Po proudu zelené řeky

Ten, kdo uslyší hlas Johna Fogertyho a hudbu jeho dítka, kapely Creedence Clearwater Revival, má velkou pravděpodobnost, že se zase jednou pořádně a intenzivně zamiluje.

Vzhledem ke svému původu v oblasti zátoky East Bay v San Franciscu, začali bratři Fogertyovi hned od svého počátku, hrát v jižanském rockovém stylu, s texty inspirovanými řekou Mississippi a dalšími prvky ikonografie jižních Spojených států. Jejich signifikantní deskou se stala nahrávka Cosmo’s Factory. Jediný rozdíl mezi ní a recenzovanou fošnou Green River je ten, že písně u prvně jmenované, má člověk prostřednictvím častých radiových přehrávek dlouhodobě uložené v hlavě a když zazní první sekundy většiny z nich, není problém si na ně rozpomenout a rychle je vykutat ven. Green River tolik hitů neobsahuje, přesto je velice snadné, si většinu písní zakrátko oblíbit a desku si užít vlastně úplně stejně.

S nákupem desek od Creedence Clearwater Revival, nemůže udělat žádný správný fanda rocku, kříženého country chybu. Vyrovnaná plejáda šesti magických komponentů, skýtá ve svých útrobách nepřeberné množství vysoce kvalitní a návykové muziky. Ať si pustíte Willy And The Poor Boys nebo Green River, pokud máte jižaninu v krvi, nevadí vám coutry a občas si šluknete i trochu toho blues, budou vaše plíce s obrovskou chutí přijímat vše, co v té době Fogerty a spol vytvořili.

Jsou dvě věci, které na Creedence miluju nejvíc:
Za a) je to zvuk jejich nahrávek – doslova vymazlený průsečík jižanského soundu s country;
za b) hlas Johna Fogertyho – mající pro takovou muziku naprosto ideální zabarvení;
a ještě za c) zrovna na této desce je přece píseň písní – Bad Moon Rising – hymna celého jižanského teritoria.

Vy, kdo máte proti country ještě stále plno předsudků, vykašlete se na ně, zahoďte je a pusťte si nějakou desku od Creedence Clearwater Revival. Garantuji vám, že vás dostane na dokonale povznášející vlnu podobně, jako dokáže surfaře udělat pořádná pětimetrovka.

SKLADBY:
1. Green River  2:31
2. Commotion  2:37
3. Tombstone Shadow  3:36
4. Wrote A Song For Everyone  4:55
5. Bad Moon Rising  2:17
6. Lodi  3:08
7. Cross-Tie Walker  3:17
8. Sinister Purpose  3:19
9. The Night Time Is The Right Time  3:07

SESTAVA:
John Fogerty – lead and backing vocals, lead guitar, piano, keyboards, harmonica, arranger
Tom Fogerty – rhythm guitar
Stu Cook – bass guitar
Doug Clifford – drums

Green River Book Cover Green River
Creedence Clearwater Revival
Rock, Folk Rock, Country Rock
Fantasy
1969
LP
9

5 názorov na “Po proudu zelené řeky”

  1. Samozrejme škatuľky sú nanič a sám ich beriem iba ako rámec veľkého meradla. Takže neberte ma doslova, hlavná vec je hudba Creedence, nech má hocijaký nádych. To, že ich piesne dokáže zahrať skoro hocikto iba dokazuje ich obľubu. Ja som tomu rád. Škoda nezhodám medzi bratmi Fogertovcami a následne Johnove súdy s manažérom, ktoré nás pripravili o množstvo dobrých vecí.

  2. K tvorbě CCR mě kdysi dávno přivedl můj strejda, který country hrával. Jejich styl byl daleko měkčí a hlavně country, ale svou lásku ke CCR postupně nakazil i mě a při našich častých muzikálních diskuzích, se o spojitosti tohoto stylu s tvorbou americké kapely zmiňoval. Pochopitelně to každý cítí a vidí jinak. Nikomu neberu jeho názor a už vůbec neupřednostňuju ten svůj. Důležitá je láska k té které kapele a ta nás tady naštěstí spojuje.

  3. CCR sú výnimočnou americkou skupinou a patrí im absolutórium v jednoduchosti, priamočiarosti zvuku a aj piesní. Samozrejme s Johnom Fogertym, ktorý aj dnes so svojou rodinou len tak bez okoľkov zahrá svoje hity z obývačky, štúdia alebo pri táboráku. (terajšie videá na Y…)Spojiť ho však s country v podobe ranných CCR sa mi zdá úsmevné. Určite to nie je a nikdy nebola žiadna country skupina, veď písali históriu rockovej hudby v USA z druhej strany oceánu od nás. Viem, že si to tak nemyslel, ale pobavilo ma to. Počúval som ich od prvých nahrávok na konci 60-tych a vtedy to bol hit za hitom v rádiu. LP Cosmos… má hity, ktoré pozná každý, zvuk je iný ako na prvých troch LP, dnes krátka minutáž platní pôsobí úsmevne, ale vtedy to nikto neriešil. Dve minúty stačilo na odvysielanie v rádiu a bol z toho celosvetový šláger už po prvom dni vysielania.
    Mám rád Johna Fogertyho a CCR, takže ďakujem za pripomenutie, mám LP originálne a remasterované 1/2speed. Vždy žasnem ako to skvele hrá.

Pridaj komentár