Žalman Brothers Band

Žalman Brothers Band (ŽBB) – southern rocková skupina z Bratislavy, Slovensko. Jej repertoár tvoria známe piesne od AC/DC, Doors, Lynyrd Skynyrd, Molly Hatchet, ZZ Top, Status Quo, Steppenwolf a mnohých ďalších…

Sympatické je, že sa snaží aj o vlastnú tvorbu. Do dnešného dňa má na konte vyše 30 pôvodných skladieb, vydala jedno demo (2002), štúdiovku Track 1 (2003), koncertný album Live In Stará Pekárna (2010) a v novembri 2015 aj prvý štúdiový album slovenského južanského rocku – Som, kto som. Podieľala sa na kompilácii Bluesová spoločnosť vol. 4 (2003), ktorá mapuje bluesový a southern rockový život na Slovensku. Skupina sa dostala aj do literatúry, v slovenskom i anglickom vydaní knihy Jána Liteckého-Švedu – Blues na Slovensku, má svoj profil. Bez vlastného pričinenia sa jej podarilo votrieť do diela Tomáša Berku a Fedora Freša – Rocková Bratislava. 

Stále je koncertne aktívna. Okrem vystúpení na domácich pódiách si zahrala na mnohých festivaloch a motorkárskych zrazoch v Českej republike, účinkovala v Rakúsku i Poľsku.

SOM, KTO SOM (2015)

KRÁTKA HISTÓRIA
Začiatkom roku 2001, zánikom bratislavskej skupiny Hartus sa jej člen, basový gitarista Peter Žalman, rozhodne pokračovať ďalej, a šíriť tak odkaz južanského rocku v slovenských podmienkach. Dáva dokopy hudobníkov a kapelu pomenuje podľa vzoru hviezdnych bratov Allmanovcov – Žalman Brothers Band. V prvej zostave je Silvester Sališ (spev, gitara). Mená druhého gitaristu a bubeníka zostávajú utajené. 17. marca vystúpia na bratislavskom festivale Livin’ Blues. Medzi účinkujúcimi je aj krátkodobý projekt Peter Csonka & A Band, ktorého súčasťou je dvojica Martin Výboch (spev, gitara) a Erik Kriššák (bicie) zo skupiny Radio Luxembourg. Tu si chalani padnú do oka a rozhodnú sa pre spoločnú cestu. Po niekoľkých ďalších personálnych rošádach sa v roku 2003 ŽBB sformuje do podoby, v ktorej pôsobí dodnes. Erik Kriššák od roku 2013 bubnuje aj v ďalšej bratislavskej kapele – Dyin’ Breed.

OD ROZTOČENÉHO SÚSTRUHU (2021)

ZLOŽENIE SKUPINY
Mark I. /2001 – apríl 2001/:
Silvester Sališ (spev, gitara), Peter Žalman (basová gitara).
Mená druhého gitaristu a bubeníka zostávajú utajené.

Mark II. /máj 2001 – apríl 2002/:
Martin Výboch (gitara, spev), Silvester Sališ (gitara, spev), Erik Kriššák (bicie) a Peter Žalman (basová gitara).

Mark III. /máj 2002 – október 2002/:
Martin Výboch (gitara, spev), Martin Varga (gitara), Erik Kriššák (bicie) a Peter Žalman (basová gitara).

Mark IV. /október 2002 – február 2003/:
Martin Zúrik (spev), Martin Výboch (gitara, spev), Martin Varga (gitara), Erik Kriššák (bicie) a Peter Žalman (basová gitara).

Mark V. (ako Mark III.) /február 2003 – súčasnosť/:
Martin Výboch (gitara, spev), Martin Varga (gitara), Erik Kriššák (bicie) a Peter Žalman (basová gitara).

DISKOGRAFIA
2002 – Žalman Brothers Band (demo)
2003 – Track 1
2010 – Live In Stará Pekárna
2015 – Som, kto som
2021 – Od roztočeného sústruhu
&
2003 – Bluesová spoločnosť vol. 4 (Kompilácia s Canned Heat Revival Band, Second Band a Freeman.)

HUDBA SKUPINY NA:
SPOTIFY

ĎALŠIE ČLÁNKY NA ROCKOVICI:
Rozhovor – Erik Kriššák

P. S.: Za pomoc s upresnením niektorých údajov ďakujem Erikovi Kriššákovi.

Zdroj: oficiálna stránka Žalman Brothers Band.

5 názorov na “Žalman Brothers Band”

Pridaj komentár