Zarathustra

CD Flawed Gems ‎– GEM 39 /2010/

Album Zarathustra legendárních Museo Rosenbach bylo jedním z prvních přírůstků v mé pomaličku vznikající “italské” sbírce a spolu s debuty Banco del Mutuo Soccorso, Alphataurus, nebo prvními dvěma alby Premiata Forneria Marconi způsobilo nákazu, ze které jsem se dodnes nedostal. Podle data reedice tomu zanedlouho bude kulatejch deset let a tak je třeba se k němu vrátit a trochu si ho připomenout…

Museo Rosenbach. Už jenom jméno kapely na mě zapůsobilo (a dodnes působí) jak magnet a tak jsem se snažil zjistit jeho původ, ale moc jsem toho nenašel. Ve Philadelphii sice opravdu stojí muzeum, obsahující sbírky a poklady Filipa Rosenbacha a jeho mladšího bratra Abrahama Simona Wolfa Rosenbacha, ale podle mého půjde o zcela smyšlenou postavu bez historických souvislostí. Mládencům se nejspíš zalíbil poetický význam německého slova rosenbach (Růžový potok) a konkrétně mě to aj dost dobře zní.


Skupina vznikla počátkem roku 1971 sloučením lokálně působících souborů La Quinta Strada a Il Sistema. Její původní jméno bylo Inaugurazione del Museo Rosenbach (Slavnostní otevření muzea Rosenbach) a tady bych hledal inspiraci u podobně dlouhejch názvů Premiata Forneria Marconi, nebo Banco del Mutuo Soccorso. Na koncertech hrála předělávky svých vzorů z britských ostrovů (Uriah Heep, King Crimson) doplněné o vlastní skladby a předskakovala třeba kolegům Ricchi e Poveri (budoucí J.E.T.), nebo Delirium. V roce 1972 ji kontaktoval Angelo Vaggi ze společnosti Dischi Ricordi, do jejichž portfolia patřili Banco del Mutuo Soccorso, nebo Reale Accademia di Musica a protože podmínky nabídl slušné, dopadly námluvy mezi oběma stranami na výbornou. Skupina podepsala smlouvu na tři alba, zkrátila si jméno na Museo Rosenbach a během dvou týdnů nahrála debut, kterej vyšel v dubnu 1973.


Někdy stačí jediné album a vstoupíte do dějin. Jako v případě Museo Rosenbach. Ti sice prodělali jistou formu reinkarnace a od roku 2000 vydávají alba Exit, Zarathustra – Live in StudioBarbarica a naposledy Live in Tokyo, ale většina fanoušků je stejně nosí v srdci v souvislosti s tímto legendárním debutem. Bohužel, úspěch začal sklízet až dávno potom, co se kapela rozpadla…

Starověkou legendou inspirované album Zarathustra je koncepční a první stranu desky tvoří stejnojmenná, dvacet minut dlouhá suita rozdělená do pěti strof. Jednotlivé kapitoly na sebe plynule navazujou a (jakžtakž) identifikovat se dají jen s pomocí textů, ale ono je to vlastně zbytečné. Stejně tvoří jeden, bezvadně fungující celek a je úplně jedno, jestli hraje úvodní Ľultimo uomo, čtvrtá Superuomo a nebo závěrečná Il tempio delle clessidre. Už dokonale vystavěná předehra mě dokáže zhypnotizovat tak, že se nemůžu odlepit z fleku a každou reprodukci absolvuju s otevřenou papulou a zatajeným dechem. Miluju chvějící se tóny božského mellotronu a to nádherné hlavní téma je schopné mě vystřelit až někam do art rockového nebe. Muzika je to sice docela tvrdá, ale zároveň aj neobyčejně chytlavá, přístupná a melodická. Chvilku si jen tak potichounku ševelí, jako listí ve slabém větru a vzápětí mi sebere střechu nad hlavou. Tady nuda rozhodně nehrozí a některá témata, melodie, nebo nápěvy jsou natolik silné, že mi v hlavě rezonují ještě dávno po skončení poslechové seance.

Na straně druhé najdeme tři kratší skladby, navazující na úvodní opus magnum. Degli uomini, s minimem zpěvu a půvabnou classical rockovou pasáží je delikátní, jak to nejjemnější italské cappuccino, ovšem s nástupem palby Della natura se otevřou nebesa a nastane boží dopuštění. To je heavy prog, jak řemen. Alberto Moreno se při jejím komponování pěkně vyřádil a nacpal do ní tolik různejch zvratů, odboček a změn, až mi z toho jde hlava kolem. Ovšem všechno to do sebe zapadá s milimetrovou přesností a během osm a půl minuty dlouhého dobrodružství nezazní jedinej falešnej tón. A v podobném duchu se nese i závěrečná Dell’eterno ritorno. Kapela zařadí ten nejvyšší rychlostní stupeň a v několika ultrarychlých sekvencích si připadám, jak zrnko pšenice v mlýnském soukolí. Monumentální finále nechám odeznít a ještě dlouho po jeho skončení si vychutnávám kouzlo předcházejících okamžiků…

Původní vydání je velice vzácné a tím pádem i nekřesťansky drahé, ale nedávno se objevilo pár novejch reedic. Ta moje je od Flawed Gems a čtyřstránkovej booklet obsahuje sestavu, texty písní, několik fotek a krátkou biografii. Starší vydání prý trpěla špatným zvukem, ovšem tohle hraje výborně a i když je to svým způsobem pirát, nemám nejmenší důvod ho měnit.

SKLADBY:
1. Zarathustra (20:35)
— a. L’ultimo uomo
— b. Il re di ieri
— c. Al di là del bene e del male
— d. Superuomo
— e. Il tempio delle clessidre
2. Degli uomini (4:01)
3. Della natura (8:23)
4. Dell’eterno ritorno (6:12)

SESTAVA:
Giancarlo Golzi – drums, percussion, vocals
Alberto Moreno – bass and piano
Enzo Merogno – guitar, vocals
Pit Corradi – mellotron, Hammond organ, vibraphone, Farfisa electric piano
Stefano Galifi – vocals

Zarathustra Book Cover Zarathustra
Museo Rosenbach
Prog Rock
Ricordi
1973
LP
4
CD Flawed Gems ‎– GEM 39 /2010/

6 názorov na “Zarathustra”

  1. Snake, díky za peknú recenziu a pripomenutie tejto nahrávky!
    Nepoviem nič, nové, ale pre mňa je veľkým prekvapením, že toto dielo je tak vysoko hodnotené na stránke Progarchives (momentálne na pozícii č. 5). V čase, keď som sa s týmto albumom zoznámil, bol dokonca na čele tohto rebríčka…
    Áno, Flawed Gems sú piráti, mám v zbierke tiež niekoľko titulov.

    1. No vidíš, a já se zas divím tomu, že zrovna tobě ta nahrávka nějak neštimuje 😉 Mě okamžitě drapla už tenkrát a ani po letech jsem ten názor na ni nezměnil. Pokud bych měl sestavit nějakej vlastní RPI žebřík (jako že se mi do toho absolutně nechce), byla by v Top 10.
      Dík za komentář.

      1. Reunionový nahrávky Museo Rosenbach neznám, ale Zarathustra je jedno z nejlepších alb, co jsem z RPI slyšel a interesantní mi připadne i ta koláž na přebalu. Díky za další bezva tip a pěkný čtení!

        1. Bezva. Jsem moc rád, že tě album zaujalo. Koláž z obalu desky se mi líbí taky (pořád uvažuju o originálním triku a vím, kde ho maj), ale kapele přidělala jen spoustu starostí. Díky tomu kousku Mussoliniho na obálce a námětu, kterej si po svém zpracoval Nietzsche ji obvinili z přívrženství k pravici. To přineslo problémy s cenzurou a nepřímo zavinilo aj její rozpad. Ale možná už jsi to někde četl…
          Každopádně dík za tvůj názor.

          1. Ba, na obaly jsem vysazenej, tož ani tahle story mě neminula, ale byl jsem si jistej, že ji znáš. Dík za upřesnění. S trikem bych neváhal, snad by Tě kvůli němu žádnej z pošuků nový doby nenapadnul…
            PS: Z první várky dávnějš objednaných “italských” kousků mi zatím přišla LP Osage Tribe (Arrow Head, Vinyl Magic, 2014) a Panna Fredda (Uno, Vinyl Magic, 2011). Voněj jako dřív.

Pridaj komentár