CD VM 2000, btf.it, Fonit – VM CD 103 /2005/
Půvabné album v typicky italském, melodickém stylu. Už je to pěknejch pár let, co jsem k němu “proklikal” na YouTube a ono mě hned s prvními tóny vystřelilo do art rockového nebe. To jsou přesně ty desky, které prostě musíte mít a tak jsem si prakticky vzápětí objednal aj originální mini vinyl repliku s CD…
Vznik skupiny Alusa Fallax se datuje do roku 1969 a s trochou nadsázky by se dala označit jako malej, rodinnej podnik. Sestavu tvořili bratři Augusto, Mario a Guido Cirlovi, které doplnili ještě Massimo Parretti a Guido Gabet. Kapela debutovala v roce 1969 singlem Dedicato a chi amo/Charleston 1923, kterej následovala další malá deska Tutto passa/Cade una stella. Ovšem s distribucí to bylo mizerné, s prodejem ještě horší a oba singly tak byly spíš zklamáním.
Kluky z kapely to však nerozhodilo, dál hráli po tanečních klubech a mezitím pracovali na daleko ambicióznějším materiálu, kterej chtěli prezentovat jako rockovou operu. Tou dobou už se v Itálii naplno rozhořela rocková revoluce a rovněž Alusa Fallax dostali pozvánku na několik významných hudebních festivalů. Za zmínku stojí jejich koncerty v Římě a Neapoli v létě 1973, ovšem za oficiální premiéru rockové opery Intorno alla mia cattiva educazione by se dalo považovat až teprve vystoupení před britskými Curved Air, v roce 1974.
Koncepční art rockové album Intorno alla mia cattiva educazione vydala společnost Fonit Cetra v nákladu 5 000 kopií, ovšem jeho distribuce byla lokální a soustředěná především na region Apulie. Není divu, že v záplavě jiné muziky zapadlo a nezaznamenalo prakticky žádný ohlas. Alusa Fallax to sice zkoušeli dál, v roce 1977 (už jako Blizzard) natočili ještě komerční singl La soffitta/Tu donna, ovšem o dva roky později se definitivně rozešli…
Album Intorno alla mia cattiva educazione obsahuje třináct skladeb v celkové délce necelých 45 minut. Na Itálii, kde ty LP desky mívaly většinou kolem půl hodiny docela nadstandard. Jednotlivé kusy na sebe plynule navazujou a pro orientaci v tracklistu nezbyde nic jiného, než sledovat displej přehrávače. Koncepční storka popisuje osudy chlapce poznamenaného přísnou rodinnou výchovou, který touží po vymanění se z jejího neblahého vlivu. Hudební náplň bych popsal jako vysoce melodický, pastorální symphonic prog, s charismatickým zpěvem v italštině a prvky klasické hudby. Dalo by se to přirovnat k prvním dvěma albům Premiata Forneria Marconi, nebo debutu Reale Accademia di Musica.
První polovina sedmdesátých let přinesla spoustu kapel, flétnujích podle vzoru Jethro Tull a ani Alusa Fallax nebyli výjimkou. Šprajcna je na desce slyšet opravdu často, ale občas se objeví aj saxofon, nebo – dokonce – lesní roh. Jeho využití mě vždycky potěší a při poslechu skladeb Fuori di me, dentro di me, nebo Per iniziare una vita si nemůžu nevzpomenout na debuty De De Lind, nebo Campo di Marte. Ovšem k dokonalosti lesní roh využili teprve Maxophone…
Muzika je to víceméně klidná, ale nechybí ani energické laufy a hlavně, pořád je to rock. Jedním z hlavních nástrojů je tedy elektrická kytara, kterou doprovázejí všelijaké, dobově znějící syntezátory. Nutno dodat, že ani jeden z inštrumentů nemá navrch a všechny se báječně doplňují. Není to tedy deska kytarová, ani vyloženě klávesová, ale od každého něco a s prakticky neustále přizvukující flétnou. Piano, nebo již zmíněný saxofon a lesní roh jsou jenom příjemným oživením a zmínit musím také charismatickej a lehce nakřáplej vokál Augusta “Duty” Cirla. Sice nemá až tolik prostoru, ale přitahuje k sobě zaslouženou pozornost a zvuk skupiny posouvá ještě o stupínek vejš.
Původní vinyl vyšel ve velmi pěkném “gatefold” formátu, ale bez podrobnějších údajů na obalu desky. Některé kopie tak dostaly ještě žlutou nálepku s informacemi o skupině a přesně tak vypadá i moje vinyl replika, vydaná ve spolupráci firem VM 2000, btf.it a Fonit. Uvnitř rozevíracího obalu je koláž z fotografií členů Alusa Fallax a texty, jedno z křidélek obsahuje v papírovém futrálu ukrytej nosič a druhé booklet. Ten má dvacet stran a nabízí profil skupiny, obsáhlej rozhovor s klávesistou Massimo Parrettim, texty písniček a celou řadu raritních fotek.
Je to výtečné album, které řadím k tomu nej za italskej rok 1974 a dost možná i k tomu nejlepšímu vůbec. Není tak dokonale vyprodukované a technicky virtuózní, jako Premiata Forneria Marconi, nebo Banco del Mutuo Soccorso, ale má neuvěřitelnej půvab a šmrnc. Pět hvězd.
SKLADBY:
01. Soliloquio – 3:02
02. Non fatemi caso – 4:22
03. Intorno alla mia cattiva educazione – 4:14
04. Fuori di me, dentro di me – 3:01
05. Riflessioni al tramonto – 3:04
06. Il peso delle tradizioni – 1:40
07. Carta carbone – 3:33
08. Perché ho venduto il mio sangue – 1:43
09. Per iniziare una vita – 4:20
10. È oggi – 2:51
11. È così poco quel che conosco – 2:55
12. Ciò che nasce con me – 4:11
13. Splendida sensazione – 5:43
SESTAVA:
Augusto “Duty” Cirla – percussioni, campane, flauto dolce, voce solista
Guido Gabet – chitarra elettrica ed acustica, voce
Massimo Parretti – pianoforte, organo, clavicembalo, ARP
Mario Cirla – flauto, sax tenore e contralto, corno, voce
Guido Cirla – chitarra bassa, voce
Prog Rock
Fonit
1974
LP
13
CD VM 2000, btf.it, Fonit – VM CD 103 /2005/
Nechce sa mi veriť, ale už je to vyše troch rokov, čo som album počúval naposledy. Takže, po dlhšom čase opäť Intorno alla mia cattiva educazione prostredníctvom Spotify a pre istotu – dvakrát. Najlepší na nahrávke je ten prirodzený Augustov spevácky prejav…
Pekná recenzia, díky!
Snake: skvělá volba, musím si je brzy pustit. Další moji velcí oblíbenci. Díky za inspirativní recenzi a připomenutí.
Není zač. Deska je to pěkná tak, že jsem jen těžko hledal slova a dalšími oříšky budou Maxophone, Errata Corrige, nebo Zauber. Ale to má čas, teď se budu zas chvíli věnovat něčemu z ne tak dávné minulosti.
Tož zaujal už samotnej nadpis (beru, že je překladem názvu kapely), bo klam = iluze. Klamná iluze je tak něco jako dárek zdarma… Čeština pro to určitě má odbornej termín, ale čert ho vem, hajdy k muzice. Je skvělá. Takhle na první dobrou mě z Botlandie chytli snad už jen De De Lind a Panna Fredda.
Dík za tradičně poutavý čtení i bezva tip!
Borek: říká se tomu různě. Např. “pleonazmus” popř. “pleonasmus”, někdy také “perisologie” Jde o určitou jazykovou formu tautologie.
Hromadění synonym, či slov a vazeb významově podobných, je často nadbytečné, někdy slouží ke zdůraznění významu. Pokud se přežene, zpomaluje spád textu a nevhodně jej zatěžuje.
Borek: S titulkem jsem se docela mordoval a nebyl schopnej vymyslet nic pořádného. Teď už ti ani nevím, jak jsem si ten název vlastně odvodil. Mám dojem, že v italském slovníku jsem ta slova nenašel a překladač mi nabízel spíš latinu. Ale jak se praví v jedné filmové komedii, všechna slova pocházejí z řečtiny…
Nejsem si jistej ani tím konceptem, protože texty jsou samá metafora a moc jsem je nepobral. Ale uvádějí to zdroje, ze kterých jsem čerpal a tak jsem je citoval. Ovšem muzika je to výborná a často se k ní vracím. Produkce, ani zvuk nejsou z nejlepších, ale čert to vem. Atmosféru a melodie to má kouzelné.
Jsem moc rád, že tě ta placka zaujala a děkuju za komentář.