na mě trochu dřevní (bez kláves, foukačka), ale dobré. Album jsem si vychutnal na jeden zátah a asi nejvíc mě zaujala Soul Francisco, s citacemi skladeb “Baby Please Don’t Go” a “(I Can’t Get No) Satisfaction”. Ty hypnotické, takřka neměnné rytmy mají něco do sebe…

  2. Tento album (verzia od Second Battle, digipak 1998) mám doma už nejaký ten rôčik, pozerám na progboarde, že profil a recenziu som tam dával niekedy na konci leta 2012, pravda je, že už som ho dlho nepočul. Vďaka za pripomenutie, napravím.

Pridaj komentár