CD RCA Italiana,
Sony BMG Music Entertainment – 88697343672 /2008/
Prvotřídní art rock, s prvky klasické hudby a jazzu. Jedním z nejvýraznějších markantů je využití smyčců, především elektrickejch houslí, ale za pochvalnou zmínku stojí aj pěkné melodie a zvuk…
Album Il tempo della gioia (Čas radosti) vyšlo v roce 1974 a je druhým v diskografii Quella Vecchia Locanda. Obě desky od sebe dělí zhruba dva roky a v obsazení skupiny mezitím došlo k několika změnám. Hráče na baskytaru Romualda Colettu nahradil Massimo Giorgi a houslistu Donalda Laxe neméně talentovaný Claudio Filice. Dalším, snad ještě zásadnějším krokem byl přechod k novému chlebodárci, kterým se stal koncern RCA Italiana.
To, co kapela na debutu po hudební stránce teprve naznačila, tady přivedla na hranici samé dokonalosti. Sólové housle již tolik nevyčnívají a spolu s kontrabasem nacházejí využití především v doprovodech. Také bicí už tvrdošíjně netlučou jenom z levého kanálu a hutný, symfonický zvuk je daleko prostorovější, detailnější a čistší. Na ploše pouhých čtyřiatřiceti minut se nachází pět skladeb a už od prvních tónů cítím, že dít se tady budou věci vskutku nevšední…
…a skutečně, Villa Doria Pamphili je úvodem jak hrom. Zasněné, pastorálně vyklidněné pasáže s klavírem, akustickou kytarou, houslemi a cituplným zpěvem v italštině střídají razantní akcenty smyčců, za doprovodu kulometných breaků výtečně sejmutých bicích. To prolínání klidných částí a energických vstupů je neobyčejně působivé a pokračujeme ve velkém stylu.
Bubeník si odskočí na cigárko a osiřelej zbytek kapely si jen tak, aby se neřeklo, vystřihne symfonickou báseň A forma di… Zprvu tichounce a tak je slyšet sotva ševelení potůčku v údolí pod strání, ale smyčce mohutní jako řeka, přidávají se barokně znějící klávesy, sborovej zpěv a celé to graduje krátkým, zdivočelým sólem na břinkající klimpr.
První dvě skladby jsou hodně ovlivněné klasickou hudbou a rockového důrazu lačnej fanoušek by se mohl začít ošívat, vrtět a vůbec jevit známky netrpělivosti. A právě pro něj je tady třetí skladba v pořadí, titulní Il tempo della gioia. Její introdukce je ještě pěkně symfonická, ale pak přijdou ke slovu lámanej rytmus a kostrbatá vokální linka, která je všechno možné, jenom ne zrovna melodická. Nálada písně se tak fofrem mění ze symfonické na jazzovou a to už je tady moment, kterej mám z celé studiové tvorby QVL nejraději. Přesně v čase 03:15 spustí baskytara v repetitivním, chytlavém a hlavně pekelně rychlém rytmu, k ní se okamžitě připojí najazzlé bicí s kytarou šmrdlalkou a v následující, instrumentální smršti nestačím sledovat defilé úžasnejch kláves a levou zadní odehranejch sólíček na flétnu, či brblající kontrabas.
Co tu máme dál? Etudu pro piáno a housle? Prvních pár desítek vteřin skladby Un giorno, un amico by tomu nasvědčovalo, ale žádnej strach. Celkem brzy přidá se aj bubeník, z hudby klasické se to nenásilně zvrtne v čistokrevnej jazz rock a hned je tomu zase naopak. Témata běží, jak ve zrychleném filmu a bezmála deset minut dlouhá jízda je to strhující tak, že ani nevnímám blížící se konec.
Na celé desce se relativně často vyskytuje sborovej zpěv beze slov a ten uvádí i poslední kus È accaduto una notte. I tady kráčíme po vyznačené trase mezi mantinely, vytvářenými klasickou hudbou na jedné straně a jazzem na straně druhé. Skladba má vlažné, až ospalé tempo a vleče se, jak kulhavej slimejš s hypotékou na hřbetě. Sborovej zpěv z ní dělá tak trochu tyjátr, ale v závěru zrychluje, mohutní a končí krátkou explozí.
Všiml jsem si, že hodně publicistů tohle album řadí k těm vůbec nejlepším nahrávkám pastorálního, symfonického rocku a přirovnávají ho k PFM, Celeste, Alusa Fallax, nebo Locanda Delle Fate. A já s nimi souhlasím. Debut z roku 1972 je sice živelnější, ale připomíná nevybroušenej diamant a teprve tady si to všechno dokonale sedlo. Malé výhrady bych měl jen k závěrečné, snad až příliš ospalé È accaduto una notte, ale to na mém hodnocení nic nemění. Pět hvězdiček dávám jen občas a velice nerad, ale tahle placka si je zaslouží.
Původní výlisek z roku 1974 je velmi vzácný a jeho cena se pohybuje kolem tisícovky (Euro), ovšem na trhu je dostatečný počet jeho reedic jak na vinylu, tak na CD. Já jsem si koupil edici z roku 2008, v klasické plastové krabce a čtyřstránkovým bookletem. Obal, i potisk CD je vyveden v pop artovém duchu a patří k těm nejhezčím, které mám. V LP provedení to musí být teprve něco…
Lato A
1. Villa Doria Pamphili – 5:30
2. A forma di… – 4:10
3. Il tempo della gioia – 6:20
“Durata Lato A” = 16:00
Lato B
4. Un giorno, un amico – 9:45
5. È accaduto una notte – 8:20
“Durata Lato B” = 18:05
SESTAVA:
Giorgio Giorgi – voce, flauto
Raimondo Maria Cocco – chitarre, voce, clarinetto
Massimo Roselli – tastiere, voce
Claudio Filice – violino
Patrick Traina – batteria, percussioni
Massimo Giorgi – basso
+
Rodolfo Bianchi – soprano saxophone (4)

Prog Rock
RCA Italiana
1974
LP
5
CD RCA Italiana, Sony BMG Music Entertainment – 88697343672 /2008/

Snake, vďaka za neustálu iniciatívu a propagáciu talianskeho progresívneho rocku na Rockovici.
Už som to tu písal, ale zopakujem – obe LP kapely Quella Vecchia Locanda sú veľmi pekné, ale viac inklinujem k debutu.
Však já vím a nejsi sám. Podobně to cítí aj kolega hejkal…
Nedá se svítit, každej máme jiné uši. Pro mě je podstatné to, že se ti tvorba kapela líbí. Díky za koment.
Áno, hrdo sa hlásim. Ale obidva albumy sú super. Z talianskej progresívnej scény mi Quella Vechcia Locanda sedí. Vďaka za fajnové čítanie.
Snake: Jako vždy, skvěle sepsáno. Souhlasím zcela s recenzí i závěrečným hodnocením. Díky!
Tahle muzika je zážitek dokonalý.
Není zač. Jsem rád, že jsme se shodli.
Chtěl bych zas jednou napsat recku na něco “novějšího” a tak dávám dohromady podklady k debutovému albu kapely Il Castello di Atlante. Asi ty housle u QVL mě postrčily…