Led Zeppelin

Rockové webové sídlo bez najslávnejšej ikony hardrocku? Také azda ani neexistuje. Led Zeppelin je legenda, etalón, originál, čokoľvek veľkolepé, čo Vám napadne. Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones a John Bonham, kto by nepoznal túto adorovanú štvoricu hudobníkov, ktorí dokázali prepísať hudobnú históriu tak, že sa o tom dnešným producentom marketingového blata môže iba snívať.

Led Zeppelin bolo toho napísaného toľko, že ťažko prísť s niečím objavným. Kto by nevedel, že sa zrodila z kapely Yardbirds, respektíve New Yardbirds a to v októbri 1968? Kto netuší, že manažér Peter Grant vytĺkol hneď na začiatku nepredstaviteľne štedrý kapitál na jej fungovanie a stál za množstvom fínt, ako ku kapele nalákať davy? Ja azda niekto, kto pochybuje o tom, že debutový album Led Zeppelin z počiatku roku 1969 zoširoka opísal to, čo naznačovali niekdajšie albumy formácie Cream? Že sa zrodil hardrock vo svojej esenciálnej podobe? A kto by tomu neveril, toho v ten istý rok rozmliaždil ďalší štúdiový kúsok II? Určite nemusím opisovať záľubu štvorice hudobníkov v blues, ktorá vyústila do niekoľkých nesmrteľných skladieb, ktoré hráči autorsky pozabudli uviesť na pravú mieru a potom boli obžalovaní. Neverím, že existuje niekto, kto sa vyzná v hardrocku a neuvedomuje si úžasný zvrat v ich muzike nachádzajúcej sa na albume III z roku 1970. A o tom, že niekto civilizovaný netuší, že existuje skladba Stairway to Heaven, sa mi nesníva ani v najdivokejšom sne. Nik síce nevie, z ktorého albumu vlastne pochádza, či zo ZOSO, Four Symbols, runového albumu alebo jednoducho z IV, ale isté je, že sa táto „štvorka“ zrodila v roku 1971. Predpokladám, že fanúšikovia tušia aj čosi o kauze SpiritTaurus, takže sa o nej netreba osobitne zmieňovať.

Azda niekomu uniká, že album Houses of the Holy z roku 1973 uvádza ďalšie experimentovanie s muzikou v podaní štyroch géniov? Ako by sa mohlo stratiť povedomie o tom, ako úspešná kapela zakladala vlastné vydavateľstvo pomenované Swan Song? Alebo počas storočného spánku dakto predriemal ambiciózny dvojalbum Physical Graffiti z roku 1976? Kashmir? Nič? Neuťahujte si zo mňa! Vari nevie každý (s istotou paparazziho) o Plantovej autonehode a jej vplyve na album Presence z roku 1976? Azda možno pochybovať o tom, že prvý koncertný album kapely, The Song Remains the Same, z toho istého roku jednoducho musel byť zaznamenaný aj obrazovo? A o tragickej strate Roberta Planta, ktorá znamenala zrušenie koncertných aktivít určite viete povedať minimálne toľko, čo ja.

Priznajme si to, aj tak „Zeppelínom“ zhltneme všetko, čo si na nás nachytajú. Kto by nekupoval mačku vo vreci, keď sa rôzne obaly platne In Through the Out Door usalašili pod fádnym papierovým prebalom? A to, prosím pekne, v roku 1979. Skúsme si malý test. Kto vie, prečo sa kapela Led Zeppelin rozpadla? Čože? Áno, máte pravdu, od 25. septembra 1980 už Johna Bonhama nikto hrať nepočul, ale dalo sa to aj citlivejšie povedať. Čo ešte dodať? Bodkou za štúdiovou diskografiou je Coda z roku 1982.

Azda sa netreba siahodlho rozpisovať, ako sa Page, Plant a Jones držali v hudobnej brandži potom a ako sa vlastne držia dodnes.

V súčasnosti sa málokto hlási k pokusu o spoločné vystúpenie z 13. júla 1985 na Live Aid, o druhom zo 14. mája 1988 nevraviac. Aspoň sa, ako určite viete, ukázalo, že Johnov syn Jason Bonham vie bubnovať.

Preskočme zo dve dekády plné „zoficiálňovania“ archívnych koncertných nahrávok a oficiálnych remasterov a pozrime sa z rýchlika do kalendára na dátum 10. december 2007. Jednorazovo obnovená kapela Led Zeppelin v originálnom zložení s Jasonom Bonhamom za bicími vtedy odohrala v O2 aréne v Londýne jeden koncert a bola to udalosť! V roku 2012 vyšla ako Celebration Day a dodnes ostáva poslednou bodkou za históriou majstrovskej skupiny.

Ale to aj tak všetci viete, pravda?

DISKOGRAFIA:

 1. Led Zeppelin (1969)
 2. II (1969)
 3. III (1970)
 4. IV (1971)
 5. Houses of the Holy (1973)
 6. Physical Graffiti (1975)
 7. Presence (1976)
 8. The Song Remains the Same (1976)
 9. In Through the Out Door (1979)
 10. Coda (1982)
 11. BBC Sessions (1997)
 12. How the West Was Won (2003)
 13. Celebration Day (2012)

4 názory na “Led Zeppelin”

 1. Zeppelíni sú bezpochyby velikáni. Čo sa však týka “autorstva” jednotlivých piesní, zasa mnohými zatracovaní. A pritom stačilo málo – uviesť tam toho autora a bodka. No, po vojne je každý generál, tak aj ja. Ale ani v tomto ich nezatracujem. Veď tie bluesové skladby prerobili parádne. Ba, čo viac, vďaka nim som spoznal geniálnu hudbu s názvom blues. A samozrejme mnohých bluesmanov. Začal som chicagským blues a išiel dolu, nižšie, na juh, k delte. K prvopočiatkom. A to im nikdy nezabudnem. Otec má starý obal z platne, tuším z roku 1982 a tam som videl aj meno Dixon. Mená členov kapely som poznal, ale keď som ako chlapec videl toto, zvedavosť mi nedala a tak som pátral. Hoci k podrobnejšiemu pátraniu prišlo až o mnoho rokov neskôr, vďaka internetu. Ale tu sa môj príbeh s láskou k blues začal…

  1. Taký – obyčajný. Stairway to Heaven je pomerne rozsiahle lego, ktoré vynikajúco drží pokope, čo sa nepodarilo mnohým progresívnym skladateľom ani spolovice. Že sa jeden motív inšpiroval tu, či tam, bolo bežné nielen v tej dobe, všakže? Niekedy funguje aj podvedomie, niečo som kedysi počul a keď tvorím vlastnú skladbu, podvedome tam svoju obľúbenú inšpiráciu začlením.

Pridaj komentár