KISS: MTV Unplugged, 1996 – majstrovská porcia akustického hard rocku!

Hudobnú stanicu MTV som sledoval veľmi zriedka. Pár výnimiek som urobil pri programoch Vanessy Warwick s jej „Headbanger’s Ball“ a pri „Unplugged“ koncertoch. Jedno z vystúpení „bez šťavy“ sa týkalo KISS. Nepatrím medzi extra fanúšikov tejto skupiny, ale toto vystúpenie som si nenechal ujsť. Ten úvod by sa skôr hodil k DVD vydaniu…   

Čo som vlastne čakal?
1. Klasická zostava – Vraj zakopali vojnovú sekeru, prídu aj stratení synovia Peter Criss a Ace Frehley? Zahrajú v najúspešnejšom zložení?
2. Zvedavosť – Ako sa títo „majstri“ popasujú so svojimi hitmi v akustickom prevedení?
3. Dozviem sa pravdu – Sú tie reči, že klasická štvorka „nevie hrať“, opodstatnené? Alebo je to lož a ohováranie?

Nástup ako hrom – Comin’ Home. A mne padá čeľusť. Čo to je? Toto je akustika? Veď je to riadne tvrdé. Hard rock, aký milujem. Super! Paul Stanley, Gene Simmons, Bruce Kulick a Eric Singer to rozbalili naplno. Nasleduje jedna rocková perlička za druhou a ja nenachádzam slov. Skladby, ktoré som si na štúdiovkách sotva všimol, snáď s výnimkou Do You Love Me, tu znejú fantasticky; Plaster Caster, Goin’ Blind, Domino – na ktorých platniach vôbec vyšli? Perfektná akustická paľba Rock Bottom je obalená rúchom precítených polobalád, slaďákov. Z nich by som vyzdvihol Simmonsovu See You Tonight a Stanleyho Every Time I Look At You. Tá je naviac vyšperkovaná sláčikmi a pianom Phila Ashleyho, ktorý so skupinou spolupracoval i na albume Crazy Nights (1987). Záver ako z partesu, už za účasti Crissa i Frehleyho – klasická štvorka ponúkne nadupanú Aceho „stonesovku“ 2,000 Man a Peter dostáva hľadisko do varu svojou hviezdnou baladou Beth. Koncert graduje a na pódiu sú šiesti „kissáci“, ktorí priložia pod kotol chutnou rockovicou Nothin’ To Lose a ja nevychádzam z údivu. Rock And Roll All Nite je pomyselná čerešnička na torte a pekný záver vydareného vystúpenia.

Ako to ukončiť? Skúsim zodpovedať na otázky, ktoré som si položil v úvode:
1. Zakopali vojnovú sekeru, hoci len na krátku dobu. Prišli Criss i Frehley, zahrali a zaspievali.
2. KISS sa so svojimi hitmi v akustickom prevedení popasovali na výbornú.
3. Reči o tom, že klasickí „kissáci“ nevedia hrať, sú obyčajné fámy, ohováračky a lži.

Album MTV Unplugged je pre mňa veľmi milým prekvapením. Prevrátil naruby môj postoj k tejto skupine. Výborný spev jednotlivcov, pekné vokály, kvalitná rytmika, ohromné nasadenie, úžasná sila, skvelý výber skladieb. Bez prižmúrenia oka, nostalgických tlakov, fanúšikovského zaujatia – majstrovská porcia akustického hard rocku!

Skladby:
1. Comin’ Home (2:51), 2. Plaster Caster (3:17), 3. Goin’ Blind (3:37), 4. Do You Love Me (3:13), 5. Domino (3:46), 6. Sure Know Something (4:14), 7. A World Without Heroes (2:57), 8. Rock Bottom (3:20), 9. See You Tonight (2:26), 10. I Still Love You (6:09), 11. Every Time I Look At You (4:43), 12. 2,000 Man (5:12), 13. Beth (2:50), 14. Nothin’ To Lose (3:42), 15. Rock And Roll All Nite (4:19).

Zostava:
Gene Simmons – bass, vocals
Paul Stanley – rhythm guitar, vocals
Bruce Kulick – lead guitar
Eric  Singer – drums, vocals
Ace Frehley – guitar, vocals
Peter Criss – drums, vocals
+
Phil Ashley – piano on „Every Time I Look At You“
Jon Grindstaff – conductor, string arrangements on „Every Time I Look At You“

Ďalšie informácie o albume na Discogs

MTV Unplugged Book Cover MTV Unplugged
KISS
hard rock
Mercury
1996
15
CD - Mercury, 1996

Názor na “KISS: MTV Unplugged, 1996 – majstrovská porcia akustického hard rocku!”

Pridaj komentár