Moje NAJ za rok 2019

Niekedy v roku 2017 ma Peťo, spoluautor a admin stránky Rockovica.com, dokopal k tomu, aby som sa dal na Spotify. O čo ide? Nebudem robiť školenie, rozborky a ani zborky. Mnohí to poznajú, veľa z nás to využíva. Z počiatku som sa k tejto možnosti staval negatívne, ale čas ukázal, že to má mnohé výhody. 

Nepatrím medzi šťastlivcov, ktorí môžu obľúbenú muziku počúvať v práci, takže cestu do a z roboty si spríjemňujem SVOJOU hudbou, za čo vďačím práve službe SpotifyNebudem to naťahovať, Spotify „rozhodlo“, že v roku 2019 som najčastejšie počúval tieto skupiny, ktoré som zoradil abecedne:
A – Amon Düül II, Arzachel, Atomic Rooster;
B – 
Bakerloo, Banchee, Bang, Blue Cheer, Blues Creation, Bullfrog;
C – Cactus, Captain Beyond;
D – Deep Purple, Dirty Tricks,
Dust;
E – Elias Hulk, Epitaph;
F – 
Freedom’s Children, Frijid Pink;
G – 
Gravy Train, The Groundhogs;
H – Hard Stuff,
The Human Instinct;
L – Leaf Hound, Lucifers Friend;
M – 
Man, Mountain;
N – Nazareth, Nektar;
O – 
Le Orme;
P – Pell Mell,
Poobah;
Q – 
Quatermass;
R – 
Råg I Ryggen;
S – Spooky Tooth, Steamhammer, Steppenwolf, Stray;
T – Taste,
Thin Lizzy, Titanic;
U – Uriah Heep;
W – 
Wishbone Ash;
Z – Zior… 

Nič nehaním, nikoho nepresviedčam, iba som dal na papier svoje “NAJ za rok 2019“, ako to určilo Spotify.

Všetkým členom a priaznivcom stránky Rockovica.com želám v roku 2020 veľa pohody a fantastickej muziky podľa vlastného gusta!!! 

20 názorov na “Moje NAJ za rok 2019”

 1. Spotify je určite super vec, ale hudbu z netu nepočúvam, nuž som o podobné preferenčné štatistiky ukrátený.
  Z roku 2019 som do zbierky zaradil (zatiaľ) púhe 4 albumy, z ktorých jednoznačne vyčnieva At The Edge Of Light od Stevea Hacketta. Fajn, ale nič zásadného, mi priniesli albumy Underdog Heroes (Black Oak Arkansas) a Black Moon (Lucifer’s Friend), no a z pocitu potreby podpory tuzemskej scény som si kúpil aj Blumental Blues od Fermáty. Tiež je to príjemná kulisovka, ale predsa len je to len odvar niekdajšej výnimočnej skupiny. Rytmika do počtu, kopa klávesov a tradične chutná gitara… Aj keď sa vždy zaklínam, že netreba nič očakávať, tak som bol sprvoti sklamaný.

 2. Viem, že nadpis môže čitateľa zmiasť, ale je iba na autorovi, aký titulok zvolí pre svoj článok. Dúfam, že ste to všetci prežili bez ujmy a teším sa na Vaše fundované rozbory hudobného roka 2019.

 3. Asi moje chyba, že titulek “Moje NAJ za rok 2019” jsem rozklikával s vírou, že si aspoň ve zkratce počtu o loni vydaných titulech, či jejich výběru, a případně si doplním obzor o kousky, které mě v uplynulém roce minuly.

 4. Ahoj Antony, díval jsem se na SSD disky a koupím 2TB, snad to bude na moje CD stačit, dvakrát aby byla záloha.

  Jelikož ani TIDAL, ani SPOTIFY nepoužívám, tak bych zůstal u obligátní desky, která byla vydaná v minulém roce a mě oslovila nejvíce, ta deska se jmenuje Leaving Meaning a vydal jí Michael Gira (Swans). Pro mě událost, podařilo se mi zakoupit v NM stavu původní vydání na labelu K.422 CD Swans Holy Money, s původním barevným bookletem a pořadím skladeb dle vinylu a další událost pro mě, dokopal jsem se ke koupi 14 mini LP Petera Hammilla, mám je sice na normálních CD a původních vinylech, ale Japonec je Japonec.

  1. Ahoj Zdeny. Konkrétně SWANS nepatří mezi interprety, který bych dokázal poslouchat. I s tím Hammillem mám potíže. Ale je mi jasné, že to je tvoje parketa. Ovšem sdílím tvoji radost z pořízených nosičů, to naprosto chápu.

   Ještě technická – SSD má za výrazně vyšší cenu (při stejné kapacitě jako běžný HDD) přínos snad jen v tom, že tam nic nerotuje, a dá se tedy očekávat delší životnost. Rozdílnou dobu náběhu při přehrávání muziky nevyužiješ, na zvuk to také vliv nemá. A vzhledem k tomu, že u běžných HDD také častěji odchází elektronika, než mechanická část, je i tato výhoda možná jen hypotetická. Nebo tě k SSD vedou jiné důvody? Možná hlučnost, SSD je tichý…

   1. Ahoj Antony, kamarád si jej koupil a říkal, že je to přesně to co chtěl. Já mám tři HDD 2,5″ 2TB, mám na dvou filmy a jeden mám na ty mp3. Měl jsem dříve taky disk od Seagate stále připojený na PC, které jsem nevypínal (v kanceláři) , do roka mi disk odešel. Byla to chyba, nyní nahraju na disk, nebo z něj a okamžitě vytahuji ze slotu. Zatím to drží, od těch SSD si slibuji hlavně to, že tam nic nerotuje, ale možná to ještě přehodnotím. Stejně to grabování můžu začít až se vyhrabu zpracovních slibů, které se mi trochu navršily. Díky za radu. 🙂

    1. Všechno je věc zkušeností. Mám přesně opačné. Na technikovo doporučení standardní HDD nikdy neodpojuji, jedou mi v serverovně mnoho let non-stop bez jediného problému.
     Grabuju u práce..
     Ale jsme tady dost OT, tak raději končím o tomhle… 🙂
     Na moje tipy 2019 dojde, ale nejdřív v únoru, materiálu je mnoho a zpracovávám jej.

 5. Já se podobným službám s ohledem na mé duševní zdraví bráním. Teď již mám pocit, že do konce života nepřehraju vše, co mám doma. Proto neposlouchám ani rádio, ale jen celé desky. Po prolouskaní pár hudebních fór maximálně pustím něco z bandcampu.

 6. Spotify ani Tidal nepoužívám, mám celkem velkou sbírku CD a LP, ale co mě rozčiluje je to hledání, i když to mám podle abecedy. Chtěl bych se zeptat Antony, jak to máš udělané? Mě napadá jediné nagrabovat všechna CD do wav a nahrát na přenosné HD a potom připojit na streamer a poslouchat. Mám přehrávač OPPO, který tohle všechno zvládá, ale co s těmi CD ty jsi je prodal, nebo je máš v depozitu ve sklepě, nebo na půdě? Vinyly to je jiná kategorie, nemám gramofon, který by mohl vytvářet wavy.

  1. Ahoj Zdeny. Všechna CD jsem nagraboval do WAV a převedl do FLAC. Trvalo to několik let. Postupně jsem pak část prodal přes různé internetové portály, a část osobně kamarádům sběratelům. Dneska mi zůstává posledních asi 800 CD. Ročně si jich pořád pár desítek koupím, nagrabuji a zase prodám. Dříve to byly stovky až tisícovka ročně.
   Řazení virtuální sbírky mám stejné jako u sbírky fyzické, tedy podle abecedy. Jakékoli řazení podle žánrů, zemí, či jiného atributu, se mi neosvědčilo. Akorát na novinky mám samostatný adresář. Cokoli hledám najdu za pár vteřin.
   Hudební archiv mám uložený na 12TB HDD (ze kterého doma přehrávám) plus záloha též na 12TB HDD. A pro jistotu druhá záloha na několika dalších 2-5TB HDD, abych o muziku nepřišel. Přenosný poslech nepoužívám, stačí mi flash do auta. Pracuji hodně doma, takže většinou poslouchám muziku z aparatury.

   1. Ahoj Antony, já jsem už před časem skoro všechna svoje CD převedl do 320 mp3, používám to stejně jako ty nahraji na USB a přehrávám v autě. Byla by to strašná práce, mám ve sbírce cca 2500 CD, něco dva i třikrát. Japonských mini LP bych se nezbavoval, taky klenotů, jako původní vydání CD Swans, Biota, Thinking Plague, Residents…. U těch prodejů mě mrzí ztráta bookletů, takže si to nejspíš nechám a nebudu prodávat, ale ta záloha na HDD je zajímavý podnět. Kamarád taky přešel na streamer a dělal jsem mu wavy. Ono to je cca 0,5 GB jedno album, když mám 2500 CD, tak to je cca 1,25 TB, to není až tak hrozný. Nejlepší by byl SSD disk , tam se nic netočí. Nasadil si mi brouka do hlavy,hlavně to nesmím říct manželce.

    1. Je to jako v každé sběratelské branži, existují drahé rarity, nesehnatelná vydání. Dívám se na to pragmaticky, materiálního množství jsem se nabažil dost. Měl jsem japonské mini LP repliky, sběratelské boxy, atd, ale jsou to jen věci. Hudba je v těch jedničkách a nulách, které mám uloženy. Fyzický dotek s médiem samozřejmě chybí, to nenahradíš. Sice mám oskenováno, ale jasně, to je daň za virtuální sbírku. Taky jsme měl spoustu CD v mnoha vydáních, bavilo mě porovnávat.

     Stejně je všechno relativní. Právě ta žádaná a drahá japonská vydání často nepatří mezi zvukově nejzdařilejší. Je to loterie. Dneska jdu po co nejlepším zvuku, autentickém, co nejpůvodnějším. V tomhle ti LP pozitivně závidím. Sobě jsem gramofon zakázal … 🙂

     Včíl jen poslouchám a užívám si Muziku. Což přeji úplně všem…

 7. Existuje spousta zastánců streamované muziky, nic proti nim. Mně ale tento způsob nevyhovuje. Důvodů je několik, hlavně technických.
  Spotify, pokud vím, hraje v lossy. Ztrátové formáty až na výjimky neposlouchám.
  Například Tidal hraje sice (prý) v lossless, ale má stejný nedostatek, jako všichni ostatní.
  Ten hlavní nedostatek všech poskytovatelů streamingu muziky je, že ti nabídnou jednu neznámou edici daného alba, aniž bys ji mohl ovlivnit. Dokonce ani nesdělí, o jakou se jedná.
  Podle zkušeností, které mám se Spotify (byl jsem nucen je na pár návštěvách absolvovat), jde o moderní placaté masteringy, které odmítám poslouchat. Navíc se domnívám, že zde budou fungovat stejné boje o klienta jako u rádiových stanic. Tzn. kdo je hlasitější, je lepší. Takže nepochybuji, že si v rámci zvýšení atraktivity přidávají ještě vlastní zvukovou akceleraci (tedy kompresi), aby to z mobilů a boomboxů co nejvíc řvalo.

  Nepotřebuji, aby za mne někdo rozhodoval, v jaké kvalitě budu poslouchat.

  Na zkoušení a objevování nové muziky poslouchám hodně často Bandcamp, ale existují i jiné legální zdroje. Mám také sbírku více jak 10 tisíc vlastních zdigitalizovaných alb, to je nepřeberná studna, v tom se hrabu do nekonečna. U starých kapel v naprosté většině poslouchám první vydání nedotčená trendy masteringem (a ujišťuji vás, že taková se na streamech nenacházejí). Nebo ta vydání, která jsem srovnávací metodou vyselektoval, jako nejpřijatelnější. U nových nahrávek často volím vinyl ripy, nebo je prostě neposlouchám, když to nepřijatelný zvuk nedovolí.
  Mp3 poslouchám z autě, tam je to jedno.

  1. Antony, díky za reakciu…
   Rešpektujem Tvoj postoj i názor. Samozrejme, svojím príspevkom nechcem vyvolať nejaký tlak, aby ľudia prestali počúvať svoje domáce zbierky a presedlali na internet – ani v najmenšom. Naopak, nákupu originálnych nosičov budem vždy fandiť a podporovať ho.

   1. Pito, v pohodě..:)
    Opravdu každému přeju jeho způsob poslechu a výběru hudby, hlavně, aby jemu samotnému vyhovoval. Jen jsem napsal svůj pohled.

    Ještě podotknu, že ta moje digitalizovaná sbírka je z 80% z vlastních disků. Nakupoval jsem spoustu různých vydání, která jsem pak porovnával a tříbil si, co hledám, co chci. Jak v hudbě, tak ve zvuku. Před časem jsem v rámci životního minimalismu přešel k čistě digitální archivaci, protože skříně a skříně plné CD mne přestaly bavit. Začalo to zavánět hromaděním…

    Každý máme svoji cestu k hudbě. Svoji posluchačskou historii, vývoj, kulturní chutě a preference. Výsledkem jsou naše subjektivní hudební názory, o něž se zde dělíme a věřím, že i pozitivně inspirujeme. To má smysl.

    1. Ahoj Antony, svým způsobem máš samozřejmě pravdu. Jak už jsem psal níže, streaming má svoje výhody, ale i nevýhody a přesně ty jmenuješ. Hlavním zdrojem hudby pro mě zůstanou už napořád vlastní CD, streaming používám jen jako přístup k informacím a k zábavě. Jako kulisa k běžnejm domácím pracem doma, nebo při relaxu na zahradě mi ta poskytovaná kvalita úplně stačí. Bandcamp (nebo Progstreaming) využívám také a rád, hlavně, když nemusím nic stahovat. Tomu se vyhejbám, jak čert kříži…

 8. Ahoj Pito,
  se Spotify to mám podobně. V době instalace jsem tuhle “vymoženost moderní doby” zas tolik nevyužíval a stačila mi free verze, nicméně časy se mění a tak tuhle službu využívám čím dál tím víc. Ovšem teď už jako Premium. Přikoupil jsem si i BT reproduktor (JBL) a BT sluchátka (Sennheiser) a hudbu si tak tahám třeba na zahradu, nebo na dovolenou. V budoucnu plánuju dokoupit ještě streamer a připojit ho k domácímu audio systému, pak to bude komplet 🙂 Poslouchám jen to, co nemám na cédéčkách. Buď tipy od vás, nebo věci, které si plánuji koupit a potřebuju je otestovat. A taky alba, která jsem poslouchal před pětadvaceti, třiceti lety. Email s výpisem nejposlouchanějších skladeb (a alb) za rok 2019 mi přišel taky a docela jsem se divil…

  Nicméně cédéčka budu kupovat dál, i když už ne v takové míře jako dřív. Spíš různé raritky a specialitky do sbírky. Však aj Ježíšek se docel činil a přinesl pár kousků od Campo di Marte, Raccomandata Ricevuta di Ritorno, nebo Antonius Rex.

  Zrátka a dobře, služba Spotify je fajn, má svoje výhody a rád jich využívám. A pokud se zhroutí internet, mám doma dostatečnou zásobu originálních CD…

  1. Snake, díky za reakciu…
   Mnohé veci som nespomenul, tak iba doplním, že u mňa rovnako verzia Premium – už od samého začiatku, spomínaným Peťom všetko nastavené a prepojené na domácu aparatúru, takže si svoju obľúbenú hudbu užívam NAPLNO!!! Počúvam všetko – aj diela, ktoré mám v domácej zbierke – rovnako nejaké novinky, plus všemožné odporúčania – hlavne tie talianske :), atď, atď…
   …súhlasím, služba Spotify je fajn!!!

   P. S.: Za jediné negatívum považujem skutočnosť, že sú tu pod jedným heslom zmiešané kapely rôznych štýlov a z rozličných krajín, ktoré majú zhodný názov, takže niekedy ma to poriadne vytočí.

Pridaj komentár