3CD Box Set MIG – MIG03102 /2024/
Art rock z Rakouska je pro mě polem neoraným a jedinými v mé sbírce jsou progresivisté Eela Craig. Ovšem zrovna v jejich případě jsem to vzal pěkně z gruntu a koupil si hned čtyři po sobě jdoucí studiová alba z let 1976 – 80. Sice jen v podobě spotřebního 3CD boxu A Spaceman Came Travelling (2024), ale ono beztak nebylo kam sáhnout. Těch originálních vydání na CD je minimum a navíc především v podobě nákladného importu z Japonska…
Linec (Linz) jsem si až donedávna dovedl spojit tak akorát s lineckým těstem, nebo s “budějovickou” koněspřežkou, ovšem dneska už vím, že z něj pochází i jedna z nejslavnějších artrockových kapel z Rakouska – Eela Craig. Její historie by vydala na samostatnej článek, ale pokusím se ji shrnou do několika vět:
Skupina Eela Craig vznikla v roce 1970 a pídit se po významu jejího, poněkud zvláštního jména je zhola zbytečné. Neznamená totiž vůbec nic. Křest ohněm si odbyla v proslulém podniku “Rosenstüberl” v Linci a o rok později debutovala z vlastních zdrojů financovaným albem Eela Craig. Z kapely se v Rakousku stalo žádané zboží a na nedostatek práce si nemohla stěžovat, ale rozpory v názorech na další hudební vývoj přinesly první vážné problémy se sestavou, která se ustálila až v polovině sedmdesátých let. Podpisem s labelem Vertigo nastaly zlaté časy a v roce 1976 pro něj Eela Craig natočili symphonic rockové album One Niter, po kterém následovalo stylově podobné LP Hats Of Glass (1978). S adaptací klasické “Všesvětové” mše Missa Universalis (konec roku 1978) si skupina vysloužila pozornost kritiky, ovšem s přízní pomalu řídnoucího publika už to bylo podstatně horší a za poslední klasickou nahrávku lze považovat již ve značně okleštěné sestavě vyprodukované album Virgin Oiland z roku 1980. Po něm přestala skupina Eela Craig formálně existovat a dál se scházela pouze při výjimečných příležitostech.
Podle fanoušků na ProgArchives je nejlepším albem kapely “dvojka” One Niter z roku 1976 a já se s jejich názorem plně ztotožňuji. Třem klávesistům v sestavě, disponujícím rozsáhlým arzenálem v té době dostupných nástrojů se podařilo vytvořit mohutný symfonický zvuk, který je božskou manou pro uši každého milovníka hřejivého zvuku analogových kláves. Ve spojení se vskutku excelentními melodiemi jde o zážitek z čeledi “nepopsatelných”, jehož jedinou kaňkou je poněkud zastřený a dutý zvuk bicích nástrojů. Rovněž zpěv není z nejčistších a místy docela nepříjemné jsou především sykavky, ale to může být chybou mé CD reedice a jiná vydání jsou již v pořádku. Poslouchal jsem nějaký vinyl rip na YouTube a ten zněl o dost líp.
Album s opravdu výstředním obalem má 45 minut a obsahuje pět skladeb, přičemž hned úvodní Circles, respektive její necelých šest minut dlouhá introdukce “The Mighty” mě dokážou vystřelit až někam do artrockového nebe. Z té, doslova nadpozemské krásy a uhrančivé atmosféry se mi podlamujou kolena a vysvobozením je mi teprve energická dupárna “The Nude”, podepřená funkujícím a rytmus drtícím clavinetem. S kapitolou nazvanou “The Curse” přichází další zklidnění a s ní konečně i trocha vokálů v angličtině. Ovšem i ty jsou z kategorie “andělských” a rockem jak řemen je až teprve závěrečná strofa “The Blessed”, vyplněná ostrým kytarovým sólem.
Posvátná úcta, kterou při poslechu Circles prožívám mě s následující skladbou Loner’s Rhyme sice pomalu opouští, ale to neznamená, že by byla výrazně horší. I ona obsahuje několik strhujících okamžiků, pěkné melodie a dlouhou instrumentální vsuvku s funky feelingem. Víc už se na první stranu původního vinylu nevešlo a tu druhou otevírá další monstrózní a do pěti strof rozepsaná kompozice One Niter Medley, která mě vrací zpátky do stratosféry. Klasicizující, podmanivá předehra “Benedictus” je prostě kouzelná a když ji vzápětí vystřídají (řekl bych že opravdové) smyčce v Bachově “fuze”, strhávám z hlavy zmijovku a jihnu dojetím. Instrumentální, funky – jazzová nakládačka “V.A.T.” by rozhejbala i mrtvolu a po krátké a jímavě melodické kapitole “Morning” celá skladba vrcholí kytarovou exhibicí Fritze Riedelbergera (“One Niter”).
Nejslabší na celé desce je skrz naskrz obyčejná písnička Venezuela s rytmus udávajícími congy hostujícího Raoula Burneta. Mám dojem, že ten latinskoamerický esprit jí moc nesluší a klasické bicí bych tu slyšel mnohem raději. Těch tři a půl minuty však nemůže pošramotit můj celkový, zatím výborný dojem a navíc přichází vydařená tečka v podobě členité skladby Way Down.
Originální, v Německu vydané vinylové album dnes seženete doslova za hubičku, ovšem s cédéčky je to bída. První reedici vydala společnost Si-Wan Records (Jižní Korea) v roce 1995 a další až Belle Antique (Japonsko) o čtrnáct let později. Asi nejdostupnější by mohla být edice od Esoteric Recordings z roku 2010 a loni v Japonsku vyšlo remasterované SHM-CD, znovu od Belle Antique. Dál už můžete narazit jen na pár ruskejch padělků, nebo na kompilaci Symphonic Rock, která obsahuje disk s alby One Niter a Hats Of Glass. Z každého z nich však bohužel chybí po jedné skladbě, což je daň za nedostatek místa na jednom CD…
3CD Box Set A Spaceman Came Travelling od společnosti MIG vyšel v roce 2024, alba Hats Of Glass a Virgin Oiland jsou na jednom disku, zbytek zvlášť a podstatné je, že nic nechybí. Do masivního, rozevíracího plastového pouzdra by se ta cédéčka vešla klidně čtyři, ale jeden z fochů je vyhrazenej pro dvanáctistránkovej booklet. Ten obsahuje krátké povídání o skupině a průvodní slovo k jednotlivým albům v němčině a angličtině. Nechybí ani pár fotografií, ale nějaké detailnější informace bychom hledali marně. Sestavy k albům jsou až na poslední stránce a tracklisty na spodní straně krabky.
Vrtá mi hlavou, proč je tohle tuze pěkné album tak podceňované? O jeho mizerné dostupnosti na CD už jsem psal, ale o moc lepší to není ani na streamovacích platformách. Poslechnout se dá pouze na YouTube, kde však Eela Craig nemají oficiální kanál a tak jsou ty zdroje opravdu všelijaké. Do textu jsem chtěl dát ukázky několika konkrétních skladeb, ale nakonec jsem musel zvolit celé album. Snažil jsem se vybrat aspoň co možná nejkvalitnější vzorek a sám jsem zvědavý na to, jak dlouho tam vydrží.
Plnej počet nedám kvůli skladbě Venezuela a trochu mě brzdí i ten zastřený zvuk, ale mohlo to dopadnout výrazně hůř. Album Virgin Oiland by mohlo vyprávět, ale o něm (i o těch dalších) zase někdy jindy. Zatím stahujte, streamujte, poslouchejte a sdílejte, protože tohle album si to zaslouží.
SKLADBY:
01. Circles – 13:50 including:
a). The Mighty (Hubert Schnauer) – 5:41
b). The Nude (Harald Zuschrader/Gerhard Englisch) – 2:00
c). The Curse (Fibich/Schnauer/Fritz Riedelberger) – 5:05
d). The Blessed (Schnauer) – 1:13
02. Loner’s Rhyme (Hubert Bognermayr/Riedelberger) – 9:12
03. One Niter Medley – 11:06 including:
a). Benedictus (Zuschrader) – 1:54
b). Fuge (J.S.Bach) – 0:47
c). V.A.T. (Zuschrader/Englisch) – 3:17
d). Morning (Englisch/Bognermayr) – 1:47
e). One Niter (Riedelberger) – 3:18
04. Venezuela (Riedelberger) – 3:30
05. Way Down (Bognermayr/Riedelberger) – 7:14
SESTAVA:
Hubert Bognermayr – keyboards, vocals
Hubert Schnauer – keyboards, flute
Harald Zuschrader – keyboards, flute, guitar
Fritz Riedelberger – guitars, piano, vocals
Gerhard Englisch – basses, percussion
Frank Hueber – drums, percussion
Alois Janetschko – live mixing
+
Raoul Burnet – congas (01b,04)

Prog Rock
Vertigo
1976
LP
5
3CD Box Set MIG – MIG03102 /2024/
