Klamná iluze

CD VM 2000, btf.it, Fonit ‎– VM CD 103 /2005/

Půvabné album v typicky italském, melodickém stylu. Už je to pěknejch pár let, co jsem k němu “proklikal” na YouTube a ono mě hned s prvními tóny vystřelilo do art rockového nebe. To jsou přesně ty desky, které prostě musíte mít a tak jsem si prakticky vzápětí objednal aj originální mini vinyl repliku s CD…

Vznik skupiny Alusa Fallax se datuje do roku 1969 a s trochou nadsázky by se dala označit jako malej, rodinnej podnik. Sestavu tvořili bratři Augusto, Mario a Guido Cirlovi, které doplnili ještě Massimo Parretti a Guido Gabet. Kapela debutovala v roce 1969 singlem Dedicato a chi amo/Charleston 1923, kterej následovala další malá deska Tutto passa/Cade una stella. Ovšem s distribucí to bylo mizerné, s prodejem ještě horší a oba singly tak byly spíš zklamáním.

Kluky z kapely to však nerozhodilo, dál hráli po tanečních klubech a mezitím pracovali na daleko ambicióznějším materiálu, kterej chtěli prezentovat jako rockovou operu. Tou dobou už se v Itálii naplno rozhořela rocková revoluce a rovněž Alusa Fallax dostali pozvánku na několik významných hudebních festivalů. Za zmínku stojí jejich koncerty v Římě a Neapoli v létě 1973, ovšem za oficiální premiéru rockové opery Intorno alla mia cattiva educazione by se dalo považovat až teprve vystoupení před britskými Curved Air, v roce 1974. 

Koncepční art rockové album Intorno alla mia cattiva educazione vydala společnost Fonit Cetra v nákladu 5 000 kopií, ovšem jeho distribuce byla lokální a soustředěná především na region Apulie. Není divu, že v záplavě jiné muziky zapadlo a nezaznamenalo prakticky žádný ohlas. Alusa Fallax to sice zkoušeli dál, v roce 1977 (už jako Blizzard) natočili ještě komerční singl La soffitta/Tu donna, ovšem o dva roky později se definitivně rozešli…

Album Intorno alla mia cattiva educazione obsahuje třináct skladeb v celkové délce necelých 45 minut. Na Itálii, kde ty LP desky mívaly většinou kolem půl hodiny docela nadstandard. Jednotlivé kusy na sebe plynule navazujou a pro orientaci v tracklistu nezbyde nic jiného, než sledovat displej přehrávače. Koncepční storka popisuje osudy chlapce poznamenaného přísnou rodinnou výchovou, který touží po vymanění se z jejího neblahého vlivu. Hudební náplň bych popsal jako vysoce melodický, pastorální symphonic prog, s charismatickým zpěvem v italštině a prvky klasické hudby. Dalo by se to přirovnat k prvním dvěma albům Premiata Forneria Marconi, nebo debutu Reale Accademia di Musica.

První polovina sedmdesátých let přinesla spoustu kapel, flétnujích podle vzoru Jethro Tull a ani Alusa Fallax nebyli výjimkou. Šprajcna je na desce slyšet opravdu často, ale občas se objeví aj saxofon, nebo – dokonce – lesní roh. Jeho využití mě vždycky potěší a při poslechu skladeb Fuori di me, dentro di me, nebo Per iniziare una vita si nemůžu nevzpomenout na debuty De De Lind, nebo Campo di Marte. Ovšem k dokonalosti lesní roh využili teprve Maxophone…

Muzika je to víceméně klidná, ale nechybí ani energické laufy a hlavně, pořád je to rock. Jedním z hlavních nástrojů je tedy elektrická kytara, kterou doprovázejí všelijaké, dobově znějící syntezátory. Nutno dodat, že ani jeden z inštrumentů nemá navrch a všechny se báječně doplňují. Není to tedy deska kytarová, ani vyloženě klávesová, ale od každého něco a s prakticky neustále přizvukující flétnou. Piano, nebo již zmíněný saxofon a lesní roh jsou jenom příjemným oživením a zmínit musím také charismatickej a lehce nakřáplej vokál Augusta “Duty” Cirla. Sice nemá až tolik prostoru, ale přitahuje k sobě zaslouženou pozornost a zvuk skupiny posouvá ještě o stupínek vejš.

Původní vinyl vyšel ve velmi pěkném “gatefold” formátu, ale bez podrobnějších údajů na obalu desky. Některé kopie tak dostaly ještě žlutou nálepku s informacemi o skupině a přesně tak vypadá i moje vinyl replika, vydaná ve spolupráci firem VM 2000, btf.it a Fonit. Uvnitř rozevíracího obalu je koláž z fotografií členů Alusa Fallax a texty, jedno z křidélek obsahuje v papírovém futrálu ukrytej nosič a druhé booklet. Ten má dvacet stran a nabízí profil skupiny, obsáhlej rozhovor s klávesistou Massimo Parrettim, texty písniček a celou řadu raritních fotek.

Je to výtečné album, které řadím k tomu nej za italskej rok 1974 a dost možná i k tomu nejlepšímu vůbec. Není tak dokonale vyprodukované a technicky virtuózní, jako Premiata Forneria Marconi, nebo Banco del Mutuo Soccorso, ale má neuvěřitelnej půvab a šmrnc. Pět hvězd.

SKLADBY:
01. Soliloquio – 3:02
02. Non fatemi caso – 4:22
03. Intorno alla mia cattiva educazione – 4:14
04. Fuori di me, dentro di me – 3:01
05. Riflessioni al tramonto – 3:04
06. Il peso delle tradizioni – 1:40
07. Carta carbone – 3:33
08. Perché ho venduto il mio sangue – 1:43
09. Per iniziare una vita – 4:20
10. È oggi – 2:51
11. È così poco quel che conosco – 2:55
12. Ciò che nasce con me – 4:11
13. Splendida sensazione – 5:43

SESTAVA:
Augusto “Duty” Cirla – percussioni, campane, flauto dolce, voce solista
Guido Gabet – chitarra elettrica ed acustica, voce
Massimo Parretti – pianoforte, organo, clavicembalo, ARP
Mario Cirla – flauto, sax tenore e contralto, corno, voce
Guido Cirla – chitarra bassa, voce 

Intorno Alla Mia Cattiva Educazione Book Cover Intorno Alla Mia Cattiva Educazione
Alusa Fallax
Prog Rock
Fonit
1974
LP
13
CD VM 2000, btf.it, Fonit ‎– VM CD 103 /2005/

6 názorov na “Klamná iluze”

  1. Nechce sa mi veriť, ale už je to vyše troch rokov, čo som album počúval naposledy. Takže, po dlhšom čase opäť Intorno alla mia cattiva educazione prostredníctvom Spotify a pre istotu – dvakrát. Najlepší na nahrávke je ten prirodzený Augustov spevácky prejav…
    Pekná recenzia, díky!

    1. Není zač. Deska je to pěkná tak, že jsem jen těžko hledal slova a dalšími oříšky budou Maxophone, Errata Corrige, nebo Zauber. Ale to má čas, teď se budu zas chvíli věnovat něčemu z ne tak dávné minulosti.

  2. Tož zaujal už samotnej nadpis (beru, že je překladem názvu kapely), bo klam = iluze. Klamná iluze je tak něco jako dárek zdarma… Čeština pro to určitě má odbornej termín, ale čert ho vem, hajdy k muzice. Je skvělá. Takhle na první dobrou mě z Botlandie chytli snad už jen De De Lind a Panna Fredda.
    Dík za tradičně poutavý čtení i bezva tip!

    1. Borek: říká se tomu různě. Např. “pleonazmus” popř. “pleonasmus”, někdy také “perisologie” Jde o určitou jazykovou formu tautologie.
      Hromadění synonym, či slov a vazeb významově podobných, je často nadbytečné, někdy slouží ke zdůraznění významu. Pokud se přežene, zpomaluje spád textu a nevhodně jej zatěžuje.

    2. Borek: S titulkem jsem se docela mordoval a nebyl schopnej vymyslet nic pořádného. Teď už ti ani nevím, jak jsem si ten název vlastně odvodil. Mám dojem, že v italském slovníku jsem ta slova nenašel a překladač mi nabízel spíš latinu. Ale jak se praví v jedné filmové komedii, všechna slova pocházejí z řečtiny…

      Nejsem si jistej ani tím konceptem, protože texty jsou samá metafora a moc jsem je nepobral. Ale uvádějí to zdroje, ze kterých jsem čerpal a tak jsem je citoval. Ovšem muzika je to výborná a často se k ní vracím. Produkce, ani zvuk nejsou z nejlepších, ale čert to vem. Atmosféru a melodie to má kouzelné.

      Jsem moc rád, že tě ta placka zaujala a děkuju za komentář.

Pridaj komentár