Filmové okénko náročného diváka: The Dirt (2019) – legenda Mötley Crüe vrací úder

Film The Dirt (2019), který je k dispozici s českými titulky na Netflixu, je jakési autobiografické okénko do života americké kapely Mötley Crüe a  je zrovna tak povrchní a nablýskané na efekt, jako jejich hudba. Té je ve filmu o dost méně, než u podobně laděného snímku Bohemian Rhapsody

Zato jsem byl „obohacen“ pohledy na muzikanty lející do sebe hektolitry chlastu, aplikující nitrožilně heroin a záběry na sex v mnoha verzích, nechybí ani ženská ejakulace. Ten drsný pohled do  zákulisí života rockových hvězd, který mi tak trochu chyběl u výše zmíněného konkurenčního snímku, jsem zde dostal v míře vrchovaté.

Vedle pár záběru z koncertů je tu několika klíčových scén, jak se kapela dala dohromady, s jakou firmou a producentem podepsala smlouvu atd. Větší plochu zabírá  nespočet  „veselých“ historek (mj. setkání s Ozzym u bazénu) mě režisér vystavil i několika velmi nepříjemným a bolestným scénám, např. na autohavárku Vince Neila, při které zabil přítele, nebo na nesnesitelně dlouhé minuty záběrů na jeho umírající dceru Skylar, které byly pro mne emočně dost vyhrocené. I heroinové Sixxovo období je zpracované velmi naturalisticky.

Nakonec z té čtyřky mi byl nejsympatičtější trochu podivínský Mick Mars, který si držel odstup a sypal ze sebe s kamenným výrazem jednu hlášku za druhou.

I přes tu veškerou snahu šokovat byly mnohé životní temné peripetie jednotlivých členů zamlčeny a tak jsme na sebe v závěru filmu s Nikkim spiklenecky mrkli – „To byla tedy legrajda, koukejte a my to všechno přežili“.

Závěr: Hudba této hair metalové legendy mi nijak blízká nikdy nebyla a film na tom nic nezměnil. Jako obstrašující případ toho, jak s člověkem dokáže zamávat sláva a prachy – tady tento snímek vyniká.  Obávám se však toho, že na to tímto úhlem pohledu  mnoho diváků pohlížet nebude.

Pridaj komentár