Steve Hackett – neúnavný gitarový veterán progresívneho rocku

Steve Hackett sa preslávil ako gitarista skupiny Genesis v ich najlepších rokoch. Prišiel do skupiny začiatkom roka 1971, aby nahradil pôvodného gitaristu Anthony Phillipsa. A stal sa poslednou zložkou zostavy, ktorú potrebovali k úspechu.

Prvé profesionálne skúsenosti získal v skupinách Cantenbury Glass a Sarabande. Počas r. 1970 exceloval ako štúdiový muzikant v nahrávkach skupiny Quiet World na albume The Road. Koncom roka 1970 podal inzerát, že hľadá podobne zmýšľajúcich progresívnych hudobníkov. Zareagoval Peter Gabriel, lebo Anthony Phillips odišiel z Genesis a potrebovali náhradu.

Hackett nastúpil do skupiny v januári 1971 a rýchlo zapadol do integrálnej súčasti ich soundu. No na začiatku trpel na javisku, lebo mal nedostatok skúseností, čo ho znervózňovalo. Jeho zručnosť a široký rozsah nových postupov vo zvuku skupiny počas jej fázy progresívneho rocku, násobené bubnovaním Phila Collinsa, umožnilo premenu Genesis na pravý virtuózny celok, čo sa ukázalo na albumoch Foxtrot, Genesis Live, Selling England By The Pound a The Lamb Lies Down On Broadway. Počas nahrávania „The Lamb Lies…“ v r. 1974 sa Hackettov príspevok zmenšil oproti predošlému albumu. Usúdil, že ostatní neboli schopní vyrovnať sa s jeho materiálom. Do toho mu stroskotalo manželstvo. Na dôvažok si nešťastnou náhodou poranil ruku na rozbitom pohári vína, čo zapríčinilo oneskorenie turné s „Lamb“. To všetko sa odrazilo na napätí v skupine.

Prvý sólo album Voyage of the Acolyte vydal r. 1975. Hrali na ňom aj Phil Collins a Michael Rutherford. Občas mu pripisujú prívlastok „stratený album Genesis“. Po odchode Gabriela, Genesis nahrali album Trick Of The Tail so spevom Collinsa, lebo nenašli lepšiu náhradu. Hoci sa Hackett tvorivo podieľal, cítil sa brzdený nedostatkom slobody v tvorbe. Jeho frustrácia vzrástla počas prípravy albumu Wind & Wuthering (1976). Hackett chcel mať viac svojho materiálu na albume a bol neústupný, ale ostatní ho odmietli. Tak zostal so skupinou do ukončenia turné Wind & Wuthering, ale ohlásil odchod k 8.10.1977, čo bolo týždeň pred vydaním druhého live albumu skupiny, Seconds Out.

Prvý album po odchode od Genesis vydal r. 1978 s názvom Please Don’t Touch. Podobne ako debut, väčšina skladieb bola progresívny rock. A s rovnakým razením nasledovali albumy Spectral Mornings (1979) a Defector (1980). Poprvýkrát koncertoval po Európe ako sólo umelec v r. 1979 a po vydaní Defector mal koncerty v USA.

Prvý raz výrazne zmenil štýl na albume Cured (1981), ktorý síce obsahoval zopár progresívnych kúskov, no oveľa bližšie bol k popu. V 80-tych rokoch nahral prvé dva albumy s muzikou pre klasickú gitaru, Bay Of Kings a Momentum, rockové albumy Cured (1981), Highly Strug (1983) a Till We Have Faces (1984).

V r. 1986 Hackett a Steve Howe založili superskupinu GTR, vydali album s produkciou Geoffa Downesa. Hacket rýchlo vypadol z GTR, lebo sa hádali pre financie.

Hackett tiež spolupracoval s Billom Brufordom, Chrisom Squireom, Trevorom Hornom a spolu s Rickom Wakemanom v TV show Gastank v polovici 80. rokov. Hackett pokračuje v sólo kariére, od 90. rokov až dodnes vydáva albumy na báze akustiky i „elektriky“.

Tak ako rástol v komponovaní, začal viac koncertovať. Navrátil sa k progrockovým koreňom, hral klasický repertoár Genesis.
V r. 1994 prekvapil mnohých fanúšikov návratom k svojim koreňom – albumom Blues with A Feeling. Sound postavil na bluesovej gitare a harmonike.
V spolupráci s Ianom McDonaldom (ex King Crimson), Johnom Wettonom, Chesterom Thompsonom, známi ako Steve Hackett/Friends, a s The Royal Philharmonic Orchestra, v r. 1996 realizovali live album Genesis Revisited.
V apríli 1997 vydal klasikou ovplyvnený album A Midsummer Night’s Dream, nahratý spolu s Royal Philharmonic Orchestra. Album strávil niekoľko týždňov v Top 10 of the UK classical chart.

S fantastickým tvorivým potenciálom Steve pokračoval plynule do nového tisícročia. Albumy sú vysoko kultivované, majú všadeprítomnú ohromnú dynamiku: Darktown (1999), To Watch the Storms (2003), Metamorpheus (2005), Wild Orchids (2006). V júni 2009 Hackett avizoval nový album v spolupráci s mnohými umelcami, vrátane Anthony Phillipsa a Chrisa Squirea. Vyšiel v októbri s názvom Out of the Tunnel’s Mouth. Vzbudil veľmi pozitívne reakcie od fanúšikov aj recenzentov, mnohí ho označili ako jeho najlepší.

V auguste 2009 vydal Alan Hewitt oficiálnu biografiu s názvom Sketches Of Hackett.

V marci 2010 boli Genesis uvedení do Rock and Roll Hall Of Fame ako svedectvo o trvalých hodnotách ich hudby.

V r. 2011 Hackett vydal 24. štúdiový album Beyond the Shrouded Horizon, v r.2012 urobil koncertné turné vo Veľkej Británii na propagáciu tohoto albumu.

Neskôr v r. 2012 Hackett opäť spolupracoval so Squire a pod názvom Squackett vydali album A Life Within A Day.

Koncom októbra 2012 Hackett vydal veľmi úspešný štúdový album Genesis Revisited II, ktorý bodoval v rebríčkoch Veľkej Británie (24.), Nemecka, Talianska, Francúzska a Holandska. V júni 2013 albumy Genesis Revisited (1996) a Genesis Revisited II dostali v Japonsku zlaté platne za predaj. Na Genesis Revisited II účinkoval aj zakladajúci člen Genesis, spevák Ray Wilson.

Ešte úspešnejšie bolo koncertné turné v r. 2013 a 2014, kde sa fanúšikovia konečne po mnohých rokoch dočkali excelentných koncertných verzií skladieb Genesis, ktoré tvoria zlatý poklad progresívneho rocku. Okrem toho pre fanúšikov boli pripravené dva nádherné koncertné albumy z uvedeného turné. V októbri 2013 vyšiel box 5 CD/DVD diskov s názvom Genesis Revisited II at Hammersmith Apollo. Zaň Hackett obdržal cenu Udalosť roka v rámci súťaže Progressive Music Awards.
V júni 2014 vyšiel ďalší CD/DVD box, Genesis Revisited II: Live at the Royal Albert Hall Obidva boxy sa umiestnili v niekoľkých európskych rebríčkoch a v Nemecku bodovali v Top 20 album chart.

Po štyroch rokoch vyšiel album s novým sólo materiálom. V marci 2015 Hackett vydal štúdiovku Wolflight (31. miesto v UK album chart).

V septembri 2015 nezávislá hudobná spoločnosť Wienerworld vydala dokumentárny film o Hackettovi, The Man, The Music. Stal sa hitom v rebríčku UK DVD chart (5.miesto).

V októbri 2015 spoločnosť Universal/Virgin vydala 14-diskový box Premonitions: The Charisma Years 1975–1983. Obsahuje prvých 6 Hackettovych albumov, bonusy, live nahrávky a nové remixy Stevena Wilsona.

Na rok 2015 však pripadlo aj 40. výročie vydania jeho prvého sólo albumu. Zároveň vyšla nová štúdiovka. Aby to Steve Hackett poriadne oslávil, naplánoval a realizoval koncertné turné od 2.9. do Vianoc, s názvom Acolyte to Wolflight With Genesis Revisited Tour. Prakticky nadviazal  na predošlé veľmi úspešné koncertovanie so starými skladbami Genesis. Ťažko vymyslieť výstižnejší názov tohoto turné. Pre 2,5-hodinový koncert zostavil tracklist zo skladieb, ktoré nájdeme v jeho sólo diskografii a tiež z kúskov, ktoré hrával s Genesis.

Do sprievodnej skupiny prizval zdatného gitaristu Roine Stolta (Flower Kings, Transatlantic) a niekoľko ďalších umelcov, ktorí sa osvedčili na predošlých koncertoch Genesis Revisited II (Rob Townsend, Roger King, Gary O’ Toole, John Hackett, Amanda Lehmann a Nad Sylvan).

Ešte ani nestihli vychladnúť v prehrávačoch fanúšikov dve predošlé sady diskov z koncertov Genesis Revisited a 24.6.2016 prišla nová nádielka: záznam fantastického a kompletného  koncertu v podobe boxu 2CD+2DVD alebo 1 Blu-ray. The Total Experience Live In Liverpool, s podtitulom Acolyte to Wolflight with Genesis Classics mne osobne urobilo veľkú radosť.
Zo sólo tvorby Hacketta je tu pätnásť skladieb a na oslavu a poctu Genesis osem „klasík“. Táto hudba ide z pódia priamo do sŕdc vďačných fanúšikov a veľmi podobný pocit zažívame počas domácej reprodukcie.

Steve Hackett si cez 5 desaťročí udržal a zaslúžil povesť vzrušujúceho a priekopníckeho umelca. Pevne dúfam, že ešte stále nepovedal posledné slovo.

Oficiálna web stránka Steve Hackett.

STEVE HACKETT_profil1
DISKOGRAFIA
S Genesis:
1971 – Nursery Cryme
1972 – Foxtrot
1973 – Genesis Live
1973 – Selling England By The Pound
1974 – The Lamb Lies Down On Broadway
1976 – A Trick Of The Tail
1977 – Wind & Wuthering
1977 – Seconds Out
1977 – Spot The Pigeon (EP)
1982 – Three Sides Live 

Sólo štúdiové albumy:
1975 – Voyage of the Acolyte
1978 – Please Don’t Touch
1979 – Spectral Mornings
1980 – Defector
1981 – Cured
1983 – Highly Strung
1983 – Bay of Kings
1984 – Till We Have Faces
1988 – Momentum
1993 – Guitar Noir
1994 – Blues with a Feeling
1996 – Watcher of the Skies: Genesis Revisited
1997 – A Midsummer Night’s Dream
1999 – Darktown
2000 – Feedback 86
2003 – To Watch the Storms
2005 – Metamorpheus
2006 – Wild Orchids
2008 – Tribute
2009 – Out of the Tunnel’s Mouth
2011 – Beyond the Shrouded Horizon
2012 – Genesis Revisited II
2013 – Genesis Revisited II: Selection
2015 – Wolflight
2019 – At The Edge Of Light 

Rôzna spolupráca:
1969 – Quiet World: The Road (s bratom Johnom a ich skupinou)
1986 – GTR: GTR (with Steve Howe)
1995 – Max Bacon: The higher you climb (with Geoff Downes, Steve Howe, Matt Clifford, Nigel Glockner, Scott Gorham, Jonathan Mover & Phil Spalding)
1997 – GTR: Live King Biscuit (with Steve Howe)
2000 – John & Steve Hackett: Sketches of Satie (with John Hackett)
2012 – Squackett: A Life Within A Day (with Chris Squire)
2013 – Ayreon: The theory of everything (with Keith Emerson, Rick Wakeman, John Wetton, Jordan Rudess, etc.)

Názor na “Steve Hackett – neúnavný gitarový veterán progresívneho rocku”

  1. Včera večír jsem si pustil album Voyage Of The Acolyte a dneska pokračoval plackami Please Don’t Touch! a To Watch The Storms. Když už jsem se do Hacketta tak opřel, chtěl jsem si o něm také něco přečíst a narazil na tenhle výtečně zpracovanej profil. Všechny údaje sice končej rokem 2015 (s profily stále tvořících umělců je to problém, zvlášť, pokud jsou aktivní tak, jako Steve), ale aj tak – výborná práce.

Pridaj komentár