SHM-CD Belle Antique – BELLE 091602 /2009/
Druhé album římských Metamorfosi provázela (a pořád ještě provází) výborná pověst a tak jsem po něm hrábnul dřív, než jsem si z něho stačil poslechnout jedinou notu. A dobře jsem udělal, protože tohle je koktejl přesně podle mého gusta. Přiměřeně komplikovanej, patřičně pompézní, ale aj dostatečně tvrdej a napumpovanej energií. Symfonický rock, rozervaný Emersonem inšpirovanými laufy, kterému nasazuje korunu frontman Jimmy Spitaleri – jeho vzrušující tenor boří hradby Jericha a je jako pozoun posledního soudu…
Skupina vznikla na samotném sklonku šedesátých let a debutovala albem …E Fu Il Sesto Giorno, vydaným v roce 1972. Není špatné a obsahuje několik velmi dobrých skladeb, ale taky je pořád ještě trochu cítit sladkým odérem naivních “šedesátek”. Jenomže už o rok později tomu bylo všechno jinak. Sestavu Metamorfosi opustili kytarista Luciano Tamburro a bubeník Mario Natali, jehož nahradil Gianluca Herygers. Kapela tak pokračovala ve čtyřech a hlavní penzum práce na sebe převzal klávesista Enrico Olivieri. Ovšem jako autoři skladeb jsou uvedeni všichni tři původní členové – tedy Olivieri, Spitaleri a baskytarista Turbitosi, kteří se při společném komponování koncepčního alba inspirovali “Božskou komedií” Dante Alighieriho.
Inferno má jenom ta nejlepší doporučení: třeba v žebříčku podle progarchives bychom ho našli v první padesátce nejlépe hodnocených alb subžánru rock progressivo italiano a takovej Augusto Croce (na svých stránkách italianprog) považuje pecku Caronte za jednu z nejlepších italských skladeb všech dob. Jenomže s jejím přesným určením to není tak jednoduché. Album je složené z mnoha krátkých, do sebe zapadajících střípků a některá vydání se od sebe liší počtem uváděných skladeb. Původní vinylová verze jich má šestnáct a první cédéčko od Vinyl Magic dvanáct. Stejně, jako zatím poslední edice od btf. Aj moje reedice od japonskejch Belle Antique uvádí šestnáct skladeb, ovšem CD přehrávač jich načte dvanáct. A fčil mudruj. Naštěstí se to dá určit podle textu “Caronte demonio, occhi di fuoco nel buio…”, ale kde přesně skladba začíná a končí se dá poznat jen velmi těžko. Ať je to jak chce, to album je natolik komplexní, že vytahovat z něj jeden díl skládačky postrádá smyslu…
Z výše uvedeného je jasně patrné, že vypíchnout nějaký opravdu výjimečný moment, nebo nejoblíbenější pecku je takřka nemožné. To bych se v tom dokonale ztratil. Metamorfosi se sice shlédli v Emerson, Lake & Palmer, ale melodie i atmosféra jsou ryze italské a při poslechu desky mě tak napadají jména jako Banco del Mutuo Soccorso, Alphataurus, Semiramis, nebo Museo Rosenbach. Inferno je sice klávesovější, ale stejně tak vzrušující, energické a intenzivní. Osobně mě těší, že je i přes tu svou intenzitu a komplikovanost mnohem přístupnější, než placka Ys stylově příbuznejch Il Balleto di Bronzo.
Původní album vyšlo u Vedette Records, ovšem s pramalou podporou a prodalo se ho kolem 10 000 kusů. Na discogs je v současnosti jeden exemplář k mání za – ehm – 2000 Euro. V minulosti se v Itálii objevilo dokonce i několik velmi zdařilých padělků a originálního elpíčka chtivej zájemce si tak musí dát seksakramenskej pozor. Reedicí na CD se urodilo celkem dost, nejdostupnější bude ta od BTF z roku 2007. Moje vydání od Belle Antique vyšlo jako součást edice “Italian Rock SHM-CD Series” a mělo by vypadat jako rozkládací mini vinyl replika, ovšem já ho mám v plastu. Tedy nejspíš nějaké promo. Kotouček je potištěnej jako středovej štítek původní asfaltové placky a čtyřstránkovej booklet je kopií originálního obalu. Obsahuje tracklist, sestavu, několik obrázků a texty. Do něj je vložený ještě složený list papíru s japonským rozsypaným čajem a OBI. Zvuk je výbornej, i když zbytečně přehulenej a v těch nejexponovanějších pasážích to hraje trochu zkresleně.
Aj tak je to skvělé album a jsem šťastnej, že ho mám.
SKLADBY:
Lato A
01. Introduzione
02. Selva Oscura
03. Porta Dell’Inferno
04. Caronte
05. Spacciatore Di Droga
06. Terremoto
07. Limbo
08. Lussuriosi
09. Avari
Lato B
10. Violenti
11. Malebolge
12. Sfruttatori
13. Razzisti
14. Fossa Dei Giganti
15. Lucifero (Politicanti)
16. Conclusione
SESTAVA:
Jimmy Spitaleri – voce solista, flauto
Enrico Olivieri – tastiere, sintetizzatore, voce
Roberto Turbitosi – chitarra basso, voce
Gianluca Herygers – batteria, percussioni
Prog Rock
Vedette Records
1973
LP
16
SHM-CD Belle Antique – BELLE 091602 /2009/
Dnes som sa k albumu vrátil – to je teda nálož!!!
Počúval som verziu na Spotify, ktorá uvádza 12 skladieb. Na konci desiatej, uvedenej ako Razzisti, jasne počujem odkaz na bývalú sovietsku, teraz už ruskú, hymnu…
Pri počúvaní som nadobudol dojem, že kapela ELP, ktorá je v recenzii spomínaná, sa pri tejto nahrávke javí ako chudobná príbuzná…
Vida. Jsem rád, že ti to album nakonec sedlo. Masírka je to intenzivní, ale bez disharmonického vrzání a bez přehnanejch nároků na posluchačovy nervy a pozornost. S některými klávesisty mívám trable (Emerson, Varga), ovšem tohle slupnu jak nic. Ten odkaz na hymnu SSSR tam slyším také o odpovídal by tomu aj text, kterej obviňuje politiky ze zrady občanů a jejich ideálů…
Pito, děkuju za tvůj komentář. Nemusím dodávat, že už mi to tady (po delší době) hraje.
Asi som jeden z mála, ktorému viac vonia debutový album …E Fu Il Sesto Giorno, ale nič proti “dvojke”…
Snake, díky za peknú recenziu, s chuťou som si vypočul Inferno!
A tak co by ne, vymlouvat ti to nebudu 🙂 Každej jsme jinej a ty – nejspíš – preferuješ písničkovější formu. Možná by se ti líbilo pokračování v podobě alba Paradiso, které vyšlo v roce 2004. Tedy jednatřicet let po Inferno. Ten formát je sice podobnej, tedy klávesovej rock a spoustu (14) na sebe navazujících střípků, ale už to není takovej bugr. Sehnal jsem ho teprve nedávno a byl příjemně překvapenej.
Na Paradiso si určite nájdem čas. Na Spotify po ňom nie je ani pamiatky, ale YouTube tentoraz nesklamal. Díky!