Delirium – Dolce Acqua, 1971

2CD ’71-’75, Warner Music Italia Srl – 5050467-7070-2-3  /2005/

Delirium je – u nás nepříliš známá – rocková skupina z italského Janova. Vznikla v roce 1970 a hned svým prvním singlem (Canto di Osanna) sklidila u domácího publika až nečekaně velký úspěch. Debutové album tak na sebe nenechalo dlouho čekat. Natáčelo se pro label Fonit, vyšlo v roce 1971 a dostalo jméno Dolce Acqua. Obsahuje osm kousků, přičemž každý z nich je věnovaný některé z lidských vlastností: strachu, sobectví, pochybám, zármutku, přetvářce, odpuštění, svobodě a naději… 

Elektrické kytary tu nejsou, ale vůbec mi nechybí. Je to takovej semiakustickej folkrock s prvky poezie, jazzu a popmusic šedesátých let. Velmi melodická, nostalgická a tak trochu mile naivní hudba s divoce sólující “tullovskou” flétnou a charismatickým zpěvem. Pochopitelně v italštině.

Na úvod je tady folkově klidná, posmutnělá a kouzelně melodická písnička Preludio, ale už s následující Movimento I se to začíná slušně rozjíždět. Kytary drnčí jak o závod a zdatně jim sekundují dravá sólová flétna s najazzlým piánem. První “sixtýsovkou” s doprovodem smyčců je Movimento II a po ní přichází jeden z vrcholů alba, jazzová machrovačka To Satchmo, Bird and other unforgettable friends. Instrumentální kejkle všech zúčastněných jsou strhující a (odněkud povědomá) melodie neobyčejně chytlavá.

Další instrumentálkou je Sequenza I e II. Tedy, nějaké vokály tu jsou, ale zcela bezeslov a po písničce Johnnie Sayre je tady druhý vrchol alba, Favola o storia del lago di Kriss. Působivě vygradovaná skladba s nádhernou melodií a smyčcovým aranžmá. Koneckonců z podobného soudku je i závěrečná Dolce acqua, ze které na mě dýchá taková ta trochu strojená radost a bezstarostnost šedesátých let. A ani tady nechybí šum smyčců…

delirium_71-75Album hodnotím z 2CD kompilace ’71-’75, která obsahuje tři studiová alba a celou řadu singlů. Do období vzniku debutového LP spadá ještě první z nich, obsahující skladby Canto di Osanna a Deliriana. Prvně jmenovaná je komerčně neobyčejně úspěšnou hippie “sixtýsovkou”, druhá velmi pěknou instrumentálkou s bezuzdně sólující flétnou.

Není to nic převratného, ani dosud neslyšeného. Prostě prehistorická, půvabná a melodická deska, ke které se rád vracím. A o těch dalších – snad – někdy jindy.
Tři a půl.

delirium-maj1972
14. máj 1972 – DELIRIUM pri prezentácii skladby Dolce Acqua.

SKLADBY:
1. Preludio (Paura) – 3:37
2. Movimento I (Egoismo) – 4:30
3. Movimento II (Dubbio) – 3:24
4. To Satchmo, Bird and other unforgettable friends (Dolore) – 5:58
5. Sequenza I e II (Ipocrisia-Verità) – 3:35
6. Johnnie Sayre (II perdono) – 4:47
7. Favola o storia del lago di Kriss (Libertà) – 4:20
8. Dolce acqua (Speranza) – 5:47

SESTAVA:
Ivano Fossati – voce solista, flauto, flauto elettrico, chitarra acustica, harmonica
Mimmo Di Martino – chitarra acustica, cori, voce solista in “Movimento II: Dubbio”
Marcello Reale – basso, cori
Peppino Di Santo – batteria, percussioni, timpani, voce solista in “Preludio: Paura”
Ettore Vigo – pianoforte acustico, elettrico e preparato, organo, clavicembalo, harmonium, celesta, vibrafono, cori

 

Dolce Acqua Book Cover Dolce Acqua
Delirium
progressive rock
Fonit
1971
LP
8
2CD - Warner Music Italia, 2005

6 názorov na “Delirium – Dolce Acqua, 1971”

  1. Ty ma s tými „špagetami“ úplne skazíš…
    Po letnej ochutnávke, keď ma nahrávka zaujala, som sa dnes albumu opäť intenzívne venoval a nič sa nezmenilo – páči sa mi to, je to príjemne nákazlivé. Pekný úvod, Movimento II, Johnnie Sayre a môžem pokračovať až do konca – šikovná flauta, hravý klavír a vyzdvihnem aj basu.
    …Snake, vďaka za recenziu!

      1. Komplet album som počúval z YouTube a všimol som si to, boli tam prestrihy na kapelu. Pozerám, zatiaľ nič, väčšinou iba fotky skupiny bez nástrojov. Nefunguje ani www-odkaz na ich stránku. Budem na to myslieť, časom možno na niečo narazíme.

        1. Byla to zvláštní kapela dvou tváří. Její singly z té doby byly jednoduché, takřka popové a také neuvěřitelně komerčně úspěšné. (“Canto di Osanna”, “Jesahel”, nebo “Haum !”). Svoje umělecké ambice vložila do drážek dlouhohrajících desek a ty už tak úspěšné nebyly…

          Po reunionu vydala několik dalších alb, ale žádné z nich jsem ještě neslyšel.

Pridaj komentár