Dostaveníčko s Kressidou

CD Repertoire Records – REPUK 1200 /2014/

Kolem britských Cressida jsem se motal pěknejch pár let, ale až teprve jedna z marketingových kampaní Repertoire Records mě donutila k tomu, abych se jim podíval na zoubek…

Kapela vznikla koncem šedesátých let a fungovala velmi krátce, přesto po sobě zanechala dvě výborná alba. Debut z roku 1970 vyšel na značce Vertigo a obsahuje dvanáct (relativně krátkých) skladeb do nepohody, které můžu poslouchat kdykoli a kdekoli. Jsou z nich cítit doznívající šedesátá léta – taková ta melodičnost The Beatles kombinovaná s měkkým, klávesově symfonickým soundem The Moody Blues, ale i dekáda teprve nastupující. Téměř v každé písničce je zakomponovaná pěkná instrumentální vsuvka a klávesové, nebo až nečekaně ostré kytarové sólo. Ve společnosti Cressida by se tak měl cítit dobře každý, kdo má rád tvorbu kapel Gracious, Beggars Opera, Spring, nebo Barclay James Harvest.

U hudby podobného kalibru hraje velmi důležitou roli zpěv. Všechny, výše uvedené skupiny měly ve svých řadách opravdu výjimečné vokalisty a nejinak je tomu i tady. Charismatický hlas Anguse Cullena na sebe strhává zaslouženou pozornost a osobně ho řadím k těm nejlepším, které jsem – v rámci tohoto žánru – slyšel.

Co skladba, to (potencionální) hit. Od úvodní To Play Your Little Game, po závěrečnou Tomorrow Is A Whole New Day je to album velmi vyrovnané a pitvat se v něm kousek po kousku je opravdu zbytečné. Pokud ujíždíte na britské proto-prog vlně z přelomu šesté a sedmé dekády minulého století, tak zkuste aj Cressidu. Je vysoká a ponese vás pěkně daleko.

Reedice z roku 2014 je sice v obyčejném plastu, ale černobíle vyvedený dvanáctistránkový booklet je opravdu pěkný a informačně bohatý. Zvuk se mi zdá (zcela subjektivně, žádná měření jsem neprováděl) zbytečně zesílený, nicméně detailní, dynamický a na rok 1970 až nepřirozeně čistý.

SKLADBY:
01. To Play Your Little Game (Heyworth) 3:15
02. Winter Is Coming Again (Heyworth) 4:42
03. Time For Bed (Cullen) 2:18
04. Cressida (Cullen) 3:57
05. Home And Where I Long To Be (Heyworth) 4:04
06. Depression (Cullen) 5:02
07. One Of A Group (Jennings) 3:35
08. Lights In My Mind (Heyworth) 2:45
09. The Only Earthman In Town (Heyworth) 3:32
10. Spring ’69 (Cullen) 2:14
11. Down Down (Heyworth) 4:15
12. Tomorrow Is a Whole New Day (Clark) 5:19

SESTAVA:
Angus Cullen – lead vocals
Kevin McCarthy – bass
Iain Clark – drums
John Heyworth – guitar
Peter Jennings – harpsichord, organ, piano

Cressida Book Cover Cressida
Cressida
Prog Rock
Vertigo
1970
LP
12
CD Repertoire Records - REPUK 1200 /2014/

4 názory na “Dostaveníčko s Kressidou”

 1. Sice mám ještě radši druhou desku, ale souhlas, i tohle je přívětivá muzika, která se dá poslouchat vždycky. Můj vztah k řadovkám Cressidy nejlíp vystihuje fakt, že debut mám na CD a dvojku na vinylu.
  Jinak je to nezvyk, vidět tvůj nick pod neitalskou kapelou, ale dobře, že tak.

  1. Já vím, o kapelách mimo Itálii tady toho moc nemám. Však i tahle recka je staršího data (ještě z pgb) a oprášil jsem ji jen proto, abych zalátal díru po hejkalovi. Něco chystám, ale to budou devadesátky. Jedna z Anglie a druhá z Finska.

   Ty dvě desky Cressida jsem vždycky považoval za téměř rovnocenné, ale Asylum je “dospělejší” a suita Munich nádherná. Asi nejlepší skladba, která po nich zbyla.

   1. Jo, těch děr po hejkalovi je tu hrozně moc, nemohlo mi to nepřipomenout dávnější situaci na Progboardu. Tam jsme to ale nakonec společnýma silama zvládli, je to výzva, dokázat to znovu. A taky běh na hodně dlouhou trať. Každopádně, čím víc nás poběží, tím dřív se dostanem do cíle.

    Edit: Anebo se to nikdy nepodaří, třeba se tomu ani nepřiblížíme, bo někdo chce utíkat jen vlastní cestou, jinýmu se zas nechce běhat vůbec. Pochopit se dá všechno, i snaha zkusit to dokázat.

Pridaj komentár