N.y.X – Down In Shadows (2009)

N.Y.X. je projekt dvoch multiinštrumentalistov, ktorý sa zrodil v talianskom meste Turín na začiatku nového milénia. Po istom období, ktoré bolo zamerané na elektronické experimentovanie, duo Walter F. (spev, gitara, basgitara a syntezátory) a Danilo A. “Pannico” (bicie, perkusie, klavír, varhany, marimba) vydalo svoju prvotinu v roku 2005, ktorá je integráciou progresívnych a psychedelických hudobných vplyvov. Ide o rovnomennú EP, ktorá má veľmi dobré hodnotenie na prakticky všetkých medzinárodných kvalifikovaných serveroch. Obaja hudobníci následne hodne koncertovali a naživo spolupracovali s viacerými rôznorodými muzikantami, najmä vo Francúzsku.

Zľava: DANILO A. PANNICO, BEPPE CROVELLA, DAVID JACKSON a WALTER F.

Down In Shadows napokon vyšiel v uznávanom vydavateľstve Electromantic (jeho šéf, Beppe Crovella, je známy z talianskej fusion legendy Arti & Mestieri) a jedná sa o koncept, založený na tradícii experimentálnej hudby a súčasne na rozprávaní moderného príbehu o zrade a osamelosti. Na tomto albume však spolupracuje s kmeňovým duom aj nevšedná dvojica skutočných stálic svetového artrocku: nestor David Jackson, legendárny hráč na saxofón z Van der Graaf Generator (navyše spolupracovník na sólových projektoch Petera Hammilla, Petera Gabriela, či skupiny Tangent) a fenomenálny basgitarista a hráč na warr guitar z King Crimson (a rôznych projektov Roberta FrippaDavida Sylviana, či John Paul Jonesa) – Trey Gunn, ktorý bol účastníkom celého nahrávacieho procesu a stopa jeho osobitého muzikanstva je veľmi výrazná na kompletnom albume. Piatym, relatívne stálym členom nahrávania tejto placky je taliansky hráč na čelo Marco Allooco.

Ideálna vinylová minutáž albumu Down In Shadows je rozdelená na sedem parciálnych kompozícií, pričom každá z nich má úplne špecifickú atmosféru. Úvodná Down In Shadows (Part I) je vystavaná počas celej stopáže na evidentných crimsonovských kulisách – a aj keď ju zložili Walter a Danilo, jej aranžmá a produkcia prešli nepochybne rukami a hlavou Treya Gunna. V podstate sa ani nechce veriť, že pri tom nesedel aj samotný Robert Fripp. Len vokálne party Waltera F. znejú v naliehavých polohách skladby skôr, ako hybrid Petera Hammilla a Davida Bowieho, čo je súčasne aj globálnym trendom na celom albume. Day After Day svojou atmosférou a belewovským štýlom spevu akoby vypadol z crimsonovského albumu Thrak. Song, ktorý vám po niekoľkých posluchoch ostáva v hlave a jeho motív sa notoricky vracia ako červík do mysle. Colour, kratšia komorná skladbička, hraná na piane s doprovodom čela, je snáď jediná, ktorá nie je ovplyvnená aranžérskou a invenčnou účasťou ani jedného z dvoch významných hostí nahrávania. O.Y.O (On Your Own) charakterom pripomína klasickú vyprávačskú kompozíciu Petera Hammilla z jeho sólových albumov s decentnými vstupmi Jacksonovho saxofónu, ale podklad skladby zase silne evokuje zvuk moderných King Crimson.

TREY GUNN

Zasnená a éterická Wait plynie v relatívne pokojných vodách a opäť z nej cítiť ochranú ruku a finálnu úpravu aranžmá z dielne Trey Gunna. Nosný motív hraný na akustickej gitare dopĺňa v gradovanom závere práve jeho warr guitar. Psychedelicky znejúca kratučká medzihra C18H21NO3-30 mg Kodeina so sopránom hosťujúcej Adiny Bajenica je len drobným bonbónikom na chvíľkovú zmenu nálady globálnej dynamiky tohto albumu. Záverečná Down In Shadows (Part II) znie, ako keby ste postavili na pódium Van der Graaf Generator, ktorým navyše v pozadí robia krovie King Crimson 70. rokov. Hammillovský art-psychedelický guláš pre náročného poslucháča.

Celkove album Down In Shadows obsahuje prvky experimentálnej hudby mnohých typov, spolu s rôznorode konštruovanými zvukmi a štúdiovo vytvorenými slučkami za použitia celého radu hudobných a technických nástrojov. Ide o veľmi interesantnú kombináciu hudobnej predstavy z pohľadu dvoch talentovaných novátorských hudobníkov z Talianska, doplnenú o výrazné echá z tvorby predstaviteľov dvoch absolútne zásadných súborov náročného klasického britského art rocku – King Crimson a Van der Graaf Generator. Myslím, že sa to podarilo všetkým prítomným účastníkom na tomto albume skutočne presvedčivým spôsobom.

MARCO ALLOCCO

SKLADBY:
1. Down In Shadows [Part I] (8:03)
2. Day After Day (4:42)
3. Colour (3:01)
4. O.Y.O [On Your Own] (6:26)
5. Wait (5:20)
6. C18H21NO3-30 mg Kodeina (1:44)
7. Down In Shadows [Part II – Including Crime] (10:54)

ZOSTAVA:
Walter F. – voices, acoustic and electric guitars, bass, loops and devices, synthesizers (vocoder)
Danilo A. Pannico – acoustic and electronic drums, percussions, piano, marimba, kaos-harmonica and glass, Farfisa organ, loops and devices
+
Adina Bajenica – soprano voice (6)
David Jackson – sax, flutes, devices (2,4,7)
Marco Allocco – cello (1,3,6,7)
Trey Gunn – Warr guitar and soundscapes (1-7), touch bass (1)

Down In Shadows Book Cover Down In Shadows
N.y.X
Prog Rock
Electromantic Music
2009
CD
7

Pridaj komentár