Turquoise

Turquoise je poľská skupina, ktorá hrá progresívny rock a folk rock, štýlom podobný poľskej skupine Quidam. Skupinu založili Katarzyna Jajko (spev), Alexander Zelazny (gitary), Marek Sokól (klávesy), Marcin Zwonarz (bicie, perkusie) a Sebastian Klus (bas gitara). Ako hosť v niektorých skladbách na ich albumoch hral Damian Kurasz (gitara).

Táto zostava nahrala a v r. 2002 vydala prvý štúdiový album, spievaný v poľštine, s názvom Turquoise. Skladby sú starostlivo prepracované, party akustických a elektrických gitár sú perfektne podporované klávesami. Nad všetkým kraľuje sladký, podmanivý a krištalicky čistý spev Katarzyny.

V r. 2003 vydali druhý album s názvom Po drugiej stronie, ktorý nahrali v pozmenenej zostave. Speváčka Jajko a klávesák Sokól odišli a do skupiny nastúpili vokalisti Lilia Wojciechowska, Agnieszka Dudek a Jacek Galant.

S ďalšími personálnymi zmenami došlo aj k zmene štýlu skupiny. V r. 2007 vydali tretí štúdiový album s názvom Futura. Nahrali ho v zostave Alexander Zelazny (gitary), Marcin Stachowicz (klávesy), Marcin Zwonarz (bicie), Martyna Srocka (spev) a Sebastian Klus (bas gitara). Zvuk albumu sa v ničom nepodobá debutu. Skupina znie oveľa viac ako neo prog, niektoré skladby pripomínajú skupiny Epica a Within Temptation.

Turquoise v priereze celej tvorby, aj po rôznych personálnych zmenách, zaujme pozornosť poslucháča veľkou citovosťou, melodičnosťou, náladovosťou, vyváženosťou hry všetkých členov a nádhernými vokálmi.

DISKOGRAFIA:
2002 – Turquoise
2003 – Po drugiej stronie
2007 – Futura

Oficiálna web stránka Turquoise.

Pridaj komentár