Whitesnake – Ready An’ Willing, 1980

V súvislosti s mojimi začiatkami, keď som objavoval svet rockovej hudby, sa snažím spomenúť si na meno jedného chlapíka z Prahy. Mozog pracuje naplno, ale bez úspechu. Sem-tam mi mysľou prebehnú nejaké iniciálky, no nechcem strieľať slepými nábojmi. Pýtate sa, čo to má spoločné s Whitesnake?    Pre mňa veľmi veľa. Ten bezmenný Pražák ma totiž zoznámil s touto kapelou. Stretnutie prebehlo niekedy v rokoch 1983-84, počas mojej vojenčiny v Chebe, keď k nám dotyčný nastúpil ako záložák. Slovo dalo slovo a nové kotúčové pásky, vďaka rodičom, putovali na trase Prešov – Praha spolu s fľašou borovičky. V stovežatej boli obohatené nahrávkami Black Sabbath, Led Zeppelin, Gillan, Nazareth atď., taktiež o LP Ready An’ Willing

Čo napísať k samotnému dielu? Mnohí si myslia, že je to najlepší blues hardrockový album Whitesnake a ideálny na zoznámenie so skupinou. To prvé sa tvrdiť neodvážim, to druhé u mňa zabralo na 100%. Super zostava – azda najsilnejšia v jej histórii. Čo hudobník, to pojem v rockovom svete.

whitesnake_1980_81

Výborné skladby – vypaľovačky, balady, blues, boogie, rock’n’roll – hard rock, aký mám rád. Vypichnem skvelý rozjazd v podobe nadupanej singlovky Fool For Your Loving a jej „pokračovateľku“ – pecku Sweet Talker, pomalšiu záležitosť Carry You Load, akusticky štartujúci „majsterštich“ Ain’t Gonna Cry No More a rozšantenú rockovicu Black And Blue. Srdcovou záležitosťou je Blindman. Táto balada sa objavila už na Davidovom sólovom debute White Snake (1977). Neskôr to spevák so svojimi kompozíciami urobil viackrát. Z môjho pohľadu si dovolím tvrdiť, že nové nahrávky nepredčili originály, ale táto verzia mi sedí viac.

Sám seba sa pýtam, ako by to všetko bolo dopadlo, keby David Coverdale po rozpade Deep Purple predsa len zakotvil v Uriah Heep? V živote však žiadne keby neplatí, všetko je tak, ako má byť. Môj hudobný svet je bohatší o ďalšiu hardrockovú veličinu a Ready An’ Willing mám najradšej.

…Milý Pražák, ďakujem za Whitesnake! Žeby to bol M. Žažo, Praha 8 – Střížkov? Snáď som svoj „škorpík“ konečne nabil ostrými.

Skladby:
1. Fool For Your Loving (Coverdale/Marsden/Moody) 4:16
2. Sweet Talker (Coverdale/Marsden) 3:38
3. Ready An’ Willing (Coverdale/Lord/Moody/Murray/Paice) 3:44
4. Carry Your Load (Coverdale) 4:06
5. Blindman (Coverdale) 5:09
6. Ain’t Gonna Cry No More (Coverdale/Moody) 5:52
7. Love Man (Coverdale) 5:04
8. Black And Blue (Coverdale/Moody) 4:06
9. She’s A Woman (Coverdale/Marsden) 4:07

Zostava:
David Coverdale – vocals
Micky Moody – guitar
Bernie Marsden – guitar
Neil Murray – bass
Jon Lord – keyboards
Ian Paice – drums

Ďalšie informácie o albume na Discogs.

Ready An' Willing Book Cover Ready An' Willing
Whitesnake
hard rock
Sunburst Records
1980
9
CD - Fame/EMI, 1988

3 názory na “Whitesnake – Ready An’ Willing, 1980”

  1. A tak si Ready An’ Willing pouštím, je to lahodný a občerstvující balzám. Hodně zemitého vlivu blues je zde znát, jako je po dešti ve vzduchu cítit mokrá hlína. Nádhera. Tandem Marsden/Moody, k tomu precizní rytmika s královskými klávesami, síla převeliká…

Pridaj komentár