Janis Joplin – Cheap Thrills (1968)

Tak tohle je přesně ono. To jsem si pomyslel, když jsem poprvé slyšel tuto vynikající nahrávku. Vznikla z toho láska, která mě drží již skoro tři desetiletí a na kterou nedám dopustit. Janis Joplin sice za svou krátkou, ale o to zářivější kariéru natočila i jiné desky, ale zde podle mě dosáhla svého tvůrčího vrcholu. Vrcholu, jehož kvalit dosahuje snad jenom posmrtné album Pearl, ale rozhodně ho nepřekonává.

Album bylo nahráno během března až května roku 1968 a 8 týdnů bylo číslem jedna v žebříčku Billboardu. Jedná se o poslední studiovou nahrávku Janis Joplin se skupinou Big Brother And The Holding Company. Na konci téhož roku zpěvačka formaci opouští a vydává se na sólovou dráhu.

Hned úvodní skladba Combination of The Two je neskutečná jízda. I když je zde Janis součástí celku a hodně pěveckého prostoru zde dostávají oba kytaristi, tak bez ní by celkové vyznění skladby bylo asi jiné. V následujícím blues I Need A Man To Love již má zpěvačka dostatek prostoru, aby mohla ukázat, co se svým drsným hlasem dokáže. Obě kytary ji podbarvují tu drsněji, tu něžněji podle toho, jak je potřeba. A pak přijde Gershwinovo Sumertime, které do svého repertoáru zařadilo velké množství zpěvaček, ale jen málokteré z nich se podařilo písni vtisknout onu procítěnost a naléhavost jako Janis Joplin.

První stranu alba zakončí skvělá Piece of My Heart, píseň, kterou mám nesmazatelně spojenou s představou toho, co bylo květinové hnutí, a při jejímž poslechu mám pocit absolutní svobody a volnosti.

Druhá strana začne skvělým syrovým Turtle Blues, skladbou, jejíž autorkou je sama Janis. Její hlas je opět velmi naléhavý a při poslechu mám pocit, jako bych seděl někde v zakouřeném baru, ve kterém hraje slušná kapela s vynikající vokalistkou, já piju whisky a pomalu se nechám unášet atmosférou, která se line z pódia. Předposlední písní alba je Oh, Sweet Mary, lehce psychedelická záležitost, ve které kromě Janis zpívá i kytarista Sam Andrew. Pro skladbu je charakteristické střídání rychlých a pomalých pasáží a donekonečna protahované kytarové sólo. Ta kytara se posluchači přímo zařezává do uší.

Poslední skladbou je ta o „kouli a řetězu“, tedy Ball and Chain. Po úvodním elektrickém hromobití se připojí Janis, která zpočátku šeptá, ale postupně přidává na intenzitě a opět předvádí možnosti svého skvělého hlasu. Kapela se drží v pozadí, aby v polovině skladby nastoupila v plné síle. Po nějaké chvíli však hlavní roli přebírá opět Janis, střídá hlasové polohy a udržuje fascinovaného posluchače v napětí.

Ano, tohle album a zpěvačku Janis Joplin miluji. Jenom doufám, že si tohle vyznání nepřečte moje manželka. Ale stejně si myslím, že to ví.

Skladby:
1. Combination Of The Two 5:47
2. I Need A Man To Love 4:53
3. Summertime 3:58
4. Piece Of My Heart 4:13
5. Turtle Blues 4:21
6. Oh, Sweet Mary 4:14
7. Ball And Chain 9:28

Sestava:
Janis Joplin: vocals
Sam Andrew: guitar, bass on ‘Oh, Sweet Mary’, vocals
James Gurley: guitar
Peter Albin: bass, lead guitar on ‘Oh, Sweet Mary’, lead acoustic guitar on ‘Turtle Blues’.
David Getz: drums

Cheap Thrills Book Cover Cheap Thrills
Big Brother & The Holding Company
Blues rock, psychedelic rock
Columbia
1968
LP
7
CD Sony Music

7 názorov na “Janis Joplin – Cheap Thrills (1968)”

 1. Pánové, děkuji vám za Vaše názory. Chápu, že se s Janis netrefím všem do vkusu, ale já mám její hlas rád ve všem, co nazpívala.
  Piťo, přiznám se, že verzi hitu Piece Of My Heart v podání Nazareth neznám. Pokusím se to napravit. Dík za tip.

  1. Martin, v pohode, nemôžeme sa vo všetkom zhodnúť na 100%. Tá skladba vyšla na albume Snakes ‘N’ Ladders (1989) a patrila k tým lepším veciam z tracklistu. Pamätám si, že na ňu bola samá negatívna odozva.

 2. No, aby to tu nebolo také jednostranné a dopredu všetko naliňajkované a dané – pri tomto diele nijako zvlášť nepadám do kolien…
  A skladbu Piece Of My Heart mám radšej v prevedení skupiny Nazareth…
  Martin, pekná recka, díky!

  1. Pustil jsem si tu verzi Nazareth na YouTube, a pro mě to je doslova poprava toho nádherného syrového blues v originálním provedení Big Brother & Holding Company. Trochu lepší cover je verze Move Over od Slade s Noddy Holderem za mikrofonem. Janis Joplin je dokonalá interpretka bílého blues.

 3. Ahoj Martine, manželka taky ví, že miluji vše co Janis udělala a zvláště tuhle desku, Želví blues a hlavně Koule a řetěz v tomhle provedení. Ball & Chain znám čtyři provedení a pro mě je tohle a to z festivalu v Monterey to nejlepší. Jedno z prvních CD co jsem si koupil bylo In Concert, zítra beru do kanceláře.

Pridaj komentár