Satellite

Satellite je poľská progresívna rocková skupina, ktorá priamo nadviazala na veľmi úspešnú skupinu Collage.

Bubeník Wojtek Szadkowski, ktorý sa ako autor a spoluautor podieľal na takmer celej tvorbe Collage, založil novú skupinu v r. 2000.
Na začiatku Szadkowski pozval Dareka Lisowskeho (klávesy) a Krzysztofa Narbuta (gitary), aby hrali muziku bez akýchkoľvek záväzkov, či plánov na nahratie albumu. Podľa jeho slov, chcel sa vrátiť na začiatok, hrať spontánnu hudbu bez bariér. Chcel vyštartovať z ničoho a pocítiť tvorivú sviežosť a neistotu, ktorú možno prežívať iba na začiatku skladania novej hudby. Nevedel, či sa to osvedčí, a práve to ho fascinovalo. Spočiatku to bol jeho sólo projekt a keď sa hudba stala zaujímavou, rozhodol sa nahrať album. Vtedy vymyslel názov skupiny: SatelliteLisowski bol talentovaný klávesák, ale málo známy. Veľmi dobre vnímal Wojtekovu hudbu a ten niekedy využil Darekove hudobné nápady. Spoločne improvizovali a navzájom sa inšpirovali, čo bolo na prospech výsledného tvaru diela. Fakt, že Wojtek napísal väčšinu muziky, dalo mu viac možností urobiť bicie a perkusie ešte zaujímavejšie a tak sa tieto nástroje stali melodickou súčasťou jeho muziky.

Szadkowski časom pochopil, že neutečie pred minulosťou, a toto poznanie mu výrazne uľahčilo prácu na novom albume. Ak porovnáme muziku skupín Satellite a Collage, Satellite je oveľa bližšie k albumu Moonshine ako k Safe. Je to výrazne melodická a súčasne moderná hudba. Szadkowski mal vždy ambície vytvárať spojenie medzi modernou hudbou a klasickým progresívnym rockom. Na pripravovanom albume napísal väčšinu hudby a textov.
Do skupiny prizval Zbyszeka Bieniaka (spevák bývalých Collage) a spoločne s Lisowskym a Narbutom nahrali demo.
Krátko potom Bieniaka nahradil spevák Robert Amirian (tiež bývalý člen Collage).
V marci r. 2002 Krzysztof Narbut opustil skupinu. Prišli gitarista Sarhan a Przemek Zawadzki (bývalý člen Collage, hral na albumoch Basnie a Changes).

S odstupom času to pôsobí trochu humorne, ale nepochybne na radosť fanúšikov, do Satellite ešte prišli bývalí parťáci z Collage: gitarista Mirek Gil a klávesák Krzysiek Palczewski. Poslednou zmenou, príchodom Piotra Zaczeka, bola kreácia či reinkarnácia Collage na Satellite zavŕšená.

Debutový album vyšiel 10.3.2003. Album sa mal volať Night Flight, ale nakoniec Wojtek zmenil názov na A Street Between Sunset and Sunrise.
Podľa autorov, album je o chápaní a videní nášho sveta dvomi odlišnými spôsobmi. Niektorí ľudia cítia a vidia viac ako ostatní. Možno každý z nás by našiel senzitívnejšiu časť seba, ale žiaľ z rôznych dôvodov, nechceme alebo nemáme dosť času vidieť čokoľvek navyše, okrem každodennej malosti šedivých dní.
Grafický návrh obalu a logo vytvoril Mark Wilkinson, ktorý namaľoval najznámejšie obaly Marillion s Fishom. Album bol veľmi úspešný a boli naň výborné recenzie.

Druhý album, Evening Games, vyšiel v r. 2004 a dosiahol 8. priečku v Top 100 predaja nahrávok v Poľsku.
Hlavnou témou albumu je konfrontácia našich detských snov a reality. Ako deti sme nastavení na dobytie vesmíru a naša predstavivosť nepozná hraníc. Ako starneme, stávame sa kráľmi obyčajnosti, ktorí sa potápajú v mori predmestí a jediné dobrodružstvo je prepínanie TV kanálov.

Satellite, pôvodne Wojtekova štúdiová skupina, sa pravidelnými skúškami transformovala na reálnu koncertnú zostavu. Na jeseň v r. 2005 vydali DVD s názvom Evening Dreams.

Satellite_profil1
V marci r. 2007 bola skupina poctená účasťou na slávnom Baja Prog Festival v Mexiku a na jeseň vydali nový štúdiový album Into The Night. Szadkowski opäť pozval spriatelených muzikantov na vytvorenie majstrovského kúsku. Navyše, včlenením basgitaristu Jareka Michalskeho hudba skupiny sa dostala ešte na vyššiu úroveň.

V r. 2009 vyšiel posledný štúdiový album Nostalgia. Podľa vyjadrenia skupiny, je to ich najzrelšie dielo. Väčšina skladieb bola nahratá v domácom štúdiu Wojteka Szadkowskeho, ktorý zložil hudbu a napísal texty. Hudba je kombináciou soundu 70. rokov a moderného súčasného soundu.

DISKOGRAFIA:
2003 – A Street Between Sunset and Sunrise
2004 – Evening Games
2005 – Evening Dreams (koncertné DVD)
2007 – Into The Night
2009 – Nostalgia

Oficiálna web stránka Satellite.

Pridaj komentár