Světská sláva, polní tráva

CD Sony Music ‎– 88843099982 /2014/

Album Mass-Media Stars (1974) je druhým vroubkem v diskografii Acqua Fragile a pokud bychom ho porovnali s o rok starším, eponymním debutem, našli bychom celou řadu společných prvků…

Obě desky nahrála nemlich ta stejná sestava a první, co člověka praští přes uši je frontman Bernardo Lanzetti a jeho specifickej sólo zpěv s texty v angličtině. Unikát každým coulem, rozpoznatelnej na první poslech. Nezměnila se ani hudební náplň, kterou bych popsal jako britskou školou ovlivněnej symphonic prog a rozdíl mezi oběma alby je tak vskutku mizivej. Vystopovat by se tu dalo ledacos, ale jako největší vzory a zdroje inspirace bych tipoval Genesis, Gentle Giant a Yes. Jedinou, ale o to zásadnější změnou se ukázal přechod od nezávislého labelu Numero Uno k novému vydavateli, kterým se stala společnost Ricordi. Díky jejich dceřiné značce Import Records album vyšlo nejenom v Itálii, ale i v USA a tím se na tehdejší italské hudební scéně nemohl pochlubit každej.

Dlouho jsem si vystačil s eponymním debutem. Připadá mi výraznější a lepší nejen po stránce kompoziční, ale i zvukové. Album Mass-Media Stars však schovává eso v rukávu v podobě závěrečné Coffee Song, jedné z mých nejoblíbenějších písniček Acqua Fragile vůbec a tak jsem nakonec povolil. Celkem snadno dostupné cedlo od Sony se stalo součástí mé italské sbírky a po krátkém oťukávání jsem mu přišel na chuť. 

První dvě skladby, Cosmic Mind Affair Bar Gazing si berou z Genesis opravdu hodně. Připomínaj mi je hlavně instrumentální vsuvky s podobným zvukem klávesových nástrojů, ale co už. Ono je mi to nakonec docela šumák, protože především druhá jmenovaná je opravdu pěkná a tak není divu, že vyšla aj na samostatném singlu (jediném v dgf Acqua Fragile).

Od titulní Mass-Media Stars, po pátou Professor je to parádní artrocková jízda, protože všechny tři, do nejmenšího detailu vycizelované písničky odsejpaj v kvapíkovém tempu. Instrumentální kouzla, rytmické zvraty a vokální harmonie dávají vzpomenout na Gentle Giant a není divu. Acqua Fragile jim předskakovali na jejich italském turné a k jistému ovlivnění tak mohlo dojít velice snadno. Ta inspirace výše uvedenou, britskou legendou je navíc velmi volná a tehdy se podobným způsobem prezentoval kdekdo. Na úplnej závěr je tu krásná a uvolněná balada Coffee Song. Písnička, kterou jsem si zamiloval na první poslech a jediné, co bych jí vytknul, jsou nešťastně zvolené studiové efekty. Tady to pánové u mixážního pultu krapet přehnali…

Kromě Lanzettiho, který krátce po vydání alba odešel k PFM, se nikdo z kapely mediální hvězdou nestal. Uvolněnej flek po frontmanovi zalepil Roby Facini, klávesistu Maurizia Moriho vystřídal Joe Vescovi z The Trip, ale s Acqua Fragile to šlo od desíti k pěti a už o necelej rok později se rozpadli.

Původní album vyšlo ve velkém nákladu a tak je i dneska sehnatelné za rozumnou cenu. Reedic je taky dost a fungl nového nosiče chtivej sběratel by neměl odejít s prázdnou. Cédéčko od Sony (2014) je v klasickém jewel boxu, s transparentním držákem CD a čtyřstránkovým bookletem, obsahujícím dvě fotografie, sestavu, tracklist a texty. Jeho zvuk je detailní, čistej a třeba akustiky cinkají opravdu božsky, ale chybí mu výraznější basová složka. Na své domácí aparatuře jsem zvyklej muziku poslouchat většinou v “nulách”, ovšem tady musím těm basům pořádně přidat.

Debut mám raději a na tom už se nic nezmění, ale aj album Mass-Media Stars je víc než dobré, poslouchám ho rád a tak těch 3,5 zaokrouhlím nahoru. 

SKLADBY:
Lato A
1. Cosmic Mind Affair – 7:19
2. Bar Gazing – 5:06
3. Mass-Media Stars – 6:53

Durata totale: 19:18

Lato B
4. Opening Act – 5:40
5. Professor – 6:49
6. Coffee Song – 5:56

Durata totale: 18:25

SESTAVA:
Bernardo Lanzetti – voce, chitarra elettrica, chitarra acustica a sei e otto corde
Gino Campanini – chitarra elettrica, chitarra acustica, mandolino, voce
Maurizio Mori – tastiere
Franz Dondi – basso
Piero Canavera – batteria , percussioni , chitarra acustica, voce
+
Claudio Fabi – pianoforte (Opening Act

Mass-Media Stars Book Cover Mass-Media Stars
Acqua Fragile
Prog Rock
Ricordi
1974
LP
6
CD Sony Music ‎– 88843099982 /2014/

8 názorov na “Světská sláva, polní tráva”

 1. Neviem to racionálne vysvetliť, ale mňa kapela Acqua Fragile dostala po prvom kontakte a nič sa na tom nezmenilo. Rovnako tak sa mi veľmi páči aj comebackový album A New Cant z roku 2017.
  Díky za recenziu!

 2. Album mám doma už pekných pár rôčkov a v podstate ho nepočúvam. Podľa mňa je to až príliš okatý Genesis klon. Na progboarde som o ňom kedysi napísal:

  Šesť skladieb jednoducho vykradlo všetko, čo sa dalo. Ešte aj angličtinou obstojne vybavený spevák Bernardo Lanzetti sa snaží pôsobiť ako Gabrielovo zrkadlo. Pritom to vôbec nie je zlá hudba. Nepôvodná ako Dan Brown, ale rovnako vhodná na odpočinkové zabíjanie času.

  Musím si ho zasa po rokoch pustiť.

  1. Jenom si ho pusť. Možná zjistíš, že to s tím Genesis klonem není horké tak, jak by se na první pohled zdálo. Já bych si Acqua Fragile s Genesis nespletl už jenom kvůli Lanzettimu. Ten jeho hlas bych poznal mezi tisíci 😉

   1. Slyším to jako Hejkal, doposlouchal jsem to jen kvůli tomu, žes Coffee Songu udělal takový promo, ale k těmhle napodobovacím spolkům už si cestu nenajdu. A vlastně jsem ji nikdy ani nehledal… Je to jako s tím nekafem, co máš v hrnku, taky si dám radši pravý. Ale pravda, zátiší parádní!

    1. Dobrá, dík za názor. Beru na vědomí a vymlouvat vám ho rozhodně nebudu. Jinak, do svých textů už jsem pár doma udělanejch obrázků dával, naposledy k Höstsonaten. Píšu jenom o deskách, které mám ve sbírce a tak se to dá. Takovej ten klasickej čtyřstránkovej booklet mohu rozložit, ale ty “naducané” bohužel ne. Nechtěl bych si polámat hřbety. Vždycky záleží na tom, co najdu na google a jak se domluvím s Pitem.
     Jo a to kafe je samozřejmě pravý, ale z mašiny a z kapsle. Turka úplně nemusím, ovšem čas od času si ho dám taky.

Pridaj komentár