The Golden Years Of Dutch Pop Music

Série The Golden Years Of Dutch Pop Music zatím nejdůkladněji mapuje bohatou historii holandského rocku a popu. V posledních pěti letech vyšlo na 2CD’s přes padesát dílů, pořídil jsem zatím tři výběrovky (The Seventies Part 1 & 2 a Seventies Nuggets) sestavený Willemem van Kootenem, který pod pseudonymem Joost den Draaijer proslul coby dýdžej pirátské stanice Radio Veronica.
S respektem k RPI a ještě větším ke krautrocku mám za to, že z kontinentální Evropy to bylo právě Holandsko, kde to v hudebním kotli během šestý a sedmý dekády kvasilo nejvíc.

8 názorov na “The Golden Years Of Dutch Pop Music”

  1. V roce 1972 byla v prodejnách gramodesek deska s názvem tuším Superhits od Dum Dum India, na ní byl hit Golden Earring Black Home, který se mi líbil asi nejvíc z celé desky. Z holandských kapel mě asi nejvíc zaujala skupina Palinckx a od Golden Earring jsem si koupil box asi 27 CD. Mimo desek Golden Earring, Together a Moontan nemám naposloucháno, zkoušel jsem Eight Miles High a dost se mi líbilo.

      1. K pořízení toho Boxu (29 CD) blahopřeju, nečekal bych to… žes ho ještě kloudně nevyslechnul však nepřekvapí 🙂 Taky jsem o něm špekuloval, ale nakonec se rozhod’ pro kompletní diskografii na vinylech, je to ale běh na dlouhou trať. Měřeno maratónskou optikou jsem na 28. kilometru…

        1. Skvělý, já mám ten box od ledna z eBay, jejich desky z počátku sedmdesátek jsem měl rád. Měl jsem to na páskách a potom CD v plastový krabičce. Moontan a Together to je pro mě povinnost a mládí. Musím vyzkoušet ty desky ze současnosti, docela se těším.

  2. Evropa měla v 70. rockových létech objemově nejbohatší UK a Germany scénu. Za další výrazné považuji Itálii, Nizozemí a Skandinávii (zde zejména Švédsko). Zbytek se vyznačoval jen jednotlivostmi, což u zemí s vysokým počtem obyvatel, jako Francie a Španělsko, je docela s podivem. Balkán a Východní Evropa byli v té době pod rusáckým pantoflem, tam to s podivem až tak není.

    1. O dominanci UK v rámci Evropy nemůže být pochyb, ale řeč šla o kontinentální Evropě, kde jsem drahně let za nejkošatější scénu taky považoval tu germánskou, ale při řádnějším průzkumu holandskýho (nizozemskýho) území bych se pomalu klonil na jeho stranu. Ale beru, že spočítaný to nemá asi vůbec nikdo… Jinak souhlas s Itálií v závěsu, stejně jako s těmi státy, co zůstaly z nejrůznějších důvodů pozadu. Skandinávie se ale podle mýho řádně probudila pozdějc, až s metalovou vlnou.

  3. Súhlasím, holandská scéna bola pestrá a bohatá. A to hovorím navzdory tomu, že čo do početnosti ju v mojej zbierke (okrem Veľkej Británie a USA) teritoriálne predbehli ako Nemci, tak Taliani a je kdesi na úrovni Kanady. Z menovaných krajín má však práve Holandský rock najväčší potenciál k ďalšiemu rastu v mojich poličkách.

Pridaj komentár