Premiata Forneria Marconi – Photos of Ghosts (1973)

Photos Of Ghosts je dodnes vari najznámejšie dielo priekopníkov talianskeho art rocku a ich prvým (mimo kompozície Il Banchetto) anglicky spievaným albumom, ktorý v čase svojho vydania prerazil dokonca aj v USA a v Kanade. Iste nemalú zásluhu na tom majú aj tvorca anglických textov Peter Sinfield (King Crimson) a vtedajší nadšený fanúšik kapely, basgitarista a spevák Greg Lake (King Crimson, E.L.& P.).

Album je vlastne modifikáciou talianskej verzie LP Per Un Amico, doplnenej o “hitovku” Celebration a inštrumentálku Old Rain od Flavia Premoliho. Na rozdiel od neskoršej tvorby skupiny, Photos Of Ghosts považujem po kompozičnej i inštrumentálnej stránke za ešte vôbec neovplyvnený vtedajšími nastupujúcimi veličinami britského art rocku – Yes, King Crimson a Genesis – a o to je aj pôvabnejší. River Of Life a titulná Photos Of Ghosts sú skvelé ukážky aranžérskeho a kompozičného majstrovstva kapely. Skladba Il Banchetto je s pôvodným textom v taliančine taká čarovná, že Sinfieldov preklad by jej skôr uškodil, ako pomohol.

Z môjho pohľadu je skladba Celebration, ktorá albumu dopomohla ku komerčnému úspechu, skôr určitou škvrnkou v celkovom kontexte diela, ako nejakým pozitívom. V podstate narúša celkovú koncepčnosť nahrávky. Ale to je vec subjektívneho vkusu. Inak je album Photos Of Ghosts skutočne výborný a úplne právom patrí do pokladnice svetového art rocku!


SKLADBY:
1. River Of Life /Appena Un Po’/ (Flavio Premoli, Franco Mussida, Mauro Pagani, Peter Sinfield) – 7:00
2. Celebration /È Festa/ (Premoli, Mussida, Sinfield) – 3:53
3. Photos Of Ghosts /Per Un Amico/ (Premoli, Mussida, Pagani, Sinfield) – 5:23
4. Old Rain (Premoli) – 3:41
5. Il Banchetto (Premoli, Mussida, Pagani) – 8:36
6. Mr. 9 ’til 5 /Generale!/ (Premoli, Mussida, Sinfield) – 4:11
7. Promenade The Puzzle /Geranio/ (Premoli, Mussida, Pagani, Sinfield) – 7:29

ZOSTAVA:
Franco Mussida – vocals, electric and acoustic guitar, 12 string guitar, theorbo, mandocello
Flavio Premoli – spinet, keyboards, Hammond organ, Minimoog, Mellotron, tubular bells, harpsichord, piano, vocals
Mauro Pagani – flute, piccolo, violin, vocals
Giorgio Piazza – bass guitar, vocals
Franz Di Cioccio – drums, percussion, vocals

Photos Of Ghosts Book Cover Photos Of Ghosts
Premiata Forneria Marconi
Prog Rock
Manticore
1973
LP
7

Názor na “Premiata Forneria Marconi – Photos of Ghosts (1973)”

  1. Týmto albumom som sa zoznámil s tvorbou kapely a dodnes ho považujem za to naj, čo kedy vydala. Niekde som čítal, že Sinfield nič neprekladal, vymyslel si vlastné texty a PFM s tým mali vcelku problém, lebo im nerozumeli a na turné mimo Talianska museli spievať mechanicky anglicky. Každopádne je tento album pre mňa osobne vrcholom, míľnikom, etalónom a vlajkovou loďou talianskeho progresívneho rocku.

Pridaj komentár