Jericho – Jericho, 1972

Existencia skupiny Jericho je rovnako zaujímavá, ako novodobé dejiny rovnomenného mesta – na jednej strane tri názvy (Churchill’s, Jericho Jones, Jericho), na druhej boj o správcovstvo medzi Jordánskom, Palestínou a Izraelom. Priznám sa, Izrael je pre mňa tabu a neviem, aké tam vládli a vládnu hudobné pomery, ale pri počúvaní tohto diela nevychádzam z údivu, kde sa to v tých chalanoch nabralo. Napadne ma iba jedno; miestnemu rabínovi asi veľa radosti nerobili a synagógy obchádzali na sto honov. To radšej drvili svoje nástroje.

Ethiopia – Keď sa po „utajenom“ dvojminútovom intre ozve nabudený hlas speváka, úžasom mi spadne sánka. Kapela to rozbalí so všetkou parádou – hard rockový štart z kategórie famóznych! Sám sa čudujem, že som v začiatkoch spoznávania tejto nahrávky úvod akosi „prespal“. Teraz viem, že to bola chvíľková nepozornosť, nesústredenosť.
Don’t You Let Me Down – Po krátkom akustickom úvode skladba naberá tempo a je z nej chutný a hutný zákusok. Zároveň ide o jediný skladateľský vklad basáka Michaela Gabriellova, ktorý si to patrične užil.
Featherbed – Cítim z nej psychedelický závan. Dĺžka jej neuberá na atraktivite, práve naopak. Celý čas sa niečo deje, k slovu sa dostanú gitarové sóla, rôzne improvizácie. Všetko drží pokope, vyžaruje z nej jemná duša.
Justin And Nova – Skvelá progresívna balada, môj favorit na albume. Kúzelnú atmosféru dotvára sláčikový aranžmán a hosť, pianista Rob Young. Až mi príde ľúto, že trvá iba osem a pol minúty. Nádhera!

Kill Me With Your Love – Tajomný úvod, vlny narážajú na breh, flauta akoby nahrádzala spev čajok. Po troch minútach pieseň naberá silu – ďalší hard rockový klenot! Lepší záver si ani neviem predstaviť.
Veľkým plusom albumu je chytľavý, melodický, patrične okorenený obsah, výborné vokály, v krátkosti – uchu lahodiaci hard rock!

Formácia Jericho ma „zabila“! My, ktorí sme vďaka politickej situácii prišli o najkrajšie obdobie, kedy to v rockovej hudbe skutočne vrelo, musíme byť vďační internetu a vydavateľským firmám, že nezabúdajú na tieto utajené klenoty. Tá radosť z objavu a následnej kúpy sa nedá opísať. Verím, že to tak vydrží a žiadny magický dátum ukončenia počítačových sietí a výroby CD nosičov nehrozí. To by ma naozaj zabilo.
„5 šekelov!“

Skladby:
01. Ethiopia (Shoshan/Huxley) 4:34
02. Don’t You Let Me Down (Gabriellov) 3:40
03. Featherbed (Huxley/Shoshan) 9:41
04. Justin And Nova (Huxley) 8:30
05. Kill Me With Your Love (Huxley/Shoshan) 11:17

Zostava:
Danny Shoshan – lead vocals
Haim Romano – lead guitar
Robb Huxley – guitar
Michael Gabriellov – bass
Ami Triebich – drums 

Jericho Book Cover Jericho
Jericho
hard rock
A&M Records
1972
5
CD - Repertoire Records, 1990

4 názory na “Jericho – Jericho, 1972”

Pridaj komentár