Quidam – poľská elita neo-progrocku

Quidam je poľská skupina, hrajúca novoprogresívny rock.
V roku 1991 Maciek Meller (gitara), Radek Scholl (basgitara), a Rafal Jermakow (bicie), všetci vo veku iba 18 a 19 rokov, sformovali trio Deep River a s repertoárom v štýle hard rock a blues začali hrať po baroch v celom Poľsku. Skoro pribrali klávesáka Zbyszeka Floreka a po vystriedaní radu spevákov konečne v r. 1993 objavili Emilu Derkowsku.

S príchodom Ewy Smarzynskej (flauta) nastal posun v hudobnom smerovaní k viac symfonickému soundu. Skladby boli zložitejšie, no skupina stále chcela osloviť široké publikum a preto tvorili muziku v štýle neo-prog s vplyvom IQ, Camel a neskôr i Pink Floyd. V tom čase zmenili názov na Quidam, čo v latinčine znamená „niekto“ a súčasne je to odkaz na báseň Kamila Norwida.

Živé vystúpenia Quidam, v popredí s charizmatickou Derkowskou, prerástli miestny význam. V apríli 1996, na prvom festivale poľského progresívneho rocku, skupina uviedla ich eponymný debutový album. Hosťovali na ňom traja členovia skupiny Collage: Wojtek Szadkowski, Mirek Gil a Krzysiek Palczewski. Rýchlo si získal popularitu u kritikov a fanúšikov aj mimo Poľska. Quidam získal rešpektované postavenie vedľa zvučných mien Abraxas a Collage.

V januári r. 1997 skupina mala prvé medzinárodné vystúpenie v Holandsku a vo Francúzsku. V dňoch 5. a 6.4.1997, počas poľských koncertov Camel, Andy Latimer pozval na pódium  Derkowsku a Smarzynsku, aby účinkovali v úvodnej časti suity Harbour of Tears. O tri mesiace neskôr Quidam hral na festivale ProgLive ’97 v Corbigny (Francúzsko).

Na začiatku r. 1998 Smarzynska odišla a nahradil ju talentovaný flautista Jacek Zasada, čo bolo pár týždňov pred začiatkom nahrávania albumu Sny Aniolow. Album vydala spoločnosť Rock-Serwis v Poľsku a neskôr vo Francúzsku spoločnosť Musea s názvom Angels’ Dreams a s nanovo nahratým spevom v angličtine. Hoci štýl skladieb bol viac orientovaný k popu, boli naň celkom dobré recenzie.
V dňoch 5. a 6.6. Quidam vystupoval v Bordeaux a Paríži, 4.7. vystúpili na Progressive Rock Festival vo Vigevano Castle blízko Milána s legendárnymi Premiata Forneria Marconi, John Wetton, IQ a Clepsydra.

V marci 1999 Quidam šiel na prvý výlet cez oceán, aby otvoril tretí Baja Prog festival v Mexicali (Mexiko). V apríli 1999 vzťahy medzi Quidam a Camel sa vyvinuli nečakaným smerom, keď basgitarista Colin Bass poctil skupinu, aby ho sprevádzala počas európskeho turné na podporu jeho sólo albumu Outcast of the Islands.
Dňa 8.10.1999 vyšiel živý album Baja Prog – Live In Mexico ’99 so skvelou účasťou Quidam.

Na jar r. 2000 skupina hrala v Belgicku a prvýkrát v Nemecku. V auguste r. 2000 bola skupina prvý raz pozvaná do Švédska a hrala na open-air Art Rock Festival v Goeteborgu.

Skupina pripravila tretí štúdiový album Pod Niebem Czas, ktorý vyšiel v marci r. 2002 (pod značkou Rock-Serwis) a o tri mesiace v Musea s názvom The Time Beneath the Sky (spev zostal v origináli). Je to veľmi zrelé dielo. Neskôr naplánovali turné po západnej Európe, v novembri hrali na Rio Festival v Brazílii.
Basgitarista Radek Scholl bol nahradený Damianom Sikorskim. V novej zostave Quidam odohral tri veľmi úspešné koncerty (spoločne so skupinou Focus) v južnej Amerike.

Dňa15.2. 2003 Emila Derkowska prekvapila rozhodnutím opustiť skupinu. Postupne vznikla nová zostava: Maciek Wróblewski (bicie), Mariusz Ziółkowski (ex-After, bas gitara) a Bartek Kossowicz (ex-Neo) ako nový frontman.

QUIDAM_profil3
Od mája 2004 do 2005 skupina skladala nový materiál a 6.6.2005 vydali album surREvival. Quidam dňa 12.6. v Agnieszka Osiecka Polish Radio Studio prvý raz v novej zostave hral tieto nové skladby naživo. Album bol veľmi dobre prijatý. Po širokej a priaznivej publicite koncertovali v západnej Európe. 12.novembra odštartovali surREvival tour 2005 a vystúpili v 14 poľských mestách.

Koncert v Śląski Theatre v Katoviciach bol zaznamenaný na ich prvé DVD The Fifth Season – Live In Concert, ktoré vyšlo v januári r. 2006.

Po turné sa usídlili v šúdiu a začali pracovať na ďalšom albume s názvom Alone Together. Vyšiel 5.11.2007. Podľa ich oficiálnej webovej strány, album Alone Together je najdôležitejším v histórii skupiny a kritici vo svete sa zhodli, že je to celkovo najlepší album Quidam.
Vďaka perfektným recenziám skupina hrala okolo 60 koncertov v Poľsku a Európe, zúčastnila sa na mnohých festivaloch, napr. Reichenbach Prog Fest, Summers End Festival, Night Of The Prog In Lorelay, French Prog Sud.

V r. 2009 nahrali druhé DVD Strong Together s huslistkou Matyldou Ciołkosz. Výborná spolupráca počas koncertov viedla k tomu, že Matylda sa stala členkou skupiny.

DVD Strong Together vyšlo v marci 2010.

Na koncertoch Festival Of Rock Legend v Dolina Charlotty v Poľsku Quidam bol na javisku s Procol Harum a Marillion.

Posledný štúdiový album s názvom Saiko vydali v r. 2012.

Oficiálna web stránka Quidam.

DISKOGRAFIA:
1996 – Quidam
1998 – Sny Aniołów / Angel’s Dream
2000 – Baja Prog – Live in Mexico ’99
2002 – Pod niebem czas / The Time Beneath The Sky
2005 – surREvival
2006 – Half Plugged (live)
2006 – The Fifth Season – Live in Concert (DVD)
2006 – Quidam (10th Anniversary Edition, 2CD s bonusmi)
2007 – Alone Together
2009 – The Fifth Season – Live in Concert
2010 – Strong Together (DVD, 2CD)
2012 – Saiko

Pridaj komentár