Gouda, větrné mlýny, tulipány a… Ekseption!

CD Mercury 371914-9 /2012/

Holandští classical rockeři Ekseption se proslavili především svými věrnými adaptacemi děl z oblasti vážné hudby a tohle jejich budoucí směřování naznačuje už eponymní debut z roku 1969. Je na něm jen jedna původní skladba, zbytek jsou předělávky. A ne ledajaké. Už úvodní úprava Beethovenovy “Páté” se u nich doma stala obrovským hitem a v různých podobách je pak provázela celou jejich hudební kariérou. Podobné to bylo i s Air J.S. Bacha, ale mě se vždycky nejvíc líbila “splašená” Sabre Dance Arama Chačaturjana. Při každé její repríze mám strach, aby to dechaři udejchali, ale zatím se jim to naštěstí vždycky povedlo…

Klávesista Rick van der Linden byl tehdy v Ekseption ještě relativně čerstvým nováčkem a jeho vliv na tvorbu skupiny nebyl až tak velký, jako na následujících albech. Snad na žádné jiné desce se neobjevuje tolik kytary a velký prostor tady dostává i flétna. Coververze skladby Dharma For One je strhující a s originálem od Jethro Tull si v ničem nezadá. Nechybí ani ono – byť trochu kratší – bubenické extempore. Inspirace kapelami The Nice a Jethro Tull je tady zjevná, ten “tullovský” nátisk slyším i v jediné původní skladbě Ekseption, Little X Plus a závěrečné Canvas. A o tom, že se van der Linden nebál zabrousit i do jiných vod svědčí pěkná úprava skladby This Here jazzového pianisty Bobbyho Timmonse.


Je to pěkná deska. Zvuk je solidní a protože mám pro tenhle druh hudby slabost – a debuty zvlášť – tak zatáhnu těch svých 3,5 nahoru.

SKLADBY:
01. The 5th (3:21)
02. Dharma For One (3:25)
03. Little X Plus (2:33)
04. Sabre Dance (4:35)
05. Air (2:50)
06. Ritual Fire Dance (2:15)
07. Rapsody In Blue (3:39)
08. This Here (4:10)
09. Dance Macabre Opus 40 (2:20)
10. Canvas (2:25)

SESTAVA:
Rein van den Broek – trumpet
Rob Kruisman – alto sax, soprano sax, tenor sax, flute, guitar, vocal
Rick van der Linden – piano, organ, dulcimer
Huib van Kampen – solo guitar, tenor sax
Cor Dekker – bass guitar
Peter de Leeuwe – drums, vocal 

Ekseption Book Cover Ekseption
Ekseption
Prog Rock, Jazz Rock
Philips
1969
LP
10
CD Mercury 371914-9 /2012/

3 názory na “Gouda, větrné mlýny, tulipány a… Ekseption!”

  1. Ekseption som sa vyhýbal hlavne kvôli “trumpetám”…
    Skupina je zastúpená na Spotify, práve počúvam premiérovo debut. Priznám sa, že vymeniť gitarovo-klávesové orgie za takéto podanie progresívnej hudby by ma nikdy nenapadlo. Napriek tomu, že som si práve vychutnal bubenícke sólo v skladbe Dharma For One
    Snake, díky za zoznámenie s kapelou Ekseption a jej debutom!

  2. Ekseption je skupina, ktorú mám doma zastúpenú v mohutne obsadenom 2CD výbere Air: 46 All Time Favourites (Humter Music, 2001). Mám ju ako alternatívu k takým tým výberom klasických motívov typu 101 Classics a pod. Hoci mám classical rock rád, táto “otrocká” prehrávka klasiky v podaní Ekseption ma nikdy až tak nebrala. Keď mám náladu na klasiku, tak po nej siahnem. Muzikanti sú zruční a hrajú fajn, chýba mi však niečo, čo majú napríklad Emerson, Lake & Palmer alebo Beggar’s Opera.

    Ďakujem za pripomenutie, niekedy si kapelu musím opäť vypočuť.

    1. Jako fanoušek classical rocku jsem se nemohl s Ekseption minout a začalo to “výběrem z hroznů” The 5th, kterej jsem si pořídil od kolegy z práce. Po něm jsem si koupil alba Beggar Julia´s Time Trip, Ekseption 3, Ekseption 5 a debut.
      Souhlas, v porovnání s ELP, nebo Beggar´s Opera jsou Ekseption posluchačsky jednodušší a přívětivější, ale ne pokaždé mám chuť na klávesovo kytarové orgie. Nemůžu říct, že bych měl kapelu nějak zvlášť nastudovanou, ale tyhle její začátky jsou fajn.
      Díky za komentář.

Pridaj komentár