„Dnes“ mám rande so svojím mestom

Dnes“ zaspomínam na druhú štúdiovku bratislavskej skupiny Tublatanka, ktorú ešte aj „Dnes“ kočíruje charizmatický spevák, gitarista a skladateľ, Maťo Ďurinda. LP vyšla pod názvom Skúsime to cez vesmír

Ťažko je písať človeku o hudbe, ak nemá patričné vzdelanie, hráčske skúsenosti. Ako sa môžem podeliť s ostatnými o svoje radosti, dojmy, ale aj prípadné sklamania z určitého diela, ak neviem nič z muzikológie? Keď som začínal na internete, jeden nemenovaný publicista z Čiech ma v pošte posmelil, aby som svoje poznatky a pocity skúsil dať na papier. Trvalo mi veľmi dlho, kým som nabral odvahu. Ako? Akým spôsobom to podať? Vravím si, skús to so spomienkami, príbehmi, ktoré sa viažu k danému albumu, pridaj k tomu humor. Odvtedy to skúšam. Raz sa to podarí, inokedy, ako veľakrát v živote, to nevyjde…

Listujem v pamäti. Čo ja a Tublatanka? Nič podstatné ma nenapadá. Žiadna úsmevná príhoda. Skôr súčasný smutný stav…

Odborník: „Ďurinda? Ten, s tými natupírovanými vlasmi? Ty ho stále počúvaš?“

Moja maličkosť: „Áno, počúvam! Mám rád Tublatanku, Maťov spev.“

Odborník: „Veď to je už každému na smiech…“

Moja maličkosť: „Pre mňa to nie je smerodajné, počúvam hudbu, akú mám rád a ktorá ma baví… Čo Ty? Kam sa podelo Tvoje nadšenie z Tublatanky? Veď si ich chválil aj za hranicami nášho spoločného štátu, tak prečo taká averzia voči tejto značke? Vlastne Ťa trochu aj chápem; z niečoho žiť musíš, tak treba kopať za toho, kto je momentálne v kurze. A pritom si poriadne kopnúť do Ďurindu. Jednému nerozumiem, kde uskladňuješ tie dresy (kabáty), keď ich tak často meníš?“

Skúsime to cez vesmír je môj najobľúbenejší album Tublatanky. Vydarená odpoveď Slovákov na vtedajšiu produkciu zo zahraničia, heavy rock v krojoch – paráda! Prečo mám rád tento album? Lebo to aj „Dnes“ vidím rovnako, aj „Dnes“ ho rád počúvam, aj „Dnes“ mi ovisnú gamby úžasom pri pozeraní starého koncertu z Bratislavy.

Aj „Dnes“ som nadšený skladbou Dnes, ktorú mám zaradenú v spoločnej šperkovnici s drahokamami od velikánov Black Sabbath (Iron Man), Deep Purple (Child In Time), Led Zeppelin (Stairway To Heaven), Uriah Heep (July Morning)… Som rád, že aj „Dnes“ je Tublatanka schopná života. Teší ma, že aj „Dnes“ je záujem o  jej koncerty v Čechách. Som smutný, že „Dnes“ sa Slovensko správa k Ďurindovi macošsky. Veľa, málo? Na „Dnes“ to stačí.

Chápem, že mnohých táto muzika neoslovuje a majú z toho podobné zážitky a dojmy, ako ja z tvorby niektorých progresívnych, alternatívnych a experimentálnych géniov. Žime si každý svoj hudobný život; je tu dosť miesta pre všetkých! Maťo, Paľo a Ďuro „Dnes“ odo mňa za kolekciu Skúsime to cez vesmír vyfasujú štyri hviezdy!!!!

SKLADBY:
01.  Vo Veľkej Škole Dní  5:35
02.  Šlabikár II  3:36
03.  Neváhám…  3:29
04.  Dotyk Rúžom Na Pohár  5:33
05.  Skúsime To Cez Vesmír  5:15
06.  Dnes  5:00
07.  Mám Byť Iný  4:30
08.  Veľké Nádeje  4:45
09.  Už Som Váš 3:45
10.  Tuláčik S Dobrou Povesťou  5:25

ZOSTAVA:
Maťo Ďurinda – hudba, aranžmány, spev, gitara, klavír
Paľo Horváth – basová gitara, spev
Ďuro Černý – bicie
+
Martin Sarvaš – texty 

Skúsime to cez vesmír Book Cover Skúsime to cez vesmír
Tublatanka
Hard Rock
Opus
1987
LP
10

9 názorov na “„Dnes“ mám rande so svojím mestom”

 1. Tublatanku si pamätám najmä vďaka Trianglu. Posledné hity, ktoré som aktívne vnímal, boli Pravda víťazí a Mama (naozaj si už nepamätám, čo bolo skôr). Doma mám debutový album, vyšiel ako príloha novín Sme, kedysi dávno. Ja som v detstve počas 80. rokov bol na Žbirku a Team.

  Pamätám si však, že v jednom hudobnom časopise (tuším Muzikus) koncom 90. rokov dávali zahraničným muzikantom počúvať naše diela a komentovať ich. Pustili mu aj niečo od Tublatanky. Kým väčšina reakcií bola v duchu zle skrývaného sklamaného diplomatického komentára, tu pochválil speváka.

  Každopádne, ako Horváth, tak Černý patria k našim najvýznamnejším rockovým hudobníkom.

  1. Je pravdou, že skupina mala pozitívne ohlasy z cudziny, hlavne z Nemecka. Vypočul som si a prečítal rozhovory s Maťom Ďurindom i dvorným textárom a manažérom Martinom Sarvašom, kde to tiež spomínali…
   Hejkal, díky!

 2. Tublatanka je jednou zo skupín stojacou na počiatku Československého heavy metalu a zaslúži si minimálne obrovský rešpekt od každého, kto má aspoň aký taký pojem, o čom rocková hudba je, bez ohľadu na to, či sa mu hudba Tublatanky páči či nie.

  Ja som ich videl prvý krát kedysi v 83-om v Martine v amfíku a bol to zážitok na celý život. Kroje, power trio s textami oslovujúcimi nás násťročných. Dnes som už hudobne inde, ale k Tublatanke sa rád vraciam a stále ma dokážu príjemne naladiť.

  1. Pěkně řečeno. Ani já už kapelu nesleduju a doma ji nemám, ale z těch prvních (asi) tří alb si ještě něco málo pamatuju. Přesně, jak zmiňuje hejkal. Triangel a klip ke skladbě “O nás” a pak pecky “Šlabikár”, “Stojím, padám”, nebo “Pravda víťazí”. Kapela patří k naší historii stejně, jako např. Citron, Vitacit, Kern, nebo Arakain.

Pridaj komentár