TÉMPANO

Vznik tejto kapely z Venezuely je datovaný do roku 1977, keď sa v hlavnom meste Caracas stretla štvorica už z predošlých lokálnych skupín skúsených muzikantov. Sú to gitarista a spevák Pedro Castillo, hráč na všetky druhy klávesových nástrojov Julio César Della Noche, basgitarista a akustický gitarista Miguel Angel Echevarreneta a bubeník a hráč na perkusie Gerardo Ubieda.

Celá história skutočne progresívne rockovej éry TÉMPANO, ktorá trvá doposiaľ, je spojená len s touto štvoricou veľmi výrazných hudobníkov. V roku 1980, po dvojročnom skladaní a aranžovaní, vychádza album Åtabal-Yémal, ktorý sa stal a je jedným z najvýznamnejších míľnikov latinsko-amerického progresívneho rocku a dodnes vzbudzuje rešpekt znalej prog-rockovej verejnosti i kritikov.

Témpano – Åtabal-Yémal (1980)

Avšak vtedajšia malá komerčná úspešnosť v predaji tohto albumu spôsobila celú reťaz personálnych výmen a výraznú zmenu štýlu smerom ku komerčnej, v podstate popovej tvorbe, vychádzajúcej pod logom Témpano a albumy z rokov 1981 až 1989 teda vôbec nemožno považovať za súčasť klasického fondu a histórie progresívne rockového kvarteta TÉMPANO.

K reunionu pôvodnej štvorice muzikantov došlo až v roku 1998 v čase rapídneho nárastu záujmu o novú vlnu progresívneho rocku a TÉMPANO podpisujú zmluvu s jedným z najväčších svetových producentov takejto hudby, francúzskym labelom Musea Records. Postupne koncertujú na americkom kontinente s legendami subžánru, ako sú Yes, Kansas, Roger Waters, či Steve Hackett a sú významnými účastníkmi medzinárodných prestížnych festivalov Mexicali Baja Prog (1999) a Rio Art rock (1999).

Témpano – Childhood’s End / El fin de la Infancia (1999)

V roku 1999 im vychádza album Childhood’s End / El fin de la Infancia a propagátormi kapely sa stávajú hudobníci, ako sú Guy LeBlanc (Camel), Stan Whittaker (Happy The Man), či Jordan Rudess (Dream Theater).

Témpano – The Agony And The Ecstasy (2002)

Ďalší album The Agony And The Ecstasy vychádza v roku 2002 a potom sa kapela zúčastňuje na celej plejáde koncepčne zameraných kompilácií, ktoré vychádzajú na značke Musea Records.

Témpano – Selective Memory (2008)

Veľmi pozitívne prijatý album Selective Memory z roku 2008 je v podstate upraveným a uceleným spracovaním ich hudobného materiálu, ktorý vyšiel práve na rôznych kompilačných albumoch v rámci Musea Records.

Témpano – Nowhere Now Here (2016)

Po ôsmych rokoch ticha vychádza na jeseň roku 2016 album s celkom novým materiálom pod názvom Nowhere Now Here

Hudba venezuelských TÉMPANO je nesmierne rôznorodým mixom progresívnych aspektov rocku, jazzu, latinsko-amerického cítenia, rytmiky a vykazuje prvky v dnešnej dobe nevšednej originality a vlastne nemožnosti porovnávať ju s akoukoľvek inou svetovou legendou. Oficiálne sa hlásia k odkazu a inšpirácii od skupín, ako sú Camel, Happy The Man, King Crimson, či Return To Forever, ale to sú len elementárne záchytné body v subžánrovej orientácii. 

TÉMPANO patria spolu s kapelami, ako sú Cast (Mexiko), Nexus (Argentína), Tempus Fugit (Brazília), Anima Mundi (Kuba), či celá plejáda skupín z Chile, k zásadným pilierom latinsko-amerického progresívneho rocku a sú rešpektovaní tak hudobnými kritikmi, ako aj znalou a informovanou progresívne rockovou verejnosťou…

Témpano (2002)

DISKOGRAFIA:
1980 – Åtabal-Yémal (Vinyl International)
1981 – Pesadilla Sin Final (Color)
1983 – En Reclamación (Color)
1984 – Seduccion Subliminal (Color)
1987 – Témpano (CBS)
1988 – El Tercer Lado (CBS)
1999 – Childhood’s End / El fin de la Infancia  (Musea)
2002 – The Agony And The Ecstasy  (Musea)
2008 – Selective Memory (Musea, kompilácia)
2016 –  Nowhere Now Here (Åtabal Productions)

2 názory na “TÉMPANO”

  1. Ak sa niekde spomenie Venezuela, hneď mám pred očami motorkára menom Johnny Cecotto, ktorý v 70. rokoch minulého storočia patril k najlepším. A dnes už dačo viem aj o venezuelskej muzike…
    Mayak, díky za profil Témpano. Škoda, že takému druhu písania sa venuje iba mizivé percento recenzentov. Mňa osobne história skupín zaujíma a rád si o nej prečítam…

  2. Pro seznámení s Témpano jsem zvolil debutové album Åtabal-Yémal (na Spotify Atabal/Yemal) a určitě nezklamalo. Jsou tu jemné, pastorální skladby jak ze začátku sedmdesátých let, ale nechybí ani komplikované laufy ve stylu Happy The Man. Vypíchnul bych hlavně závěrečné tři kusy, to je symfonická (a komplet instrumentální) paráda přesně podle mého gusta.
    Mayak, díky za Témpano, budu se jim muset podívat na zoubek.

Pridaj komentár