REUNION TOUR – 7. 12. 2013, Praha, O2 Arena
Troufám si tvrdit, že v takové formě BLACK SABBATH ještě nikdy nebyli. Drtivá hradba decibelů, vypulírovaných aparaturou a zvukařem do absolutní zvukové nirvány, umožnila vnímat Iommiho dějinné riffy, Geezerovu bass-tsunami i Tommyho dělové rány každým pórem těla. Skvěle režírovaná zadní projekce navíc všechny v aréně přenesla do první řady. Prostřihy vyzobávaly pódiové chuťovky fascinujícím způsobem, muzikanti v hledišti měli možnost nahlédnout v přímém přenosu do rozpálené kuchyně u Starýho Sabata, a ostatní mohli aspoň užasle zírat na rozvibrované a do krajnosti napínané struny a blány.
Ozzyho jsem před třemi lety pod Řípem odepsal, na koncert jsem jel víceméně z piety, rozloučit se s jednou z nejzásadnějších kapel mého mládí. O to větší omluvu musím Velkému Mekotovi za jeho soustředěný a bezchybný výkon složit, po obřím pódiu bezmála jaggerovsky odběhal maratón a hlavně odzpíval naživo všechno způsobem, jenž chvílemi vháněl slzy do očí.
Tomuhle Ozzymu věříte všechno, ať pranýřuje pokryteckou církev, po svém vzývá ženskou krásu, anebo mezi skladbami organizuje a diriguje patnáctitisícový chór nadšených fanoušků tří generací.
Mimochodem, ještě nikdy jsem po koncertě neslyšel koldokol tolik spontánní chvály – na ploše i tribunách, v útrobách haly i před ní, v metru, vlaku…
Leccos o rozpoložení současných BLACK SABBATH napoví i setlist, pěti nej kusy – počínaje otvírákem War Pig přes Iron Mana až po Fairies Wear Boots – dominovalo druhé LP Paranoid (1970). Z debutu a novinky zazněly tři kousky, z trojky a čtyřky po dvou. Překvapením bylo zařazení Dirty Woman z Technical Ecstasy a – až na úryvek titulní klády v předehře přídavkového Paranoidu – vynechání Sabbath Bloody Sabbath. Zkrátka, BLACK SABBATH 2013 chtějí být především syroví a úderní.
Hardrocková mše, oslava vzkříšení BLACK SABBATH. Amen.
Set list:
War Pigs (Paranoid, 1970)
Into the Void (Master Of Reality, 1971)
Under the Sun/Every Day Comes and Goes (Vol. 4, 1972)
Snowblind (Vol. 4, 1972)
Age of Reason (13, 2013)
Black Sabbath (Black Sabbath, 1970)
Behind the Wall of Sleep (Black Sabbath, 1970)
N.I.B. (Black Sabbath, 1970)
End of the Beginning (13, 2013)
Fairies Wear Boots (Paranoid, 1970)
Rat Salad (Paranoid, 1970) s bubenickým sólem
Iron Man (Paranoid, 1970 )
God Is Dead? (13, 2013)
Dirty Women (Technical Ectasy, 1976)
Children of the Grave (Master Of Reality, 1971)
&
Paranoid (Paranoid, 1970), intro: Sabbath Bloody Sabbath
P. S. Jen by mě zajímalo, kdo byl pachatelem vtipného popiskování mezi skladbami. Brusinka na svíčkové.
***
THE END TOUR – 30. 6. 2016, Praha, O2 Arena
Kdyby se hlasovalo o nejzásadnější metalovou kapelu všech dob, museli by u soudných zvítězit BLACK SABBATH. Drtivé riffy tandemu Iommi/Butler zadupou pod zem jakéhokoliv pochybovače, a kdo by se odvážil z prachu vystrčit protestující palici, tomu by ji Ozzy ukousnul.
Rozlučkové turné The End je vystavěno na úvodní trojici syrových alb (1970-71). Z debutu a Master Of Reality zaznělo po třech skladbách, Paranoid přehráli Sabbati s výjimkou Planet Caravan a Electric Funeral celý, z Vol. 4 a Technical Ecstasy vybrali po jedné mňamce.
Hard rock raných BLACK SABBATH má sám o sobě drtivou sílu rozpohybovaných tektonických desek. Když do hry navíc vstoupí moderní audio technologie a zručný zvukař, plus „ukrytý klávesák“ Adam Wakeman (Yes, syn), prožijete temnou stranu rockové síly naplno, až do třesoucího se morku kostí. Stav pudové blaženosti prostupoval celou arénou, mocná energie pospolitosti se přelévala všemi směry, zvuk se doslova zhmotnil v každém z nás.
Čistoskvoucímu brutálnímu soundu dominovala dvojice Tony Iommi & Geezer Butler (s občasnou neviditelnou výpomocí Adamových klávesových samplů, viz kupříkladu zdvojená kytara v Snowblind).
Obří zobrazovací panel dal nahlédnout do klokotavě rozpálené kuchyně pevných i hbitých prstů obou „důchodců“. Čtyřruké bas/kytarové orgie. Ozzy odvedl své se ctí, žádný z řiti Říp se nekonal. Jen na počátku jej zvukař nechal trochu schovaného za instrumentální hradbou. Technicky zručný námezdní bicmen Tommy Clufetos vypadal démonicky jak mladý Ward. Mlátil do své gigantické soupravy co vydržela, ba i více, starým skladbám dodal turbo-pel, čili současnou agresivitu, aniž by přitom narušil déjà vu. Také jeho sólové halasné představení koncepčně bezešvě zapadlo.
Hodina a půl stačila na 14 skladeb. Zlé jazyky tvrdily, že víc by si Ozzy nezapamatoval 🙂 Samozřejmě, nejen já si umím představit sabbatí tříhodinovku, k údernému hardrocku ale přirozeně sedí sevřenější časový rámec.
BLACK SABBATH jako jedni z mála vyvolených stvořili hudbu, vstupující rovnou do krve – a ke všemu vpravdě ďábelsky andělskou. Pekelný kruh se po půl století propojil s nebeským. THE END.
Set list:
Black Sabbath (Black Sabbath, 1970)
Fairies Wear Boots (Paranoid, 1970)
After Forever (Master Of Reality, 1971)
Into the Void (Master Of Reality, 1971)
Snowblind (Vol. 4, 1972)
War Pigs (Paranoid, 1970)
Behind the Wall of Sleep (Black Sabbath, 1970)
Bassically/N.I.B. (Black Sabbath, 1970)
Hand of Doom (Paranoid, 1970)
Rat Salad (Paranoid, 1970) s vloženým bubenickým sólem
Iron Man (Paranoid, 1970 )
Dirty Women (Technical Ectasy, 1976)
Embryo/Children of the Grave (Master Of Reality, 1971)
&
Paranoid (Paranoid, 1970)
SESTAVA:
Ozzy Osbourne – zpěv
Tony Iommi – kytara
Geezer Butler – baskytara
&
Tommy Clufetos – bicí
Adam Wakeman – klávesy
Jaromír Merhaut pro Spark 2013/2016
Výborně napsané – “drtivé riffy tandemu Iommi/Butler zadupou pod zem jakéhokoliv pochybovače, a kdo by se odvážil z prachu vystrčit protestující palici, tomu by ji Ozzy ukousnul”. Škoda, že to tak taky neumím…
V pátek jsem se na ČT Art podíval na příběh vzniku alba Paranoid a v sobotu ráno poslouchal Sabbath Bloody Sabbath. V souvislosti s několika novými články o Black Sabbath jsem si pustil i několik desek, které nevlastním a třeba Born Again mi docela sedla. Bohužel, nabídka Spotify je v tomhle směru docela chudá a spousta tam toho chybí. Spory o autorská práva, honoráře a tantiémy mají asi zas jednou navrch.
Black Sabbath jsem zažil naživo jednou, někdy v 90. letech s Martinem a byl to zvukově odstrašující zážitek. Ač milovník hlasitého zvuku jsem byl nucen vycouvat na konec haly před zvukovou koulí, která se na mě valila. Možná pod tímto dojmem jsem už další koncert BS neplánoval. Asi jsem udělal chybu.
Pár neděl před koncertem jsem dostal lupen k padesátinám, jinak bych ani nešel, bo Sabbaty jsem zažil v Holešovicích 2005 v klasický sestavě a nechtěl jsem si tu živou vzpomínku na kapelu pošramotit, ale … byl to dárek nad dárky, jeden z nejlepších koncertů v O2, co jsem kdy zažil. 2016 už jsem nebyl.
Vďaka za také a podobné články – spomienky!
Nebol som, nevidel som. Ľutujem, ale nie všetko v živote vychádza a vyjde.