Marián Varga – Collected Works vol. 1

Ambiciózne súhrnné dielo vzdávajúce hold celoživotnej tvorbe Mariána Vargu, nazvané Collected Works Vol. 1, uzrelo svetlo sveta koncom roka 2019 v limitovanom náklade 500 kusov.


Ide o ozaj vkusný box set obsahujúci na 16 cd kompletnú Mariánovu diskografiu vrátane všetkých radoviek skupiny Collegium Musicum a všetkých jeho projektov pred, počas a po Collegiovského obdobia, pod ktoré sa podpísal ako muzikant a skladateľ. Bonusom pre kompletistov je posledný disk nazvaný Z červeného kufríka, ponúka raritné, ešte nezverejnené nahrávky ako napríklad štyri živé nahrávky od Collegium Musicum zahrané v Prahe v roku 1970, tri z nich sa na oficiálnych nosičoch skupiny ešte nikdy neobjavili. Autormi tohto vskutku krásneho zberateľského kúsku je Spoločnosť Mariána Vargu, partia ľudí snažiacich sa kultivovať Mariánovo hudobné dedičstvo, ktorému sa podarilo získať od v agónii trpiaceho Opusu práva a licencie k jeho nahrávkam. O nový remaster sa postarali borci v bratislavskom hudobnom štúdiu Real Music House a podľa tvrdenia tvorcov – citujem: “Kolekcia albumov s názvom Marián Varga Collected Works I. bude výnimočná novým zvukovým dizajnom preslávených nahrávok. Ku každému albumu sme pristupovali s veľkou precíznosťou a snahou dodať známym skladbám nový “oprášený“ zvuk v duchu predstavy samotného Mariána. Za podstatné považujeme, že analógový redizajn sa tvorí z originálnych nahrávok. Veríme, že túto unikátnu kolekciu ocenia verní fanúšikovia Vargovej hudby, ale aj tí, ktorí jeho dielo ešte tak dôsledne nepoznajú. Je to úžasná hudba a je pre nás veľkou cťou podieľať sa na jej zvukovom obnovení. ~ (Robert Pospiš & Martin Sillay, nahrávacie a postprodukčné štúdio Real Music House).

Krabica ďalej obsahuje 260 stranový booklet na stránkach chronologicky zladený s poradím vydania jednotlivých nahrávok Mariánovej diskografie. Ide o akúsi historickú sondu ponúkajúca zreteľný náhľad do Vargovej hudobnej kariéry, podáva rozsiahle informácie o okolnostiach sprevádzajúcich nahrávania jednotlivých albumov, dobové fotografie, mnohé z nich predtým nezverejnené, rozhovory s ním, jeho citáty ako aj spomienky umelcových súputníkov. V krabici nájdeme napríklad kópie dvoch plagátov, prvý je známy záber Alana Pajera zobrazujúci Collegium Musicum ešte s Rasťom Vachom v základnej zostave odfotený pri príležitosti nahrávania prvého albumu pre Supraphon v parčíku pri štúdiu v Dejvicích. Ďalší plagát pozýva záujemcov na rockový festival usporiadaný v Palerme roku 1972, predstavuje zúčastnené skupiny, mnohé zvučných mien, medzi ktorými nechýbali ani Collegium Musicum, jediná skupina pochádzajúca z východného bloku
. Už som sa stihol pomojkať s bookletom a prílohami, privoňal som im už hádam päťdesiatkrát. Teraz ma už čaká iba si pozorne vypočuť každé ​jedno cédéčko, bude to príjemný hudobný maraton na jeden kompletný víkend.

9 názorov na “Marián Varga – Collected Works vol. 1”

  1. Tož, dnes mi dorazila pěkně zabalená bílá krabice. Co krabice, pořádná bedna! Tímto děkuji internetovému knihupectví Martinus z Martina za jejich perfektní služby.

    Rozpečetím a vše projdu až zítra. A jistě sem o tom napíšu později svůj referát. Díky Topsy Kretts, že jsi mne na souborné vydání Vargovy tvorby přivedl.

  2. Je pěkné, že takto připravená kolekce vychází. Nemohu se však ubránit silným obavám, když čtu “všetky s novým zvukovým dizajnom vytvoreným z pôvodných analógových pásov” nebo “Ke každému albu jsme přistupovali s velkou precizností a snahou dodat známým skladbám ‚oprášený‘ zvuk”. Co to proboha je “redesign” a “oprášení” zvuku? Tato velkohubá prohlášení jsem četl aspoň tisíckrát a téměř vždy to znamenalo “zprasili jsme, na co jsme prackama hrábli”. Stačí připomenout, jak dopadla reedice COLLEGIUM MUSICUM z roku 2007. Super Jewel Box balení, Gold CD, ale zvukově odporný komprimovaný shit.

    Jestli něco vydat, tak jedině při zachování původního autentického zvuku. To je naprosto zásadní a nejdůležitější. Na nic nesahat, s ničím nehejbat.. V případě nějakého “vylepšování” dostaneme jen paskvil. Smutná realita reedičních destrukcí mnoha uměleckých děl po roce 1998. Zničenou nahrávku nezachrání ani sebeintenzívnější oňuchávání a objímání papírového obalu a bookletu.

    Velmi bych si přál, aby tato Vargova reedice patřila mezi výjimečně zdařilá díla, která moderní zvukoví spasitelé nepodrobili digitální tortuře. Vzhledem k tomu, že ani za 2 roky od vydání nikdo nedal k dispozici recenzi na tento box, kde by se vyjádřil ke zvukové stránce, nelze nic tvrdit s jistotou. Možná je to natolik sběratelská záležitost, že ji uživatelé v podstatě neposlouchají a jen se kochají artefaktem. Nebo ji raději neposlouchají. Je možné čekat cokoli.

    Naštěstí na Discogs existuje jedno malé vodítko od jednoho přispěvatele “Very nice mastering from original analog master tapes with wide dynamic range and without noise reduction. All CD box with book is perfect.” Snad se mu dá věřit. Kdo to chce zkusit, tak 500 ks limitovaná edice se ani za 2 roky nevyprodala, lze ji stále objednat.

    Muzika má především hrát. Mně ke štěstí hezká krabička nestačí. Zvuk musí být v pořádku, klidně i bez boxu a barevné show. Pokud klapne obojí je to bomba. Box jsem objednal a těším se…

    1. Priznám sa, nie ani som Audiofil ani Technofil, podstatná je pre mňa hudba samotná viac ako jej znenie. Samozrejme, existuje hranica kvality, pod ktorú nejdem, som rád keď hudba znie pekne a čisto, ale v pohode si dokážem užiť aj mp3@320, ak ide o nahrávku ktorú chcem spoznať. Sprievodné dodatky cédéčok ako booklet, informácie, rozhovory si cením vysoko, lebo dodávajú  historické fakty nám, ktorých to zaujíma a veľmi by mi chýbali, naopak, mne ku šťastiu patria. Na druhéj strane, musím uznať, že niekedy mám náladu počúvať High End Quality Record, vtedy si pustím testovacie sacd ktoré som dostal ku Cambridge Audio zostave, obsahuje síce gíč, ale znie úžasne. 

      1. Dobře udělaná mp3 není problém. Dynamicky komprimovaná a ořezaná Hi-Res nahrávka problém je. Navíc, když se ze sterea udělá mono (případ Meditace). To už se i samotná hudba vytrácí..

        Zajímá mne jen hudba. Je celkem jedno v jakém papíru nebo plastu s obrázkem je zabalena, na její kvalitu to vliv nemá. Obrázky a informace jsou doplněk, kterým se při poslechu nerozptyluji. To až později, když chci něco napsat, najít souvislosti, atd. U poslechu je důležitý jen zvuk, neboť je jejím nositelem. Bez zvuku hudba neexistuje. Hudba je podmnožina zvuku. Hudba je organizovaný zvuk. Proto na zvuku záleží, aby se hudba dala poslouchat. Nikoli na obalu.

  3. Topsy Kretts – to jsi se zapojil i do té crowdfundingové kampaně, nebo jsi ten box objednával až v e-shopu? Vidím, že pár kousků by bylo ještě v nabídce. Sám bych všechny ty disky asi neposlouchal, ale pár jich mám ve sbírce a říkám si, že bych je měl zas jednou protáhnout sluchovody. Gratuluju k pěkné edici, ať ti dělá radost.

    1. Dobré ránko, box som dostal od dcéry a zaťa rovno po vydaní pod vianočný stromček v roku 2019. Bohužiaľ, vďaka besneniu Covidu 19 som sa domov dostal iba teraz na jeseň a tak si ho užívam až so skoro dvojročným spoždením. Z Vargovej tvorby poznám v podstate tiež iba Collegium Musicum a projekty s Hladíkom a Hamelom. Teraz sa mi natisla možnosť spoznať aj Vargovu inú hudobnú tvár, ktorú by som sám od seba asi nehľadal. A prirodzene, tiež som zvedavý na kvalitu nového zvukového remasteru. 

    1. ​Ránko Hejkal, ďakujem za reakciu. Áno, Varga si tento box určite zaslúžil​, i keď on by naisto len poznamenal že no a čo, aj tak to nikto nepočúva. Na margo Opusu ja ani neviem či vôbec ešte vydavateľstvo existuje, keď som sa v 2019-tom dočítal o prípravách tohoto boxu, bola tam zmienka že Spoločnosť Mariána Vargu pásky získala od krachujúceho Opusu. Ale kludne ma môže aj pamäť klamať a neviem to správne.

Pridaj komentár