Czar – Czar, 1970

My archeologové víme, že na zlaté poklady nenarážíme každý den a umíme mít radost i ze staré kuchyňské keramiky, jejíž každý střep má svůj příběh, osud, patinu…

Anglie byla na přelomu sixties a seventies nekonečnou zásobnicí kapel, které chtěly prorazit kruh bigbeatových a psychedelických šedesátek svým jedinečným novým progresivním vzorcem. Někteří ke svým sladkým písničkám jen přidali hammondy, popřípadě mellotrony, oprášili rodinná piána, lekce klasiky z lidušky a bylo vymalováno.
Ne, že by Czar byli až takoví švindlíři, nicméně patřili mezi tu spoustu muzikantů, kterým se nepodařilo dosáhnout výšin nebeských, neměli tam nahoře u Múz známosti. Většina skladeb Czar je postavená na jednoduchosti, ovšem pod působivou klenbou mellotronů a hammondů.

Kapela uvízla jednou nohou v 60’s – tu vokály, tam rejstříky kláves, melodika, sound, zatímco druhá směle vykročila k progrockovým zítřkům. Výsledek občas působí nesourodě.
Hned první Tread Softly On My Dreams je příkladem, kdy ani úvodní hradba mellotronů, či závěrečná masivní hypnotizující kytarová figura nemohou vypudit z hlavy krátkou bubblegumovou vsuvku pokleslých background vokálů. Také Cecelia s krásnou cembalovou mezihrou a příjemnými vokálními harmoniemi doplácí na nesourodě připlácnutou opulentní kytaru.
Takto by se dala lstivě prolézt každá skladba, věřím, že kdejaký ortodoxní vyznavač Spooků se při Czar útrpně ošíval. Avšak z dnešního pohledu i v tomto neumětelském pokusničení rezonuje magické kouzlo oné doby, kdy bylo „vynalezeno“ vše, co dodnes dělá rock rockem. Proto můžu bez jakéhokoliv přemáhání lupnout do playeru Czar z roku sedmdesát a mít zase svých krásných panických patnáct.

Ve fandovských přirovnáních Czar ke známým pojmům se objevuje vše možné: od Beatles, přes Procol Harum, barretovské Floydy, až po King Crimson, Spring, T2, Fantasy, Cressida… No, dalo by se polemizovat. I souhlasit, i doplnit, i škrtat.

SKLADBY:
A1. Tread Softly On My Dreams 6:44
A2. Cecelia 8:21
A3. Follow Me 3:21
B1. Dawning Of A New Day 6:15
B2. Beyond The Moon 3:51
B3. Today 3:30
B4. A Day In September 8:05

Autorem všech skladeb je Paul Kendrick, s výjimkou B3 (Mick Ware)

OBSAZENÍ:
Bob Hodges – Mellotron, piano, varhany, celesta, cembalo, zpěv
Del Gough – bicí
Paul Kendrick – baskytara, akustická kytara, zpěv
Mick Ware – kytara, akustická kytara, zpěv
&
Alan ‘From Hampstead’ – bicí (A2)
Dave Voyde a Roger Wake – ruchy

***

Připojím výcuc z komentáře Boba Hodgese k jednotlivým skladbám:

1) Tread Softly On My Dreams (6:37)
Jediná skladba, kde nezní hammondky, ale pouze mellotron, simulující dechy i smyčce. Bob přiznává potíže s laděním složitého zařízení, nicméně výsledek si i dnes pochvaluje, tak jako možnost hrát na studiové velké křídlo Steinway. Vokály byly nahrány zdvojeně.

2) Cecelia (8:12)
Tuto skladbu odehrál bubeník Alan, aranže byly výsledkem práce ve studiu, kdy se naskytla možnost nahrávat do 8 stop a zakomponovat do soundu jak mellotron, tak cembalo i piáno. Bob vzpomíná, že u téhle skladby se vyřádili zejména u nahrávání vícehlasů a kytarista Mick si dopřál pár stereoefektů.

3) Follow Me (3:19)
Chytlavá skladba, planovaná jako singl.

4) Dawning Of A New Day (6:11)
Původně to měla být první část rozsáhlejší kompozice, Bob připomíná použití akustických i elektrifikovaných kytar a baterie kláves – mellotronu, varhan, piána.

5) Beyond The Moon (3:44)
6/8 rytmus, Mickova slide kytara vyrobená na koleně ze staré normální.

6) Today (3:23)
Mickova dramatická balada, jeho zpěv nebyl zdvojen, měl potřebnou sílu sám o sobě.

7) A Day In September (7:56)
Původně se tato nahrávka vůbec neměla objevit na albu, ale musela nahradit Ritual Fire Dance. Byla v syrovém stavu, bez ozdobných dohrávek, takže dává celkem dobrý obraz o tom, jak zněli Czar naživo, ten valčíček na konci byl prý takový žert.

Bonusové skladby z reedičního vydání u firmy Sunbeam Records (2007):

8) Ritual Fire Dance (7:39)
Tato v únoru 1970 nahraná skladba se na LP nedostala kvůli nevyřešenému copyrightu.

9) Oh Lord I’m Getting Heavy (4:03)
10) Why Don’t We Be A Rock And Roll Band (3:38)
Skladby z prosincového singlu.

11) (She’s A) Lady of Love (3:21)
12) I’ll Try Hard (4:15)
13) Good Morning Sunshine (2:56)
14) Oh Darlin’ (2:41)
15) I Laid It On The Line (3:28)
Pětice skladeb z pera Paula Kendricka. Nahrávky vznikly v londýnském studiu Wessex v roce 1971, produkoval je Američan Don Hunter. Jde o dema pro nikdy nerealizované druhé album, nahraná v sestavě: Paul Kendrick – 12 strunná kytara, Mick Ware – kytara, Jonny Parker – bicí.

OBSAZENÍ:
Paul Kendrick
– baskytara, akustická kytara, zpěv
Mick Ware – kytara, akustická kytara, zpěv
Bob Hodges
– klávesy, zpěv (1-10)
Derrick Gough – bicí (1, 3-7)
&
Alan ‘From Hampstead’ – bicí (2 a 8)
Tony Mac – bicí (9 a 10)
Johnny Parker – bicí (11-15)

Czar Book Cover Czar
Czar
Progresivní rock
Fontana
1970
LP
7

3 názory na “Czar – Czar, 1970”

  1. Recenzia ma veľmi potešila…
    Pri prvom kontakte, keď som bol iba na začiatku druhej skladby v poradí (Cecilia), som bol na sto precent rozhodnutý tento album zakúpiť. Nakoniec iba pirát od Progressive Line z roku 2002, ale nič to nemení na mojom pozitívnom vzťahu k dielu.
    …Jardo, díky!

  2. Koupil jsem si tohle CD jako japonské mini LP společně s CD skupiny Second Hand v promo boxu. Stačil jsem si to pustit dvakrát, v každém případě se jedná o zajímavou hudbu, vadí mi u nich zastaralý sound, třeba ti Second Hand jsou pro mě zajímavější.

Pridaj komentár