Jediný město z těch dob žije
na věky ve mně
ztracený je
má jméno ER
a nad ním hoří hvězda ranní
Prvním z odmazaných restů, které se mi během letního režimu nahromadily, budiž pořízení reedice vydané 19. srpna 2016 u příležitosti pětačtyřicátin jednoho ze zásadních milníků československé rockové historie, alba Město ER.
Titul, který vznikl navzdory mnoha nepříznivostem v podobě personálních změn během natáčení, neschválení původního návrhu obalu i nezadržitelně postupující nenormalizace, se dočkal – vedle digipakového vydání na CD – rovněž první reedice na vinylu. A jedním dechem třeba dodat, že jen málokdy se dílo vydaří podobným způsobem. Nikdo jiný než Supraphon by to u nás takhle nesvedl.
Zvukový remastering vznikl z původních pásů, rozevírací obal desky obsahuje obě verze (původně zamýšlenou i schválenou), potištěný vnitřní obal kompletní texty, fotografie (mj. Michal Prokop s Josefem Kainarem) a ediční poznámku Karla Deniše i část textu Karla Knechtla z CD reedice v roce 1999. A nádavkem všichni zúčastnění (po konzultaci s M. Prokopem) odolali pokušení přidat některý z nabízejících se bonusů!
Že by dal člověk už v původním tracklistu alba přednost oběma singlovým skladbám, ať už “tullovské” Modré rybě či baladě Co zbude z lásky před dramaturgickým omylem Kapela, je věc jiná.
Křest reedice desky Město ER proběhl za účasti editora Karla Deniše, ředitelky Supraphonu Ivy Milerové a původního člena Framus Five Ivana Trnky v Lokti nad Ohří, kde Michal Prokop ve dnech 12. a 13. srpna oslavil sedmdesáté narozeniny hudebním festivalem Krásný ztráty Live 70. Vrcholem dvoudenní akce bylo živé provedení titulního songu s Karlovarským symfonickým orchestrem pod vedením šéfdirigenta Jana Kučery.
Všichni, kteří v létě zaváhali, dostávají druhou šanci při tradičním vánočním koncertě, který se uskuteční ve Foru Karlín 21. prosince 2016. Skladba Město ER zazní naživo se symfonickým orchestrem v Praze vůbec poprvé. Vstupenky jsou k mání v síti Ticketportal.
Pozn.: K veskrze sympatickému diskuznímu posedu Michala Prokopa s Petrem Hannigem mě přivedla poznámka: “Poprvé v celosvětovém kontextu byla v rámci rockové hudby použita dvanáctitónová (tzv. dodekafonická) řada tvořená uspořádáním všech dvanácti chromatických tónů oktávy.”
Nerozuměl jsem z toho ničemu, tož jsem se zaposlouchal. A nelituju.
Toto tušiť pred pár rokmi, keď som si kupoval celý box Framus Five… Čo už, azda to poteší niekoho iného. Rozhodne som rád, že aspoň Česi si svojich pár klenotov vedia uctiť, na Slovensku čakať výpravné vydanie niečoho cenného, to skôr zmizne korupcia…