Collage – melodický progres z Poľska

Collage je poľská progresívna rocková kapela, založená v roku 1985. Pôvodnú zostavu skupiny tvorili Mirek Gil (gitara), Wojtek Szadkowski (bicie), Jarek Wajk (spev), Jurek Barczuk (gitara), Przemek Zawadzki (basa), Pawel Zajaczkowski (klávesy) a Ania Milewska (klávesy). Keď Wajk opustil skupinu, nahradil ho Jarek Majka. Majka tiež dlho nezostal, miesto neho prišiel spevák Tomek Rozycki

V roku 1990 nahrali debutový album Baśnie (Rozprávky). Po skončení nahrávania, ale ešte pred turné, Rozycki opustil skupinu. Nahradil ho Zbyszek Bieniak. V nekonečnej hre na výmenu vokalistov Beniak odišiel o dva roky neskôr. Ešte počas toho istého roka sa vrátil Wajk, no opäť nezostal dlho. V skutočnosti zostali iba Szadkowski a Gil.
Ďalší členovia skupiny boli Piotr “Mintay” Witkowski (basa), Krzysztof Palczewski (klávesy) a Robert Amirian (spev).

Skupina v roku 1993 nahrala album na počesť Johna Lennona s názvom Nine Songs of John Lennon.

V roku 1994 vydali album Moonshine, ktorý bol mimoriadne úspešný.

Nasledujúci rok vyšiel album Changes, čo bola kompilácia starých nevydaných demo nahrávok. V roku 1995 vydali posledný štúdiový album, Safe.

Potom členovia skupiny spolupracovali s inými umelcami a súčasne vydali niekoľko svojich sólo albumov.

Na jeseň r. 2002 súbor obnovil činnosť na jeden koncert a v r. 2003 Collage nadlho skončil.
V r. 2005 vyšiel koncertný DVD disk Living In The Moonlight.

Po rozpade Collage hudobníci vytvorili dve nové, veľmi kvalitné a úspešné skupiny: na veľkú radosť fanúšikov, Wojtek Szadkowski pokračoval v diele začatom s Collage a v r. 2000 založil skupinu Satellite (Szadkowski, Amirian, Palczewski). Prvý album vydali v r. 2003.

Gitarista Mirek Gil založil skupinu Believe (Gil, Różycki, Zawadzki, neskôr prišiel Wróblewski). Debutovali s albumom r. 2006.

V roku 2013 fanúšikovia Collage zažili veľké prekvapenie.
Dňa  22.7.2013 skupina na Facebooku oficiálne ohlásila obnovenie činnosti a 10.8. zverejnila zloženie Collage: Wojtek Szadkowski (bicie), Mirek Gil (gitara), Piotr „Mintay“ Witkowski (basa), Krzysztof Palczewski (klávesy). Jediná zmena oproti 90. rokom – Karol Wróblewski. Je to mladý a výborný spevák, ktorého priviedol Mirek Gil zo svojej, už zabehnutej skupiny Believe.

Dňa 26.10.2013 Collage zorganizovali prvý koncert po znovuzrodení – vo Varšave, klub Progresja.  Nasledovalo dvojtýždňové turné hlavne po Poľsku, ale i v Nemecku a v Holandsku.

COLLAGE_profil4
O necelý rok neskôr, 29. júna 2014, skupina odohrala koncert na VIII. ročníku  Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego.

27. júna 2015 súbor hral na Metal Hammer Festival 2015 – Prog Edition. O deň neskôr oznámili, že to bolo posledné vystúpenie s Mirkom Gilom, ktorý sa rozhodol opustiť kapelu.

Skupina Collage pokračuje v práci na novom štúdiovom albume, kde bude hrať nový gitarista.

Autorom a spoluautorom možno všetkých skladieb Collage  počas existencie skupiny v 90. rokoch bol Wojtek Szadkowski.
Táto novoprogresívna formácia bola v 90. rokoch v danom žánri v Poľsku najdôležitejšia. Súčasne figuruje medzi najlepšími neoprog-rock skupinami vo svete.
Miešaním hutného klávesového sprievodu s extrémne melodickou gitarou a spevom boli schopní tvoriť originálnu a veľmi zaujímavú hudbu. Moonshine (1994) je jeden z najlepších albumov moderného progresívneho rocku.

DISKOGRAFIA:
1990  – Baśnie
1993 – Nine Songs Of John Lennon
1994 – Moonshine
1995 – Safe
1995 – Changes
2005 – Living In The Moonlight (DVD)

Pridaj komentár