12) Quo vadis?

Poslední část dvanáctidílné série Příběhy progresivního rocku bude malým zamyšlením a reflexí.
Současná neoprogová scéna je rozkošatělá až k nepřehlednosti, nicméně stále dominantně vyrůstá z letitého artrockového kmene a kořenů druhé poloviny šedesátých let. Samozřejmě, že i dnes existuje řada hudebních novátorů, jenže jejich tvorba častokráte nemá téměř nic společného s klasickým rockem, tak jak jej vnímají posluchači napříč generacemi.

Situace, kdy neoprog de facto již není progresivní, a přitom je pro mnohé mladší fanoušky stejně objevný a okouzlující, jako byla pro nás starší raná alba KING CRIMSON, YES, GENESIS, PINK FLOYD, vyvolává v komunitě progrockerů velké názorové pnutí.
Dochází až k paradoxní situaci, kdy militantním zastáncem novodobé progrese, jež by měla prolomit limity klasického rocku, je téměř sedmdesátiletý Robert John Godfrey, spolutvůrce orchestrálního soundu prvotních BARCLAY JAMES HARVEST, dlouholetý klávesák THE ENID. Na druhé straně barikády obhajují neoprog, odvozený od čtyřicetileté a starší muziky, o jednu, dvě, i tři generace mladší hudebníci a fandové.

OSTNY ROBERTA JOHNA GODFREYE

Dejme slovo Robertovi, jenž se v březnu 2016 na dané téma obsáhle vyjádřil pro magazín Prog, čímž v komunitě vyvolal doslova zemětřesení. „Ideály jsou jako hvězdy, jež vedou námořníky,“ vzpomněl zkraje nonšalantně na jednoho moudrého muže. „Skládání hudby je magický proces, jenž v rukou vyvolených dokáže změnit vědomí, jako nic jiného,“ přidal z vlastní hlavy.

Hned ale přitvrdil, položil plénu zásadní otázku, s níž se současný prog musí podle něj vypořádat: „Má se zbavit pohledů do zpětného zrcátka, a najít odvahu jít do neznáma, být znovu revoluční, anebo se cynicky držet dobré kvalitní kuchyně, na níž jsou všichni zvyklí?“
Otevřeně řečnicky přidal, parafrázuji: „Můžeme si dovolit zahodit minulost a vytvořit nový všeobjímající prostor pro doposud nepoznané transcendentní formy hudebního výrazu, jež poruší všechna stávající pravidla? Akcelerujeme tak tvůrčího génia příštích talentů? Skutečně můžeme vytvořit bílý nepopsaný prostor pro příští generace umělců?“
Na rozdíl od Godfreye se osobně domnívám, že nikoliv. Na rockové hudební mapě už žádná místa se lvy nejsou…

„Imitátoři minulosti jsou bezpochyby šikovní,“ dí Godfrey, „mají ale málo co nabídnout pro budoucnost,“ pokračuje ve svých radikálních úvahách. „Současný ’prog’ je kolonizován samozvanými domýšlivci, čili těmi, co vládnou a nepustí mezi sebe nikoho dalšího [pozn.: jde evidentně o ekvivalent našich hudebních a producentských klanů]. Přitom nevědí, kam vlastně jdou, předvádějí se nabiflovanými, avšak obsahově vyprázdněnými šmuky. Takoví musí být shozeni shůry, uvolnit místo novým. Zázračné děti mohou ve spojení se skladatelskými mistry ohromit svou virtuozitou. Bez nich jsou k ničemu. Co by byl Horowitz bez Chopina?“ naráží Godfrey na poukazy protistrany, že dnešní muzikanti jsou na daleko vyšší technické úrovni, než tehdejší mladí a dodává bez obalu: „Sere mě, že lidé jako Steven Wilson mají talent i prostředky pro jeho realizaci, přesto ve své tvorbě nenabízejí žádný obsah, jenž by stál za zapamatování.“
„Zakladatelé progresivního rocku zanedlouho odejdou na věčnost. Coby jejich vrstevník připomenu, že na konci šedesátých let jsme byli různorodí a kreativní, dokázali jsme odhodit všechny předsudky a normy. Jedině tak jsme dokázali posunout hranice rockové hudby jako nikdo po nás. To vše se z ’progu’ postupně vytratilo, a i proto je dnes vnímán jako kolonie malomocných, vyrábějící hippie sračky pro smutné lidi. Většina dnešního progu je jen špatnou a povrchní parodií původních originálů. Je to svým způsobem cynické, krmit prog komunitu těmito nenáročnými kopiemi,“ uzavírá Godfrey svůj ostnatý manifest.

Teze a výroky Roberta Johna Godfreye se dají shrnout následně: současný prog je jen chudým bratrancem bezmála padesátiletého originálu, a Steven Wilson může být produkčním géniem, ale jeho hudba stojí za hovno.

OZVĚNY A DOZVUKY

Na stránce Team Rocku se hned druhý den doslova strhla diskusní lavina. Editor Prog magazínu Jerry Ewing použil v rychlé reakci příměry o prdeli a šmejdovi. Facebook a Twitter Progu zaplavila fanouškovská obrana Stevena Wilsona a jeho tvorby.
Pomineme-li nadávky a bezobsažné výkřiky, byla hlavním protiargumentem přirozená provázanost všeho se vším, plus tvrzení, že jenom část dnešního progu je silně pod vlivem scény 70. let. Svým způsobem jde o stejnou polemiku jako mezi dnešními metalisty a pamětníky klasického hardrocku. Nic nového pod sluncem ani z „historického“ pohledu. Pamětníci si vzpomenou na LED ZEPPELIN versus staří bluesmani, či debaty jestli URIAH HEEP na jedničce vykradli přes zeď z vedlejšího studia DEEP PURPLE nahrávající „In Rock“, potažmo kolik z potemnělého kouzla zpomalováků VANILLA FUDGE se ocitlo u BLACK SABBATH, anebo kolikže bylo epigonů NICE a ELP, atakdále, atakdále…

Argumentovalo se i údajnou mnohotvárností současné prog scény, jež nabízí tradiční sound v duchu GENESIS, jazzrockové fúze typu BRAND X, kovotepce HEADSPACE, krautrockem inspirovaného Michaela Rothera, floydovskou majestátnost v tvorbě Andyho Jacksona, artrock v provedení ULVER, epický rock ve verzi KAIMA, prog modernu SHEARWATER, mihotavé odrazy psychedelie u OZRIC TENTACLES, THE BEVIS FROND – abych vyjmenoval některé z konkrétních diskusních příkladů. Jiní poukazovali i na dilema, že THE ENID sami jsou součástí „muso rocku“, proti němuž se Godfrey tak halasně vymezoval.

Co se týče Godfreyových výpadů na autorskou tvorbu Stevena Wilsona (nikoliv na jeho producentskou a zvukařskou činnost), tak je potřeba říct, že nelze Godfreye podezírat z osobní zášti, či závisti. Steven Wilson je prostě zdaleka nejviditelnější personou současné prog scény, pro leckteré fanoušky a kolegy je již přewilsonováno – a tak to občas Steven slízne i za ostatní. Godfrey nemá ani důvod závidět Wilsonovi jeho úspěchy, svou bohatou muzikantkou kariéru ukončil, jeho umělecké ambice jsou nulové.
Mnohým plamenným diskutérům rovněž uniklo, že i Wilson si občas docela tvrdě přisadil. Na adresu IQ, PALLAS a PENDRAGON před časem vyřkl: „Je to otřesné, strašné, protimluvné k pojmu progresivní. Hudba bez nápadů, zbavená jakékoliv inspirace, nemůžu to poslouchat.“
Není sám. „Dnešnímu neoprogu chybí především duše, respektive magie,“ jak svým „šípem do vlastních řad“ trefil přesně Roine Stolt, když porovnal sedmdesátkový a dnešní prog: „Jak 70’s, tak dnešní prog má své dobré a špatné stránky. Avšak mám pocit, že kapely sedmdesátých let přece jen nabízely více, pokud jde o originalitu a melodie. Některé nové kapely jako PORCUPINE TREE, DREAM THEATER nebo SPOCK’S BEARD mají skvělé instrumentalisty, produkce je fantastická, ale někdy mají nedostatky v melodii, invenci a postrádají jistou magii, kterou jsem já našel v YES, PINK FLOYD, GENESIS nebo CRIMSON.“
Tolik Roine Stolt, jenž sám dominující inspiraci starou muzikou zcela otevřeně přiznává, což mu slouží ke cti, na nic si nehraje, a jeho TFK je potřeba vnímat s vědomím tohoto poznatku.

Nechtěně dal Godfreyovi za pravdu pisatel, co zmínil coby progresivisty SNARKY PUPPY, FLOATING POINTS, JAGA JAZZIST, KIASMOS a GOGO PENGUIN. Vesměs jde o totiž experimentátory mimo rockové mantinely, k jejichž prolomení Godfrey ve svých výtkách a tezích nepřímo vyzýval.
Když shrnu kvalifikované názory obou stran, vychází mi remíza.

QUO VADIS, NEOPROG?

Ani v umění naštěstí neexistuje jediná pravda. Nelze tedy vydat v kauze „Quo vadis, neoprog?“ jednoznačný výrok, lze jen vyjevit svůj vlastní názor.

Coby veterán fanouškovských diskuzí vím, jaké vášně dokáže „hudební“ polemika rozpoutat. Ostatně, muzikanti sami sebe kolikrát opravdu nešetří.
Třecí plochy vznikají zejména tam, kde spolu diskutují zástupci různých generací a různého stupně poznání. Zatímco pro mladého zapáleného fanouška progrocku je vše nové, navíc se většinou dostává k současným kopiím dříve než k letitým originálům, a snadněji podléhá novému nablýskanému soundu, tak pamětník bude vždy prog novinky poměřovat prizmatem dříve slyšeného a poznaného – klasického, vrcholového, přelomového.
Mladí mohou starším závidět skutečnost, že se svou hudbou vyrůstali v době, kdy rock byl dějinným generačním i kulturním hybatelem, starší zase mladým radost z hudebního poznávání a objevování.

Kdybych měl připojit svůj ryze osobní pohled na neoprogovou současnost, začal bych absencí zpěváků s vlastním výrazem, rozpoznatelnou barvou hlasu, prostě nezaměnitelných originálů. Když je jakás takás technika, chybí koule a barva. Žádné Andersony, Gabriely, Lakey, Wettony, Haywardy, tím spíše Gillany, Planty, Byrony, mezi dnešními pěvci nevidím.
Neméně mi chybí kompoziční nápaditost a vstřícnost. Skladby GENESIS, YES, PINK FLOYD i KING CRIMSON si lze notovat, každá je přitom originální, nezaměnitelná, velkolepá. Při poslechu většiny prog novinek mám pocit, že z nápadů jedné písničky Gabriela a spol. by dnešní muzikanti „vytvořili“ trojalbum.
Uvedené dva základní stavební rockové kameny nenahradí žádná hráčská ekvilibristika, ani nekonečné možnosti dnešní studiové techniky. V tomto dávám za pravdu Godfreyovi.
Na druhou stranu, pokud budeme brát progrockové otce zakladatele jakožto tvůrce žánru, jenž již žije svým vlastním životem, a je inspiračně k dispozici všem, můžeme se do značné míry osvobodit od neustálého srovnávání, a nechat na sebe působit jen samotnou muziku novodobých gladiátorů na poli progrocku. Poslech hudby je ryze emoční záležitostí, „mantrou“ každého z nás by proto mělo být jen líbí-nelíbí.

Kam tedy neoprog kráčí? Lapidárně řečeno, kamkoliv se mu zamane. Která z cest, a jak, bude úspěšná, záleží hlavně na mladých posluchačích, jejich ochotě předplácet si, kupovat a poslouchat alba, navštěvovat koncerty svých oblíbenců.

Na závěr bych chtěl požádat progrockové fanoušky, aby se nebáli přispět svým názorem na téma „Quo vadis, neoprog?“, plus klidně přidali pár svých souvisejících hudebních tipů.

7 názorov na “12) Quo vadis?”

  1. V každém rockovém stylu – ať je to např. prog rock, punk, thrash metal či industrial vzniklo v době rozkvětu těchto žánrů mnoho dobrých nahrávek, k mnoha z nich se hledající posluchač dobere třeba až nyní.

    I dnes lze najít kvalitní nahrávky třeba z těchto stylů, ale je k tomu potřeba vynaložit obrovské množství času a to z toho důvodu, že jich vychází každý měsíc stonásobně více, což i ta malá množina zapálených hledačů dokáže zachytit a vstřebat jen z několika procent. A pokud se dnes přece něco najde, tak to má většinou domrvenej zvuk (čest vyjímkám!). To potom to prosívání je trochu demotivující.

    Takže jsem tak nějak vypozoroval, že každoročně slyším o nějaké to procento méně novinek na úkor starých neslyšených objevů.

  2. Milujem starú rockovú hudbu, teda hlavne 60.-70. roky. Z toho uprednostňujem hard rock. Viem sa však kochať aj z nádhery, ktorú stvorili na začiatku toho všetkého tzv. progresívci. Mám to trošku ťažké, pretože v určitom veku som hudbu vyradil zo svojho života. Vždy som však inklinoval hlavne k tomu staršiemu materiálu, preto sa mi smiala nastupujúca generácia, ktorá sa našla v NWOBHM, atď…

    Je mi veľmi sympatické konštatovanie, ktoré je smerodajné – „líbí-nelíbí“!!! Všetko ostatné je nepodstatné. Pre môj hudobný život určite. Nezatracujem nič, každý nech si počúva to svoje. Ak mi však niekto povie, že som „nedorástol“, počúvam „hudbu pre učňov“ a podobné pejoratívne výrazy, vtedy sa ozvem. Vraví sa, že hlupákovi treba ustúpiť, ja si myslím, že je to zbabelosť. Takému HLUPÁKOVI treba naložiť!!!

    Zaujala ma pasáž, že je to teraz všetko „prewilsonované“. Tuším, čo je za tým, aj keď ma tvorba tohto pána necháva chladným. Prečo takí skvelí hudobníci z minulosti hľadajú „záchranu“ u Wilsona? Nechápem, má to ešte niečo spoločné s ich počiatočným zámerom? Že súčasná technika, a tak? Nedávno som si prečítal odkaz od Borka, ktorý tu pridal názor Davea Briggsa, dvorného producenta Neila Younga, že súčasná technika sku*vila hudbu i muzikantov. A ja s tým súhlasím…

    Nevyhľadávam muziku, rovnako tak kapely, ktoré tu boli spomenuté z tzv. škatuľky neo prog. Na druhej strane, mnohé veci som okoštoval a veľa z toho sa mi aj páčilo. Už ma to však nebaví a stále sa vraciam k tomu svojmu. Že som zaspal dobu, nerozširujem svoj hudobný obzor a prichádzam o nové poznatky? Určite nie, pretože sa venujem tomu, čo ma baví, zaujíma a som pri svojej staručkej hard muzike šťastnučký-prešťastnučký!

    Výborný seriál, a rovnako tak veľmi podnetné komentáre.
    Vďaka všetkým!!!!

  3. Takové ty řečičky, že neoprogresivní rock ve správném slova smyslu už dávno není progresivním mě nechávají chladným. Je to jenom “terminus technicus”…
    Pro mě jsou tyhle škatulky dobré hlavně kvůli orientaci, ale jinak si vybírám především citem. Jako sběratel jsem se zaměřil na RPI a preferuju především sedmdesátky, ale nezavrhuji ani hudbu současnou. I tady se daj najít skutečné skvosty, jenom toho času (a chuti) na hledání není tolik, co dřív.

    A související hudební tipy? La Maschera di Cera, Hostsonaten, Il Tempio delle Clessidre, Il Bacio della Medusa, Unreal City, Gran Turismo Veloce, nebo La Torre dell´Alchimista. A to jsme jenom v Itálii.

  4. Napíšu svoje mínění co možná nejstručněji.

    Moje hudební pravidlo zní:
    Pro jedno nezavrhuji druhé.

    Současný prog slyším ve stejné kvalitě a se stejnou duší, jako starý art. Užívám si špičková díla všech dekád. Nepovažuji za chybu, že jedno dílo vzniklo později, než druhé. Doba vzniku nemá na moje pocitové vnímání hudby žádný vliv.

    Dobrá muzika se hrála vždy, hraje se i dnes, aniž by kvůli tomu nezbytně musela utíkat za mantinely rocku. Jen si ji najít, což není nijak snadné. Úsilí je na posluchači, a vždy bylo. Ani v tomhle se generace mezi sebou neliší.

    Veškerá muzika, včetně progrocku, se vyvíjí neustále. Vnímavému posluchači má v každé době co říci. Tím si jsem jistý.

  5. … výborná (skôr) úvaha Jardu a následne aj Hejkala. Toto je už na nekonečnú debatu a súhlasím – výsledkom je v podstate stále remíza – obidva spôsoby pohľadu na “problematiku” majú svoje plusy aj mínusy. Tak, ako väčšina “seniorov”, čo tu chodia som si odžil aj nedostižné 70.roky (s dosť výrazným obmedzením železnej opony) aj dnešnú dobu nekonečnej recyklácie plodov 70. rokov bez technických a mediálnych obmedzení.
    Ale som neúnavný a večne ne(s)pokojný hľadač a vždy túžim počuť (aspoň) niečo ešte nepočuté, tak nakoniec najviac predsa len platí to klasické – “líbí-nelíbí” …

  6. Najlepšia časť celej progovej série článkov a správne motivujúce zakončenie. Ja budem pôsobiť nerozhodne a pridám sa k obom stranám sporu.

    Neoprog je kópia, nuž termín prog je v ňom skôr odkazom na minulosť ako na progresivitu. Aký to paradox. Lenže! Všetko kreatívne na tomto svete vzniká na základe poznaného a nie na zelenej lúke. Bio pastviny umenia ležia v praveku a do tohto štádia sa pravdepodobne tak skoro nevrátime. Zavedený žáner je skrátka rovnako potrebná vec ako novátorstvo. To druhé má veľkú nevýhodu v tom, že dnes sa mixuje všetko so všetkým, pričom všetko tu už bolo. Napriek tomu si myslím, že to nie je také zlé. Vývoj sa nezastaví nikdy, akurát nie vždy musí prebehnúť v rovine pár rokov. Sme skrátka v momente, kedy novátori lepia koláže z oblastí mimo rocku (tak, ako všetci ich predchodcovia) a nositelia tradícií klonujú o sto šesť. Napriek tomu nič nie je úplne rovnaké. Mení sa priestor, čas i prostriedky. A tiež ľudia. Že dnes nie sú speváci s vlastným ksichtom? Že nie je v muzike nadostač silných melódií? Pravda. Ale čo nie je, môže byť a ako nás učia dejiny – bude. Len to nemôže ísť tempom tisíc štýlotvorných albumov za deň, ako nás mylne nabáda dnešná konzumná a rýchla doba.

    Rovnako poslucháči sú rôzni. Kdesi som čítal, že existuje niekoľko stupňov fandenia. Od začiatočného okúzlenia všetkým, cez postupnú selekciu kvality, cez štádium, kedy všetko, čo nie je novátorské, je odpad až po stav, kedy si človek uvedomí, že novátorstvo je len jedna malá časť celku a vychutná si hocičo, čo sa mu páči, stačí malý detail v jednej skladbe a pod.

    Pritom ani jeden prístup nie je a priori ten najsprávnejší, každý stupeň je rovnako relevantný, nie je to lineárna postupnosť od najhoršieho k najlepšiemu, ako by sa mohlo zdať.

    Skrátka, vymýšľanie kolesa v dnešnej dobe vedie spravidla k trápnosti a nepresvedčivosti. Ale to neznamená, že nepríde revolúcia, nový prístup, ktorá ešte ani nevidno, ale už sa možno chystá na svet. Napriek pesimizmu okolo dnešných ľudí, ktorým umenie degradovalo na zábavu a šum v pozadí, napriek „umelcom“, ktorí rezignovali na to, čo robia a „iba“ zarábajú, napriek forme šírenia muziky, ktorá uznáva predovšetkým instantné pesničky bez kontextu, som optimista. Napokon, stáročia vývoja muziky dávajú za pravdu tým, čo vedia, že vývoj tu vždy bol a bude. Aj v rocku, ktorí mnohí prehlasujú za prekonaný, úzky a pod. Navyše, tým, že rocková hudba sa presúva do undergroundu, nakoľko masy preferujú úplne iné populárne žánre (a nie, ani milión fanúšikov nie je masa v porovnaní s celkovou populáciou), má skvelú príležitosť odpútať sa od zažitého a robiť si, čo chce. Síce chápem, že je tu strach, že stratím aj tých pár priaznivcov, ale zasa, pomaly je to už jedno. Živiť sa tým nedá, v ére pandémie a jej dôsledkov sa ani tak skoro nebude dať.

    Pre mňa je vzťah k rockovej muzike niečo ako vzťah s tou pravou ženou. Nie je to väzenie, ale číra sloboda. Rešpektujem, že niekomu vzťah nevydrží, nesadne a hľadá niečo, čo ho spraví kompletným, to však nie je chyba rockovej muziky, ktorá je nekonečne úžasná. Pravda, ak je vyvolená.

Pridaj komentár