John, ďakujem!!!!

Ako to niekedy býva s objavovaním tej-ktorej skupiny, každému sa nepošťastilo dostať k jednotlivým albumom postupne a načas. Môže za to jednak rok narodenia, ale aj okolnosti, v ktorých sme vyrastali. Firefly, prvé dielo hard rockových Uriah Heep z trilógie s novým spevákom Johnom Lawtonom, sa ku mne dostalo ako posledné…

Dlho mi album unikal, nemal som jednoducho šťastie. Až nástupom CD mánie, v roku 1997, sa mi podarilo spoznať kompletnú nahrávku. Vznikla v čase, keď aj tí najvernejší fanúšikovia začali hádzať flintu do žita a nemohli prísť novej akvizícii za mikrofónom poriadne ani na meno. Našťastie, mňa tieto problémy minuli a mohol som sa naplno ponoriť do krásy tohto diela. Dovolím si tvrdiť, že Ken Hensley, dvorný skladateľ skupiny, ešte raz poriadne načrel do svojho čarodejníckeho spevníka a vydoloval odtiaľ niekoľko nezabudnuteľných hudobných trikov, ktoré počujú na meno Wise Man, Sympathy, Firefly… a John tomu dodal veľmi dôstojnú spevácku pečať.

Nemá to silu začiatkov, ale ja som za túto podobu Uriah Heep jeho autorom vďačný a Firefly je môj najobľúbenejší album s Johnom Lawtonom. A veľmi by mu svedčala aj skladba A Far Better Way, ktorá sa na konečnú podobu LP nedostala, tak si ju vychutnávam aspoň na mojom CD, z pridaných bonusov.

Pri písaní týchto riadkov si opäť uvedomujem, ako ten čas nemilosrdne letí – už je medzi nami iba gitarista Mick Box. John Lawton (nar. 11. júla 1946) nás, žiaľ, opustil 29. júna 2021. Napriek tomu, že to bol Luciferov priateľ, som si istý, že už spieva v hudobnom nebi a doprevádzajú ho Ken Hensley, Trevor Bolder i Lee Kerslake…

John, ďakujem!!!

SKLADBY:
1. The Hanging Tree (Ken Hensley/Jack Williams) 3:40
2. Been Away Too Long (Ken Hensley) 5:03
3. Who Needs Me (Lee Kerslake) 3:38
4. Wise Man (Ken Hensley) 4:40
5. Do You Know (Ken Hensley) 3:14
6. Rollin’ On (Ken Hensley) 6:21
7. Sympathy (Ken Hensley) 4:48
8. Firefly (Ken Hensley) 6:17

ZOSTAVA:
John Lawton – lead vocals
Mick Box – guitars
Ken Hensley – keyboards, guitars, co-lead (8) & backing vocals
Trevor Bolder – bass guitar
Lee Kerslake – drums, vocals

Firefly Book Cover Firefly
Uriah Heep
Hard Rock
Bronze Records
1977
LP
8
CD Essential ‎– ESMCD559 /1997/

2 názory na “John, ďakujem!!!!”

  1. V době vydání desky jsem už Uriah Heep neposlouchal a Lucifers Friend jsem znal jenom podle jména. O existenci tohoto alba jsem se dozvěděl před pár lety, ptal se mě jeden kamarád jestli to náhodou nemám. Desku jsem si po čase sehnal k poslechu a konstatoval jsem, že jsem o nic nepřišel. Toho, že umírají moji skoro vrstevníci je mi hodně líto, přečetl jsem si to na seznamu.cz. Tuhle desku asi nebudu shánět, ale první dvě desky Lucifers Friend bych docela chtěl.

Pridaj komentár