Ciao Napoli

CD Afrakà – LVRG 2626 /2015/

Když řekneš A, tak musíš říct i B. Není to tak dlouho, co jsem tady zveřejnil hodnocení alba Palepoli (1973) a s pochvalami docela šetřil. Jednu z výtek jsem směroval aj k výslednému zvuku a Osanna, jako kdyby si toho byla vědoma. V tichu a tajnosti ukuchtila jeho remake, kterej se stal součástí desky Palepolitana. Ta vyšla v roce 2015 a tak si ji pojďme v krátkosti představit…

Od svého reunionu a comebackového alba Taka Boom z roku 2001 toho Osanna moc nevydala. Dvě “lajfky” a studiovku s Davidem Jacksonem, ale většinou to byl jen starej matroš v novém kabátě. Dvojcédé Palepolitana (vyšlo 20.06.2015) je tedy prvním albem od roku 1978, které přináší zbrusu novou hudební náplň, ačkoliv i tady je to padesát na padesát. První cedlo – Palepolitana – je poskládané z novinek a obsahuje 12 kousků na ploše 37 minut. Druhej kotouček nabízí oprášenou a znovu nahranou verzi placky Palepoli, původně z roku 1973.

Disk n.1 Palepolitana

Vidět Neapol a zemřít… Asi zklamanej by byl ten, kdo by čekal nějaké hudební orgie (těch si dosyta užije na druhém disku), protože tohle je pocta rodnému městu, pocta Neapoli. Mísí se tu vlivy středomořské hudby, italskejch lidovek, ale i námořnických odrhovaček odněkud z přístavních krčem. Pochopitelně v rockovém balení. Všechny skladby mají kolem 3-4 minut a překypují svůdnou, středomořskou atmosférou. A to já rád. Stačí si loknout dobrého červeného vína – a nemusí být zrovna z Kampánie – zaklonit hlavu, přivřít oči a už slyším stále zřetelněji šumění moře, křik věčně hašteřivých racků a ovane mě vlhký, slaný a rybinou prosycený vzduch. Mé nejoblíbenější písně jsou folklórem načichlá Santa Lucia a titulní Palepolitana.

Disk n.2 Palepoli

The songs of the 73′ historical album “Palepoli”, reinterpreted by Osanna’s curent lineup. Je to tak, vlastně pouhej remake, ale parádní. To původní album je po zvukové stránce docela paskvil a tak si mohu teprve teď vychutnat všechny nuance v oněch dlouhých a komplikovaných skladbách. /Tři na ploše 43 minut!/ Osanna se drží předlohy a obě verze se liší jen v některých detailech. Zvuk jednotlivých nástrojů je výborný a snaží se přiblížit tomu z kraje sedmdesátých let. Není žádným tajemstvím, že s kapelou už řadu let kooperuje David Jackson (ex. Van Der Graaf Generator) a ten se tady na flétnu a saxík pěkně vyřádil. Právě ve zvuku dechových nástrojů tady vidím velké plus proti původnímu vydání, na kterém to místy hraničí s trýznivou kakofonií.

Osanna, to už je dnes vlastně jen frontman Lino Vairetti, kolem kterého se rok co rok točí jiná sestava. Bez jeho hlasu si tvorbu skupiny nedokážu představit a troufám si tvrdit, že skončí-li Vairetti, skončí i Osanna. Nezbývá než doufat, že tomu bude až za hodně dlouhou dobu…

Samotnej nosič vypadá jako rozkládací mini vinyl replika v lesklém provedení a každý disk má ještě svůj papírový přebal s jiným motivem. Vložený booklet ve formě knížečky je velmi obsáhlý, s texty a spoustou fotografií. Rovněž na kvalitním lesklém papíře. Nu, abych to zbytečně neprotahoval – Palepolitana za tři a půl, Palepoli bez půlky za pět.

Palepolitana:
01. Marmi  (3:57)
02. Fenesta Vascia  (1:54)
03. Michelemmà  (3:15)
04. Santa Lucia  (4:40)
05. Anto Train  (1:55)
06. Anni di Piombo  (4:29)
07. Palepolitana  (3:30)
08. Made in Japan  (3:45)
09. Canzone Amara  (2:58)
10. Letizia  (1:46)
11. Ciao Napoli  (3:10)
12. Profugo  (3:00)

Palepoli:
1. Oro Caldo  (14:24)
2. Stanza Città  (6:15)
3. Animale senza Respiro  (21:13)

Line-up Osanna 2015:
Lino Vairetti – lead vocals, acoustic & 12-string guitars and harmonica
Gennaro Barba – drums
Nello D’Anna – electric bass
Pako Capobianco – electric and acoustic lead guitar
Sasà Priore – piano, rhodes, organ and synth
Irvin Vairetti – vocals, mellotron and synth
+
David Jackson – saxophones and flute
Sophya Baccini – female vocals
Gianluca Falasca – violin and strings ensemble
Angelo Salvatore – flute

Palepolitana Book Cover Palepolitana
Osanna
Prog Rock
Afrakà
2015
CD, LP
12+3
CD Afrakà - LVRG 2626 /2015/

Pridaj komentár