Obskurní jednoalbumovka s bizarním obalem

CD Mellow Records MMP 189  /1994/

Pro běžného hudebního nadšence celkem zbytečná položka, ale pro fanoušky italského rocku unikátní sběratelskej kousek. Obskurní jednoalbumovka s bizarním obalem – dámy a pánové, představuji vám skupinu Exploit! 

Při odkrývání jejích kořenů jsem musel kutat setsakra hluboko. Vznikla už koncem šedesátých let a původní sestavu tvořili Lamberto Fiaschi (zpěv), Piero Stano (kytara), Luciano Livi (klávesy), Mauro Picone (basa) a Tonino Valeri (buben). Po nějaké době poslední tři jmenovaní odešli a náhle osiřelí Fiaschi se Stanem naverbovali basáka Enza Cutuliho s bubeníkem Aldem Pignanellim. Nakonec si fidlátka sbalil aj zpěvák Fiaschi, na jehož místo nastoupil mladý klávesista Carlo Crivelli – a jádro Exploit bylo na světě. Kvartet ve složení Stano, Cutuli, Pignanelli a Crivelli chytil laso od relativně známého zpěváka Bruna Filippiniho a pro jednu televizní show s ním natočil coververzi písničky Summertime – ta však nikdy a nikde nevyšla.

V roce 1971 kapela dostala šanci natočit pár písniček pro label CGO a zanedlouho jí vyšly první dva singly – Il campanile della cattedrale / Giochiamo insieme (1971) a L’anima nuda / La tua pelle scotta (1972). Skupina pak začala pracovat na dlouhohrajícím albu a nevykolejil ji ani Stanův odchod odkroutit si základní vojenskou službu. Deska vyšla v roce 1972 (pod katalogovým číslem FC 1008), ale v nákladu pouhých několika set kusů a bez jakékoliv podpory ze strany vydavatele. Po jejím vydání musel narukovat aj baskytarista Cutuli a Exploit zmizeli v propadlišti dějin.

(zdroj: italianprog.com)

Je to album dvou naprosto rozdílných stran. Ta první obsahuje titulní a do tří kapitol rozdělenou suitu nahranou v obsazení klávesy, basa a buben. Asi nejlepší je hned její úvodní část – Speranza – ale i ty další mají několik výbornejch momentů. Např. cemballové hody v introdukci skladby Crisi, nebo sólo na buben na začátku třetí Pazzia. Trochu se to podobá raným ELP, nebo Triumvirat a z italské scény mi to připomíná především album Scolopendra kapely Gli Alluminogeni, nebo jedinou placku podobně laděnejch Triade. Není dokonalá, ale líbí se mi…

… ovšem druhá strana desky je o něčem docela jiném. Je na ní šest krátkých beat – pop – rockových písniček, z nichž čtyři vyšly na výše uvedených singlech. Tady už je slyšet aj kytara i nějaké dívčí vokály a je docela možné, že je nahrála trochu jiná sestava (pravděpodobně s kytaristou Stanem), ale dohrabat se nějakých podrobností je těžké. Jako nejlepší z nich hodnotím naléhavě dramatickou L’anima nuda a jakés takés měřítko snese ještě písnička Anche se ho sbagliato, ovšem ten zbytek už kulhá na obě nohy. To je prostě dobovej pop. Sice v art rockovém aranžmá, ale pořád ještě pop a když na mě vybafne kolovrátek Giochiamo insieme, nevím jestli se mám smát, nebo brečet.

Původní vinyl vyšel v tak malém nákladu, že už je nesehnatelnej a když, tak za přiměřeně napálenou cenu. Pokud se vám válí na půdě, vlastníte majetek v hodnotě převyšující 1500 €uro. S dalšími dvěma LP reedicemi už je to trochu lepší, ale byly to limitky a tak jich na trhu moc nezbylo. Na CD to vyšlo jenom jednou, u Mellow Records v roce 1994 a jsem rád, že jsem ho sehnal. Přitom neobsahuje žádnou extra výbavičku – jen čtyřstránkový booklet, ve kterém najdete tracklist, sestavu a několik naivních malůvek. Fotka by byla fajn, ale žádná se (asi) nedochovala.

SKLADBY:
Facciata A
01. Crisi
1.a parte : Speranza
2.a parte : Crisi
3.a parte : Pazzia

Facciata B
01. Anche se ho sbagliato
02. Un bambino…un re….
03. Il campanile della cattedrale
04. L’anima nuda
05. Giochiamo insieme
06. La tua pelle scotta

SESTAVA:
Carlo Crivelli: Organo – pianoforte, clavicembalo, piano e puntine, voce
Enzo Cutuli: Basso e voce
Aldo Pignanelli: Batteria, timpani, aggeggi a percussione

Crisi Book Cover Crisi
Exploit
Progressive rock / pop rock
CGO Records
1972
LP
8
CD - Mellow, 1994

2 názory na “Obskurní jednoalbumovka s bizarním obalem”

    1. Ono ani není divu, tohle už je opravdu totální “zapomněnka” a o těch se moc nepíše. Natrefil jsem na ni úplnou náhodou a ihned vzbudila moji zvědavost a sběratelskou vášeň. Především kvůli tej titulní suitě jsem rád, že ju mám.

Pridaj komentár