Foghat – Fool For The City, 1975

K tvorbe skupiny Foghat ma pred niekoľkými rokmi priviedol priateľ z internetu, pražský rodák, s ktorým sme dokázali predebatovať o muzike dlhé hodiny a navzájom si vymieňať skúsenosti. Za ten spoločne strávený čas ma spoznal a vedel, čo na mňa zaberá. Skrátka, hodil na mňa udicu s touto návnadou, tá okamžite zabrala a ja som sa chytil na háčik. Maťko, ďakujem!

Čo napísať k Fool For The City
Blues, boogie, hard rock – esencie, ktoré preferujem. Často prirovnávaný k Status Quo. Raz rozoberaný tak, inokedy z druhej strany. Toto ja neriešim, rád to prenechám vzdelaným “vykosťovačom”. Darmo mi niekto tlačí do hlavy, že sa to už nenosí, produkcia o ničom, žiadne majstrovské výkony, obyčajná komercia, tvorba pre nevzdelancov a podobné múdrosti. Na mňa to nikdy nezaberalo a ani nezaberie. Vždy som počúval svoje srdce, a tak to aj zostane. Foghat – môj životabudič, miláčik, frajerka, orgazmus, čo len chcete.

Začiatok platne obstará rovnomenná kompozícia, pre niekoho primitívna odrhovačka, pre mňa parádny rockový úvod. Veselé boogie My Babe ma vždy roztancuje. Zároveň je to prvá z dvoch piesní, ktoré si kapela požičala od iných autorov a prerobila k obrazu svojmu. Košatá nádhera Slow Ride – jednoznačný vrchol albumu a moja najobľúbenejšia skladba skupiny vôbec. Hymna Foghat! Osem minút ubehne neuveriteľne rýchlo. Pri každom prehrávaní sa k nej na konci pravidelne vraciam a dávam si repete.

Výborne podaný Terraplane Blues, pochádzajúci z dielne legendárneho Roberta Johnsona, ktorý určite zaujme každého fanúšika tohto žánru. Rockovice Save Your Loving (For Me) a Drive Me Home umocňujú celkový zážitok a môj neutíchajúci záujem o boogie hard rock. Záver? Možno nečakaný, ale zaujímavý; balada Take It Or Leave It, dôstojná bodka za touto kolekciou.

Fool For The City, pre niekoho komercia, u mňa fantastická muzika, ktorú si užívam naplno. V mojom rebríčku najlepšia štúdiovka skupiny – veľký hudobný sviatok a zábava v jednom!

Skladby:
1. Fool For The City (Peverett)  4:33
2. My Babe (Bill Medley/Bobby Hatfield)  4:37
3. Slow Ride (Peverett)  8:11
4. Terraplane Blues (Robert Johnson)  5:42
5. Save Your Loving (For Me) (Price, Peverett)  3:31
6. Drive Me Home (Peverett)  3:54
7. Take It Or Leave It (Jameson, Peverett)  4:54

Zostava:
Lonesome Dave Peverett – lead vocals, guitar
Rod “The Bottle” Price – guitar, slide guitar, vocals
Nick Jameson – bass, keyboards, guitar, vocals
Roger Earl – drums, percussion

Ďalšie informácie o albume: Discogs. 

Fool For The City Book Cover Fool For The City
Foghat
boogie/hard rock
Bearsville
1975
7
CD - Rhino Entertainment Company, 2009

Názor na “Foghat – Fool For The City, 1975”

Pridaj komentár