Solaris – Marsbeli Kronikak (1984)

Dneska odpoledne jsem prostřednictvím Spotify poslouchal desku jedné ze svých oblíbených italských kapel a potom, co skončila mi apka podsouvala skladby v podobném stylu, ovšem od jiných interpretů. A tak jsem se náhodou dostal k albu Marsbeli Kronikak (Martian Chronicles) maďarské skupiny Solaris, vydané v roce 1984. A mrkal na drát. Je to parádní symphonic prog, s nádherným zvukem syntezátorů a výtečnou šprajcnou. Ta vlastně supluje zpěv, protože ta deska je komplet instrumentální a na ProgArchives se pyšní aktuální známkou 4,24. No, co vám budu povídat. Zrovna si dávám repete a třináct minut dlouhá skladba Marsbéli krónikák IV.-VI. mě dostává do varu. Však zkuste…

2 názory na “Solaris – Marsbeli Kronikak (1984)”

  1. Nejen v tuzemsku byli Solaris, potažmo zmíněný album, ve stínu Omegy a LGT, až po letech sklidili zasloužený ov(o/a)ce mezi progrockovou komunitou všehomíra, v Maďarsku ale měli větší úspěch jako Napoleon Boulevard (Solaris + lepá pěvkyně Vincze Lilla). Za slyš však rozhodně stojí spíš další alba Solarisu, včetně Marsbéli Krónikák II, který vyšlo k třicátýmu výročí debutu. Ten mám na vinylu drahně let, dík za připomenutí.

    1. O kapele toho moc nevím, takže dík za doplňující informace. Martian Chronicles II jsem si pouštěl taky (víc toho na Spotify není), ale nezapůsobila na mě ani zdaleka tak mocně, jako jednička. Dokonce jsem nakoukl do svejch oblíbenejch obchodů, ale nepatří k titulům v běžné distribuci. Třeba se to časem někde objeví.

Pridaj komentár