Supersister: Iskander (1973)

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo zvané Holandsko, vegetilo si pod úrovňou morskej hladiny a pomedzi vetrom ošľahanými mlynmi produkovalo najmä tulipány. Nečudo, že nadviazalo na deti kvetov a v rozprávkovej ére prelomu dvoch dekád (schválne nemenujem) minulého storočia rozvinulo aj košatú rockovú scénu. Jedným z plodov dobového muzicírovania bol aj útvar zvaný Supersister. Kapela sa radila, predstavte si, ku Canterburskej scéne, čo je pomerne silno geograficky vymedzená hudba z Britských ostrovov. Troška džezu, štipka psychedélie, zamak Zappovského humoru, skrátka, je to pomerne svojská muzika. Prvé tri albumy Supersister sa s ňou vyšantili dosýta, nuž sa ten štvrtý, Iskander (1973), mohol začať tváriť vážne.

Načo to tajiť, ide o koncepčný album, stret dvoch civilizácií, perzskej a macedónskej (pozdravujeme Alexandra Veľkého), kdesi v Babylone si vyžaduje patričnú pompu. Aj preto po úvodnom „trúbení“ slonov s priliehavým názvom Introduction prichádza muzika, ktorá znie vážnejšie než správy z bulvárnej televízie. Ťažkotonážne dychavičné džezrockovanie Dareios The Emperor mení polohy ako herci v šteklivých filmoch, vždy však znie ťaživo, akoby nebola po ruke Viagra. Príchod veľkého dobyvateľa si neodpustí jemné orientálne vánky, Alexander sa s tým skrátka nepára a hoci je jeho armáda podstatne menšia, ide z nej strach. Tak, ako z prítomnej muziky. Obe armády na seba dva dni iba čučali a maximálne si vymieňali synonymické slovníky neslušných slov, čo nám názorne predvádza skladba Confrontation Of The Armies. Flautičková selanka, nič sa nedeje, skrátka, je ticho pred búrkou, v táboroch sa zabáva a šlus! Zrazu je tu bubenícky nástup, zlovestné pretekanie tónov, schyľuje sa k bitke. The Battle prelieva motívy z jednej strany na druhú, až napokon Alexander vyhrá. Háremové oslavy zastihli aj prekrásneho eunucha Bagoasa, ktorému sa v macedónskom zajatí podarilo dokonca oženiť. Jemné črty sa zračia v tvári skladby s názvom Roxane, je venovaná prvej Alexandrovej žene, slepej barbarskej princeznej. Mesto mnohých jazykov, Babylon, má tiež dedikovanú vcelku zaujímavú náladovú skladbu. Džezoví priaznivci z nej budú mať radosť. Záverečné bilancovanie je pokojné. Looking Back má filozofický podtext pripísaný gréckemu historikovi a filozofovi Hérodotosovi. Vlastne som si spomenul, že som ešte nepovedal, že spevu si na tomto albume moc neužijete.

Osobne ma Iskander nadchne každým počúvaním. Je temný, ale muzikantsky vycibrený a aj tá myšlienka za hudbou ho vhodne dopĺňa. Keď džezrock, tak takto, keď koncepčnosť, tak nie inak. Časom som si tento album obľúbil v maximálne možnej miere a nedám naň dopustiť, hoci ho nepočúvam často.

P.S. Jasné, vydavateľstvo Esoteric Recordings opatrilo cédečko z roku 2008 štyrmi bonusmi, ide o single, ktoré sa nálade albumu vymykajú. Veselá skladba Wow pripomenie dadaistické kúsky zo starších albumov, miestami dokonca predznamenáva punkové hnutie. Inštrumentálka Drs. D si rýchlo uháňa, Bagoas je v odlišnej podobe aj na albume, no a Memories Are New sa spočiatku iba malátne mátoží v priestore, akoby sa saxikár zabudol nechať vyhodiť z baru po záverečnej a kapela s ním kolegiálne ostala, aby sa ešte naposledy vyšantila.

P.P.S. Na zadnej strane obalu je zle uvedený názov šiestej (a bonusovej) skladby ako Bagaos, v texte bookletu je uvádzaný aj správne.

Skladby:

 1. Introduction 0:42
 2. Dareios The Emperor 4:51
 3. Alexander 7:02
 4. Confrontation Of The Armies 2:47
 5. The Battle 7:59
 6. Bagoas 2:54
 7. Roxane 3:21
 8. Babylon 7:57
 9. Looking Back 4:33

Bonus:

 1. Wow (a-side) 3:35
 2. Drs. D (b-side) 2:50
 3. Bagoas (a-side) 2:44
 4. Memories Are New (b-side) 6:08

Zostava:
Charlie Mariano: saxofóny, flauta, klarinet
Robert-Jan Stips: klávesy, perkusie, spev
Herman van Boeyen: bicie
Ron van Eck: basa

Hostia:
Piere Moerlen: marimba, perkusie (6)
Gerard Lemaltre: bongá (6)
Sacha van Geest: flauta (9)

Iskander Book Cover Iskander
Supersister
džezrock
Polydor
1973
LP, CD
9

5 názorov na “Supersister: Iskander (1973)”

   1. Áno, zvládol som to, aj s tými bonusmi od Esoteric Recordings. Nezaškodí niekedy načrieť aj do škatuľky, ktorá nie je až tak blízka môjmu záberu. Máš pravdu, toho spevu je tu veľmi málo. Priznám sa, že som čakal “horšie” divadlo, ale bol to vcelku príjemne strávený čas.

Pridaj komentár