Žádný strom neroste do nebe

CD Akarma – AK 1029  /2005/

Melodický symphonic prog, vymalovaný pestrou paletou různých hudebních nástrojů a prošpikovaný prvky klasické hudby a jazzu. První (a na dlouhou dobu poslední) album skupiny Maxophone si na svůj úspěch muselo počkat, ovšem dnes bývá řazeno k nejlepším italským nahrávkám nejen za rok 1975, ale za celou sedmou dekádu vůbec…

Maxophone pocházejí z Milána a jako sextet vznikli na jaře roku 1973. Polovinu sestavy tvořili frekventanti hudební konzervatoře a zároveň multiinstrumentalisté, kteří se nezdráhali použít různé, pro rockovou hudbu netypické hudební nástroje – lesní roh, pozoun, klarinet, nebo vibrafon. Ve spolupráci s malým smyčcovým tělesem se tak skupině podařilo vytvořit originální symfonický zvuk, který ve své době neměl konkurenci a pokud máte rádi album Intorno alla mia cattiva educazione (1974) skupiny Alusa Fallax, tak tohle je něco podobného. Ovšem v kapánek ostřejším a energičtějším podání.


Smlouvu skupina podepsala s labelem Produttori Associati, kterej se však specializoval hlavně na filmové soundtracky a jazz. Maxophone tak byli – spolu s Duello Madre – jednou z mála rockových akvizic v katalogu firmy a zajímavým byl i post producenta, který obsadil Sandro Colombini. Ten si udělal jméno především díky své spolupráci s Banco del Mutuo Soccorso, ale mimo to je podepsanej i pod jedinou plackou skupiny Rockys Filj.

Album se natáčelo od února, do dubna 1975 ve studiích Ricordi di Milano a jak producent, tak firma si od něho hodně slibovali. Jeho vydání odkládali, dokud venku nebude singl C’è un paese al mondo / Al mancato compleanno di una farfalla a kompletní deska ho pak následovala až teprve koncem kalendářního roku. V roce 1976 vyšly i její exportní verze v angličtině – v Německu, Kanadě a ve Spojených státech amerických a tím se na tehdejší italské rockové scéně nemohl pochlubit každej. Firma skupinu tlačila, kde se dalo. V březnu odehrála koncert pro švýcarskou televizi, předskakovala na koncertech superhvězdných Area a vystoupila i na prestižním jazzovém festivalu v Montreux, ovšem nakonec to nebylo nic platné. Alba se prodávalo zoufale málo a tak přišel nevyhnutelnej konec. V roce 1977 to Maxophone zkusili ještě s komerčněji orientovaným singlem Il fischio del vapore / Cono di gelato, ovšem po něm už se definitivně rozpadli…

Původní placka obsahovala šest skladeb a z mého pohledu nejlepší jsou ty úplně první a poslední. Tedy “singlovka” C’è un paese al mondo a devět minut dlouhá Antiche conclusioni negre. Obě obsahují pěkné vokální melodie a celou řadu zvratů a změn. Prolínání důrazných a pastorálně klidných pasáží je ukázkové (a naprosto přirozené), ovšem třešničkou na dortu je neodolatelné vábení lesního rohu. Prostě kumšt s velkým K.

Další výbornou peckou je v pořadí druhá Fase. Ta si s oběma výše uvedenými tracky v ničem nezadá a jedinej rozdíl je v tom, že je komplet instrumentální. A mě tady ten charismatickej a trochu nakřáplej hlas Alberta Ravasiniho docela chybí. První polovina následující písničky Al mancato compleanno di una farfalla je pastorálně klidná, ovšem potom se do toho vloží riff zkreslenejch varhan a skladba najednou dostává úplně jinej rozměr. Intenzivní, hlučná (byť krátká) masírka mi dává docela zabrat a tak přijde vhod pohlazení v podobě balady Mercanti di pazzie. Předehra v podání harfy Tiziany Botticini (fragment ze “Sonaty per arpa” Paula Hindemitha) je kouzelná a falsetem zpívané sbory doslova k sežrání. Nu, a o symfonickém outru ani nemluvě…

Poslední písničkou, o které jsem se dosud nezmínil je pátá Elzeviro. V necelejch sedmi minutách nabízí řadu odboček a překvapivých změn, ale v porovnání s ostatními mi připadá poněkud méně výrazná. Zvláštní je, že většina edic obsahuje prohozené pořadí tracků 4 a 5, tedy nejdříve Elzeviro a až teprve po ní Mercanti di pazzie, ale proč tomu tak je netuším. V textu vycházím ze svého vydání od Akarmy, které obsahuje ještě dvě skladby navíc a jak Il fischio del vapore, tak Cono di gelato pocházejí z posledního singlu Maxophone, vydaného v roce 1977. To symfonické aranžmá jim sice zůstalo, ale jsou o něco jednodušší a je znát, že k tomu původnímu albu nepatří. Ovšem aj tak jsem rád, že je vydavatel odněkud vyštrachal a přidal.

Trojitě rozkládací mini vinyl replika od Akarmy je ze silného kartónu a tak působí docela robustně, ale je pěkná. A to i díky obálce, kterou navrhli Wanda a Cesare Monti. Booklet sice neobsahuje, ale sestava, profil kapely, texty písniček a několik fotografií je vytištěnejch přímo uvnitř futrálu. Zvuk je dobrej, i když trochu zastřenej a nemůžu se zbavit dojmu, že mu něco chybí. Nicméně obsahově je to špica za 4,5. Lepších italskejch desek z roku 1975 moc neznám.

SKLADBY:
1. C’è un paese al mondo – 6:38
2. Fase – 7:05
3. Al mancato compleanno di una farfalla – 5:52
4. Mercanti di pazzie – 5:50
5. Elzeviro – 6:47

6. Antiche conclusioni negre – 8:55

Bonus tracks del 1977 presenti nell’edizione CD:
7. Il fischio del vapore – 4:53
8. Cono di gelato – 4:40

SESTAVA:
Sergio Lattuada – pianoforte, organo, piano elettrico, voci
Roberto Giuliani – chitarra elettrica, pianoforte, voci
Leonardo Schiavone – clarinetto, flauto, saxofono
Maurizio Bianchini – corno, tromba, vibrafono, percussioni, voci
Alberto Ravasini – basso, chitarra acustica, flauto dolce, voce solista
Sandro Lorenzetti – batteria

Alla realizzazione del disco hanno inoltre gli amici:
Tiziana Botticini – arpa
Eleonora De Rossi – violini
Susanna Pedrazzini – violini
Giovanna Correnti – violoncello

Paolo Rizzi – contrabasso

Maxophone Book Cover Maxophone
Maxophone
Prog Rock
Produttori Associati
1975
LP
6
CD Akarma – AK 1029 /2005/

6 názorov na “Žádný strom neroste do nebe”

  1. Kedysi som tento album zhrnul takto:

    Kôpka multiinštrumentalistov, ktorí nemajú po tvrdú ranu ďaleko, tak by som charakterizoval šesticu hráčov. A že im je každá žánrová košeľa tesná, dokazujú bez prestávky. Keď si k tomu prirátam kvalitnú kompozičnú stránku kombinovanú s priezračným i prierazným zvukom, môžem súhlasiť s väčšinou. Právom ide o jeden z najzásadnejších talianskych artrockových albumov, odporúčam!

    Nič sa nezmenilo. Vďaka.

  2. Konkrétně tohle CD jsem měl půjčené od kamaráda, který jej chtěl prodat. Celkem dobré, ale na můj vkus trochu více symphonic a odolal jsem a CD nekoupil. Díky za pěkný článek, já na tu Itálii moc nejsem.

Pridaj komentár