Gary Brooker (29. 5. 1945 – 19. 2. 2022)

“Hudba je prý pokrmem lásky a tak mi hrajte dál, ať jsem jí přesycen.”

Zkraje týdne obletěla hudební svět další truchlivá zpráva zvěstující, že po marném boji s rakovinou v sobotu 19. 2. 2022 ve věku 76 let zemřel Gary Brooker, zpěvák, klávesista, skladatel a duchovní otec kapely Procol Harum.

Gary Brooker se narodil v londýnské čtvrti Hackney a vyrůstal v essexském Southendu. Po absolvování Westcliff High School pokračoval ve studiu zoologie a botaniky na Southend Municipal College, s nástupem šedesátých let ale s kytaristou Robinem Trowerem zakládá The Paramounts a před dalším systémovým vzděláváním dává přednost hudbě a přivýdělku v továrně.
Kapelou jeho života se stanou Procol Harum, jejichž byl v letech 1967–77 a po reunionu v roce 1991 jediným stálým členem a téměř výhradním autorem hudby. Jeho dlouholetou spolupráci s textařem Keithem Reidem přerušilo až vydání posledního alba Novum k padesátinám Procol Harum v dubnu 2017.

Při vzpomínce na Garyho Brookera však nemožno vynechat ani vůbec první nahrávku kapely, singlovou baladu A Whiter Shade of Pale z 12. května 1967, která jí zajistila věčnou slávu (na Rockovici o ní vyčerpávajícím způsobem pojednáno zde).
V případě Procol Harum ale není téma “One-hit wonder” ve hře, bo v průběhu dalšího půlstoletí následoval tucet vzácně vyrovnaných studiových alb nejvyšší jakosti s celou řadou potenciálních hitovek a bezpočet vydařených živých nahrávek, počínaje spojením s Edmontonským symfonickým orchestrem, které působilo natolik přirozeně, že se mu žádná jiná kooperace toho druhu nevyrovná.

Poločas rozpadu Procol Harum přinesl trojici Brookerových sólových desek (No More Fear of Flying – 1979, Lead Me to the Water – 1982 a Echoes in the Night – 1985), s nimiž vypomáhala celá plejáda zvučných jmén (mj. Tim Renwick, Eric Clapton, George Harrison, Phil Collins, Mel Collins, Matthew Fisher, či George Martin). I jim dominuje Garyho nezaměnitelný hlas, většinově však nemají sílu alb jeho domovské formace, kde naplno uplatnil vytříbený cit pro majestátní hudbu se závanem melancholie, která přitahuje a láká k opakovaným poslechům.
Samostatnou kapitolu tvoří dva projekty z poloviny devadesátých let, orchestrální tributní titul The Long Goodbye (1995) a pastorační a gospelovové unplugged dílo se sborem Within Our House (1996).

Gary Brooker, držitel Řádu britského impéria, mnoha ocenění za charitativní činnost, majitel hospody, sběratel dýmkových zapalovačů a historických rybářských prutů, zemřel 19. února 2022 ve svém domě v Surrey. Bělejší odstín bledé v jeho podání však nikdy nevybledne.

Françoise “Franky” Brookerová, s níž se Gary seznámil v roce 1965 a oženil 13. července 1968 v kostele svatého Davida v Eastwoodu, plánuje soukromý smuteční obřad s tím, že později bude oznámeno datum vzpomínkové oslavy. Kdykoli a rád se jí pomyslně zúčastním.

*****

Melody Maker, 15. 7. 1967 informuje o prvních změnách v sestavě Procol Harum.
Z lokálního večerníku Southend Evening Echo, 11. 8. 1972.
Autogram Garyho Brookera.
Garyho tradiční civilní projev na pódiu prostý rozmáchlých gest.
Franky Brookerová: “A nezapomeňte napsat, že po padesáti letech manželství jsem pořád jeho fanouškem číslo jedna!”
Gary Brooker v londýnské O2 Areně v březnu 2020 při jednom z posledních vystoupení v rámci charitativní akce Music For The Marsden.

 

7 názorov na “Gary Brooker (29. 5. 1945 – 19. 2. 2022)”

  1. Nedá mi to se nepodělit o jednu vzpomínku Edwarda Ka-Spela (Legendary Pink Dots) na své dospívání, kterou uvedl na fcb – že Procol Harum dokázali oslovit celou řadu i hudebně různě orientovaných posluchačů, to jen výmluvně dokazuje. Hudba je mocná čarodějka. Pro Edwarda je skladba Salty Dog, řečeho jeho slovy „special song which I still absolutely love“, dále cituji:
    „…V 15 letech jsem měl zánět slepého střeva a doktor mi předepsal léky proti bolesti. Skončilo to špatně, slepé střevo mi prasklo na operačním stole a chirurgové/sestry to pořádně nevyčistili. Výsledek byl zánět pobřišnice 3 týdny po propuštění z nemocnice a převoz zpět na jednotku intenzivní péče. Trubky všude; dali mi morfium (to je to, co inspirovalo některé texty k ‚True Love‘) a zjevně to bylo 50 na 50, jestli tím projdu (i když to jsem naštěstí nevěděl). Přesto mě rádio drželo v chodu a ‚Salty Dog‘ se mnou prostě rezonovalo, dávalo to smysl… Naštěstí jsem se vzpamatoval a ten singl Procol Harum si koupil.“

  2. Pěkný článek. Díky Borku. Procol Harum a zejména druhé sólové album Brookera mám moc rád… Nedávno na něj hezky vzpomínala na Facebooku Annie Haslam (Renaissance)… Možná bych doplnil, že posledním zářezem Procol Harum bylo EP z roku 2021, Missing Persons.
    Tenhle chlap, hudebně tak trochu melancholik s vizáží otrlého drsňáka, si připomenutí zasloužil.

  3. Nemám až toľko skúseností s kompletnou diskografiou Procol Harum, ale skladba A Whiter Shade of Pale ma sprevádza od detstva – nádhera!
    Borek, díky za pekný článok a spomienku na Garyho Brookera…

Pridaj komentár