Janis Joplin – Live At Winterland ’68 (1998)

V dubnu roku 1968 se Janis Joplin se skupinou Big Brother And The Holding Company na dva večery urvala z nahrávání jejich druhé desky a společně vystoupili ve Winterlandu v San Franciscu. Zde předvedli repertoár z debutové desky a zároveň představili některé písně, jež se měly stát ozdobou následujícího počinu. V roce 1998 vyšel záznam obou vystoupení, který ukazuje, jak v té době asi vypadala pódiová prezentace těchto představitelů hudební scény západního pobřeží.

Na desce je třináct skladeb, přičemž píseň Down On Me zazní dvakrát. Záznam zachycuje syrovou, neučesanou podobu skupiny Big Brother And The Holding Company a jejich pěvecké hvězdy.  Žádné zbytečné kudrlinky, pouze hodně ostré kytary, basa, bicí a především jedinečný hlas připomínající v rychlých kouscích typu Piece Of My Heart a Down On Me cirkulárku, která nekompromisně řeže vše, co jí stojí v cestě, v pomalejších kouscích typu Summertime nebo Farewell Song zase dokáže vyvolávat v mé hlavě představu absolutní nádhery.

Nejlepší písní, která zazněla ve Winterlandu, je podle mě parádní verze Ball And Chain, v níž kytara a hlas se stávají nástroji stejné kvality a zároveň spolu vedou dialog. Nevím, zda hlas se zde podobá zvuku elektrické kytary, nebo je to naopak, ale ono je to vlastně jedno. To se musí především slyšet.

Jenom lituji, že zde nezaznělo moje oblíbené „želví blues“, ale asi nemůžu chtít všechno.

Skladby:
Down On Me ( 3:01)
Flower In The Sun (3:12)
I Need A Man To Love (5:52)
Bye Bye Baby (4:14)
Easy Rider (5:17)
Combination Of The Two (6:58)
Farewell Song (5:58)
Piece Of My Heart (6:41)
Catch Me Daddy ( 5:45)
Magic Of Love (3:08)
Summertime (From ‘Porgy & Bess’) (4:38)
Light Is Faster Than Sound (7:16)
Ball And Chain (9:43)
Down On Me (4:03)

Recorded live at the Winterland Ballroom on April 12. and 13. 1968

Obsazení:
Janis Joplin – vocals
James Gurley – guitar and vocals
Sam Andrew – guitar and vocals
Peter Albin – bass and vocals
David Getz – drums and vocals

Live At Winterland '68 Book Cover Live At Winterland '68
Janis Joplin
Blues rock
Columbia
1998
CD
14

4 názory na “Janis Joplin – Live At Winterland ’68 (1998)”

  1. Obecně mám radši zpěvačky jak zpěváky, mimo Captain Beefhearta. Janis u mě kraluje, Tohle album mám jen na CD, na rozdíl od ostatních. K tomu se nedá nic dodat Janis je královnou bílého blues. Díky za pěkné čtení.

Pridaj komentár