Druidové a hudebníci pod křišťálovými vodopády

CD Mellow Records – MMP 556  /2022/

Není to tak dlouho, co jsem po delší době zabrousil na bandcamp a hned tam na mě vyskočila zbrusu nová nahrávka legendárních Celeste. Ti debutovali krásným, eponymním albem už v roce 1976, nicméně další placky následovaly až v letech 1991 a 92…

Nebyly to však klasické řadovky, ale starej matroš ještě z druhé poloviny sedmdesátých let. Potom se dlouhá léta nedělo nic, ovšem od roku 2019 se s novými tituly roztrhnul pytel. Jako první vyšlo druhé oficiální album Celeste Il risveglio del principe, které o rok později následovala z archivů a šuplíků sestavená kompilace Flashes From Archives Of Oblivion (Just A Collection Of Antiques And Curios). Aby toho nebylo málo, už v roce 2021 se objevila třetí řadovka Il principe del regno perduto a loni i album With Celestial Symphony Orchestra.

Jak už název napovídá, jde o fúzi (jemně) rockové kapely a malého smyčcového tělesa, s doprovodem celé řady exkluzivních hostů. Ke slovu se tak dostanou např. hoboj, klarinet, fagot, lesní roh a dokonce aj trombón. Ze třinácti skladeb na desce je jich deset s vokály a zpěvu se ujal nejenom leader kapely Ciro Perrino. Mnohem víc prostoru dostala hostující Ines Aliprandi a ve dvou písničkách i starej známej, Roberto Tiranti (Labyrinth, Nuova Idea, Il Rovescio della Medaglia, Mangala Vallis, nebo Ken Hensley). Muzika je to pochopitelně zasmušilá, romanticky zasněná a jemná tak, jak už je u Celeste zvykem. Ono se to těžko popisuje, ale já tu slyším nejenom pastorální rock, ale též folk, klasiku a dokonce i krapet jazzu. S výrazným rytmickým základem (basa s bicími tvrděj muziku) a tunami mellotronu…


Nejsou to předělávky vlastních písniček (byť tomu u nahrávek rockových kapel s orchestrem většinou bývá), ale komplet nová tvorba a podle slov samotného Cira Perrina mu psaní skladeb, aranžmá a orchestrace zabraly zhruba dva roky. Samo nahrávání proběhlo mezi červnem a zářím 2022 ve třech různých studiích a celkem se do něj zapojilo – pokud správně počítám – 22 hudebníků. Texty jsem si sice našel, ale moudrej z nich nejsem. Nejde o příběhy, nebo nějaká sdělení, jsou to spíš esoterická hesla spjatá s přírodou, vesmírem a vůbec světem, který nás obklopuje.

Pokud máte rádi mellotron, tak si poslechněte úvod hned první skladby na desce – Blu genziana (Hořcová modř) – a garantuju vám, že budete na vrcholu blaha. Atmosféru nebeského klidu navíc spoluvytvářejí ještě lesní roh, nebo violoncello a o chvíli později i dětsky vysoký hlásek malého Cira Carla Antonia Perrina, s drobným přispěním Ines Aliprandi. V navazující a o něco naléhavější Nuove galassie (Nové galaxie) má hlavní slovo Ines, ovšem okouzlující Angeliche prospettive (Andělské perspektivy) už je první příležitostí pro Roberta Tirantiho. A byť tam toho prostoru zas tolik nedostal, chopil se ho se ctí.

Sám Ciro Perrino si poprvé broukne – v duetu s Ines Aliprandi – až v sedm minut dlouhé (jedna ze dvou nejdelších věcí na desce) Ali passeggere (Křídla pro cestovatele), kterou vystřídá pohádkově krásná Boschi e lanterne (Lesy a lucerny). Bludičky, trpajzlíky, víly a kouzelníky si můžu představovat i u následující Druidi e musici  (Druidové a hudebníci), která je zároveň druhým a posledním příspěvkem Roberta Tirantiho. Po líbezné Sogni elisi (Elysejské sny) je tu první instrumentálka, sedm a půl minuty dlouhá Cascate di cristallo (Křišťálové vodopády). Další z neskutečně podmanivejch věcí s hřejivými dechy a táhlými tóny božského mellotronu. Vrchol alba? Možná, ale těch je tady hned několik…

Až doposud se to sunulo v pomalém a ještě pomalejším tempu a první výjimkou je teprve desátá, na poměry alba nečekaně skočná Maurice. I ona je komplet instrumentální a rozevlátá Echi (Ozvěny) vlastně taky, protože Ciro Perrino na jejím začátku odzpívá sotva pár slov. Poslední vokální skladbou je baladická Ombre cremisi (Karmínové stíny), což je duet Cira Perrina s Ines Aliprandi a celé album končí energickou, lehce klasicizující instrumentálkou Ametista ed opale (Ametyst a opál).

Je to krásná, podmanivá hudba určená ke snění a relaxaci, ale obávám se, že v dnešní uspěchané době to bude pro řadu posluchačů až příliš dlouhé. Nevím, kolik jich vydrží klidně sedět sedmdesát minut čistého času bez toho, že by hrábla po mobilu a nezačala sjíždět zprávy, e-maily, nebo (a)sociální sítě. Mě to sice nedělá problém, ale uznávám, že to není muzika na každý den a vyžaduje speciální náladu a příležitost.

Líbí se mi, že to pokaždé není jen Ciro Perrino a “někdo”, ale že už od návratu na scénu v roce 2019 je sestava skupiny celkem stabilní. Ciro Perrino skládá, píše texty, obsluhuje klávesy všeho druhu a zpívá, na kytary hraje Mauro Vero, na flétny a ságo Marco Moro, basu drtí Francesco Bertone a za bicími sedí Enzo Cioffi. Celeste tedy nejsou jen projektem, ale regulérní kapelou a já doufám, že jim to spolu ještě pár let vydrží.

Cédéčko od Mellow Records je v klasické jewel case s transparentním trayem a dvanáctistránkovým bookletem. Obal se mi sice moc nelíbí, ale uvnitř jsou kredity, texty písniček a především, spousta pěknejch černobílejch fotek. Někde jsem zachytil zprávu, že je v plánu i vinyl (2LP s jinou obálkou), ale discogs, nebo bandcamp zatím nabízejí jenom CD. Žádnej strach, protože hraje božsky…

SKLADBY:
01. Blu genziana  (5:22)
02. Nuove galassie  (4:57)
03. Angeliche prospettive  (4:01)
04. Pausa di quiete  (3:52)
05. Ali passeggere  (6:51)
06. Boschi e lanterne  (5:29)
07. Druidi e musici  (4:47)
08. Sogni elisi  (5:46)
09. Cascate di cristallo  (7:26)
10. Maurice  (6:08)
11. Echi  (4:17)
12. Ombre cremisi  (5:35)
13. Ametista ed opale  (4:53)

CELESTE:
Ciro Perrino – Mellotron, Solina, Eminent, Hammond, Mini Moog, ARP 2600, Voce solista
Francesco Bertone – Basso elettrico
Enzo Cioffi – Batteria
Mauro Vero – Chitarre acustiche, Chitarra elettrica
Marco Moro – Flauto, Flauto in sol

CELESTIAL SYMPHONY ORCHESTRA:
Marco Canepa: Pianoforte acustico
Ines Aliprandi: Voce solista in “Blu genziana”, “Nuove galassie”, “Pausa di quiete”, Ali passeggere”, “Boschi e lanterne”, “Sogni elisi”, “Ombre cremisi”
Ciro Carlo Antonio Perrino: Voce solista in “Blu genziana”
Roberto Tiranti: Voce solista in “Angeliche prospettive” e “Druidi e musici”
Amanda Coggiola: Oboe e corno inglese
Vittorio De Franceschi: Clarinetto e clarinetto basso
Paola Sales: Fagotto
Luigi Cocco: Tromba in do
Andrea Paolocci: Corno in fa
Stefano Bianchi: Trombone
Ilaria Bruzzone: Violino
Daniele Guerci: Violino
Noemi Kamaras: Violino
Laura Sillitti: Violino
Alessandro Sacco: Viola
Roberta Tumminello: Viola
Arianna Menesini: Violoncello

With Celestial Symphony Orchestra Book Cover With Celestial Symphony Orchestra
Celeste
Prog Rock
Mellow Records
2022
CD
13
CD Mellow Records – MMP 556 /2022/

2 názory na “Druidové a hudebníci pod křišťálovými vodopády”

  1. Páči sa mi, že každý máme to svoje. Daný žáner síce nie je moja šálka kávy, ale pre mňa ako nezainteresovaného poslucháča je fascinujúce, že také Taliansko má v tomto bohatú scénu. Pekne.

Pridaj komentár